Дискографија на Ријана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дискографија на Ријана
Ријана во Минеаполис на нејзината Loud турнеја во 2011.
Ријана во Минеаполис на нејзината Loud турнеја во 2011.
Изданија
Студиски албуми 5
Синглови 34
Видео спотови 25
Компилации 3
Видео албуми 1

Дискографијата на барбадоската пејачка Ријана се состои од пет студиски албуми, еден видео албум, три компилации, триесет и четири синглови (вклучувајќи и еден промоционален сингл, седум како придружувачки артист и три добротворни синглови) и дваесет и пет музички видеа. Ријана за прв пат се појавила на музичките топ листи во 2005 година со нејзиниот деби сингл „Pon de Replay“, веднаш откако потпишала договор со Def Jam Recordings. Нејзиниот деби албум Music of the Sun вклучува песни со различни карибски реге ритми и денс битови, придружени од урбан поп синтисајзерски звуци.[1] Вториот сингл од албумот е „If It's Lovin' that You Want“. Следната година, Ријана го издава и нејзиниот втор студиски албум, „A Girl Like Me“, кој е составен по-урбан-поп звуци, за разлика од тропското звучење на нејзиниот прв студиски албум.[2] Четири песни од A Girl Like Me беа издадени како синглови: број еден хитовите „SOS“ и „Unfaithful“, како и „Break It Off“ и „We Ride“. Придружувачкото музичко видео за „Unfaithful“ е режирано од страна на Ентони Мендлер и е првото од многуте музички видеа на кои работеле Мендлер и Ријана.

Во 2007 Риjана, пред да го издаде нејзиниот трет студиски албум Good Girl Gone Bad соработува со Џеј-Статус и Шонтел на песната „Roll It“. Во третиот албум се забележуваат урбаните поп звуци, но и европскиот денс-поп звук.[3] Албумот ги вклучува сингловите: „Umbrella“, „Shut Up and Drive“, „Don't Stop the Music“ и „Hate That I Love You“. Ре-издадената верзија на албумот насловена како Good Girl Gone Bad: Reloaded вклучува уште три синглови - „Take a Bow“, „Disturbia“ и „Rehab“. Помеѓу 2008 и 2009, Ријана е гостин на синглови со Maroon 5, T.I., Џеј-Зи и Канји Вест. Исто така дел е и од добротворната песна „Just Stand Up!“.

Ријана го издава нејзиниот четврти албум Rated R во ноември 2009. Албумот е доста поразличен од претходните напори и е составен од „темен“ и „зрел“ тон.[4] Rated R ги содржи песните „Wait Your Turn“, „Russian Roulette“, „Hard“ - соработка со раперот Џи-Зи, „Rude Boy“, „Te Amo“ и „Rockstar 101“- соработка со гитаристот на Guns N' Roses, Слеш. Ријана исто така се појавува на синглот на Еминем, „Love the Way You Lie“. Loud, петтиот студиски албум на Ријана е издаден во ноември 2010. Шест синглови се издадени од Loud, првите два синглови, „Only Girl (In the World)“ и „What's My Name?“- соработката со Дрејк го достигнаа првото место на американскиот Билборд Хот 100 и официјалната британска топ листа. Следните синглови од Loud се „Raining Men“- соработка со Ники Минаж и „S&M“ (кој го достигна првото место во САД). Последните две издадени песни од албумот се „Man Down“ и „California King Bed“. Денеска Ријана е еден од најпродаваните светски музичари и има продадено повеќе од 30 милиони албуми и 100 милиони синглови.[5][6]

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Лист на албуми со одредени топ позиции
Наслов Детали Највисоко достигнување на топ листите Сертификат Продажба
АВС
[7]
КАН
[8]
ФИН
[9]
ФРА
[10]
ГЕР
[11]
ИРС
[12]
НВЗ
[13]
ШВА
[14]
ВБ
[15]
САД
[8]
Music of the Sun 7 93 31 12 26 38 35 10
A Girl Like Me
 • Издаден: 19 април 2006
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЦД, дигитално подигнување
9 1 30 18 13 5 7 6 5 5
 • ВБ: 587,308[20]
 • САД: 1,330,000[27]
Good Girl Gone Bad
 • Издаден: 30 мај 2007
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЛП, ЦД, дигитално подигнување
2 1 7 8 4 1 4 1 1 2
 • АВС: 3× Платинум[28]
 • КАН: 5× Платинум[29]
 • ФИН: Златен диск[30]
 • ФРА: Платинум[31]
 • ГЕР: 2× Платинум[24]
 • ИРС: 3× Платинум[32]
 • НВЗ: Платинум[17]
 • ШВА: 3× Платинум[26]
 • ВБ: 5× Платинум[18]
 • САД: 2× Платинум[19]
 • ФИН: 16,002[30]
 • ВБ: 1,760,114[33]
 • САД: 2,666,000[34]
Rated R
 • Издаден: 20 ноември 2009
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЦД, дигитално подигнување
12 5 14 10 4 7 14 1 9 4
 • АВС: Платинум[35]
 • КАН: Платинум[23]
 • ФРА: Платинум[36]
 • ГЕР: Златен диск[24]
 • ИРС: Платинум[37]
 • ШВА: Платинум[26]
 • ВБ: 2× Платинум[18]
 • САД: Платинум[19]
 • ВБ: 656,527[33]
 • САД: 1,017,000[38]
Loud
 • Издаден: 12 ноември 2010
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЦД, дигално подигнување
2 1 7 3 2 1 4 1 1 3
 • АВС: 2× Платинум[39]
 • КАН: 2× Платинум[40]
 • ФРА: Платинум[41]
 • ГЕР: Платинум[24]
 • ИРС: 5× Платинум[42]
 • НВЗ: Платинум[17]
 • ШВА: Платинум[26]
 • ВБ: 5× Платинум[18]
 • САД: Платинум[19]
 • ВБ: 1,428,393[33]
 • САД: 1,350,000[43]
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.

Компилации[уреди | уреди извор]

Лист на албуми со одредени топ позиции
Наслови Детали Највисоко достигнување на топ листите
ГРЦ
[44]
САД
[8][45]
САД
Денс

[46][47]
САД
R&B

[48]
Good Girl Gone Bad: The Remixes
 • Издаден: 27 јануари 2009
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЦД, дигитално подигнување
106 4 59
3 CD Collector's Set
 • Издаден: 15 декември 2009
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЦД
80
Rated R: Remixed
 • Издаден: 25 мај 2010
 • Издавачка куќа: Def Jam
 • Формати: ЦД, дигитално подигнување
4 158 6 33
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.

Синглови[уреди | уреди извор]

Лист на синглови, со одредени топ позиции
Наслов Година Највисоко достигнување на топ листите Сертификат Албум
АВС
[7][49]
CAN
[50][51]
ФИН
[9]
ФРА
[10]
ГЕР
[52][53]
ИРС
[12]
НЗЛ
[13]
ШВА
[14]
ВБ
[54]
САД
[55]
Pon de Replay 2005 6 3 8 18 6 2 1 3 2 2
 • АВС: Платинум[56]
 • НЗЛ: Златен диск[57]
 • САД: Платинум[19]
Music of the Sun
If It's Lovin' that You Want 9 25 8 9 19 11 36
SOS 2006 1 1 3 12 2 3 3 3 2 1
 • АВС: Златен диск[58]
 • САД: Платинум[19]
A Girl like Me
Unfaithful 2 1 13 7 2 2 4 1 2 6
 • АВС: Златен диск[58]
 • ШВА: Златен диск[26]
 • САД: Платинум[19]
We Ride 24 4 45 17 7 42 17 107
Break It Off
(заедно со Шон Пол)
19 9
Umbrella
(заедно со Џеј-Зи)
2007 1 1 2 6 1 1 1 1 1 1
 • АВС: Платинум[58]
 • ФИН: Платинум[59]
 • ГЕР: Платинум[24]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ШВА: Златен диск[26]
 • ВБ: Платинум[18]
 • САД: 3× Платинум[19]
Good Girl Gone Bad
Shut Up and Drive 4 7 3 6 5 12 14 5 15
 • АВС: Златен диск[58]
 • САД: Платинум[19]
Don't Stop the Music 1 2 3 1 1 6 3 1 4 3
 • АВС: Платинум[60]
 • ФИН: Златен диск[59]
 • ГЕР: Златен диск[24]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ВБ: Сребрен диск[18]
 • САД: 3× Платинум[19]
Hate That I Love You
(заедно со Не-Јо)
14 17 16 11 13 6 13 15 7
 • АВС: Златен диск[60]
 • НВЗ: Златен диск[57]
 • САД: Платинум[19]
Take a Bow 2008 3 1 17 12 6 1 2 7 1 1
 • АВС: Платинум[60]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ВБ: Златен диск[18]
 • САД: 2× Платинум[19]
Disturbia 6 2 2 3 5 4 1 4 3 1
 • АВС: Платинум[60]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ВБ: Сребрен диск[18]
 • САД: 4× Платинум[19]
Rehab 26 19 4 22 12 13 16 18
 • НВЗ: Златен диск[57]
Russian Roulette 2009 7 9 3 4 2 5 9 1 2 9
 • АВС: Златен диск[61]
 • НВЗ: Златен диск[62]
 • ШВА: Златен диск[26]
 • ВБ: Сребрен диск[18]
 • САД: Златен диск[19]
Rated R
Hard
(заедно со Џи-Зи)
51 9 33 15 42 8
 • САД: Платинум[19]
Rude Boy 2010 1 7 7 8 4 3 3 5 2 1
 • АВС: 2× Платинум[63]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ШВА: Златен диск[26]
 • ВБ: Златен диск[18]
 • САД: 2× Платинум[19]
Rockstar 101
(заедно со Слеш)
24 64
Te Amo 22 66 14 66 11 16 9 14
 • АВС: Златен диск[63]
 • ШВА: Златен диск[26]
Only Girl (In the World) 1 1 2 2 2 1 1 2 1 1
 • АВС: 5× Платинум[64]
 • ГЕР: Платинум[24]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ШВА: 2× Платинум[26]
 • ВБ: Платинум[18]
 • САД: 2× Платинум[19]
Loud
What's My Name?
(заедно со Дрејк)
18 5 16 12 3 3 13 1 1
 • АВС: Платинум[64]
 • НВЗ: Platinum[57]
 • ШВА: Златен диск[26]
 • ВБ: Платинум[18]
 • САД: 2× Платинум[19]
Raining Men
(заедно со Ники Минаж)
142 111
S&M 2011 1 1 4 3 2 3 2 2 3 1
 • АВС: 4× Платинум[64]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ШВА: Платинум[26]
 • ВБ: Сребрен диск[18]
Man Down 63 6 58 59
California King Bed 4 20 48 9 13 4 22 8 53
 • АВС: Платинум[65]
 • НВЗ: Златен диск[57]
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.


Како придружен артист[уреди | уреди извор]

Лист на синглови, со одредени топ позиции
Наслов Година Највисоко достигнување на топ листите Сертификат Албум
АВС
[7]
КАН
[66]
Финска
[9]
ФРА
[10]
ГЕР
[67]
ИРС
[12][68]
НВЗ
[13]
ШВА
[14][69]
ВБ
[70]
САД
[71][72]
[73]
„Roll It"
(Џеј-Статус заедно со Шонтел и Ријана)
2007 8 33 89 The Beginning
If I Never See Your Face Again
(Maroon 5 заедно со Ријана)
2008 11 12 16 21 52 28 51 It Won't Be Soon Before Long
Live Your Life
(T.I. заедно со Ријана)
3 4 17 12 3 2 8 2 1
 • АВС: Платинум[61]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • САД: 3× Платинум[74]
Paper Trail
Run This Town
(Џеј-Зи заедно со Ријана и Канји Вест)
2009 9 6 18 3 9 9 1 2
 • АВС: Платинум[63]
 • НВЗ: Златен диск[57]
 • САД: 2× Платинум[19]
The Blueprint 3
Love the Way You Lie
(Еминем заедно со Ријана)
2010 1 1 1 3 1 1 1 1 2 1
 • АВС: 5× Платинум[64]
 • ГЕР: Платинум[24]
 • НВЗ: 2× Платинум[57]
 • ШВА: 2× Платинум[26]
Recovery
Who's That Chick?
(Дејвид Гета заедно со Ријана)
7 26 5 5 6 4 8 8 6 51
 • АВС: 2× Платинум[64]
 • ГЕР: Златен диск[24]
 • НВЗ: Платинум[57]
 • ВБ: Сребрен диск[18]
One More Love
All of the Lights
(Канји Вест заедно со Ријана)
2011 24 53 56 13 13 46 15 18
 • АВС: Златен диск[75]
My Beautiful Dark Twisted Fantasy
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.

Добротворни синглови[уреди | уреди извор]

Лист на синглови, со одредени топ позиции
Наслов Година Највисоко достигнување на топ листите Забелешки
АВС
[7]
АСТ
[76]
КАН
[77][78]
[79]
ФИН
[9]
ИРС
[12]
НВЗ
[13]
ВБ
[80]
САД
[81][82]
„Just Stand Up!“
(заедно со Артисти против ракот)
2008 39 73 10 11 19 26 11
 • Дел од кампањата „Застани против ракот“.
„Redemption Song“ 2010 82 81
„Stranded (Haiti Mon Amour)“
(Џеј-Зи заедно со Боно, The Edge, и Ријана)
10 6 14 3 41 16
 • Добротворна песна, дел од албумот Hope for Haiti Now.
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.

Промо синглови[уреди | уреди извор]

Лист на синглови, со одредени топ позиции
Наслов Година Највисока позиција на топ листите Албум
САД
[83]
АВС
[84]
ИРС
[12]
ВБ
[15][85]
Wait Your Turn 2009 110 82 32 45 Rated R
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.

Други песни кои постигнале одредена позиција на топ листите[уреди | уреди извор]

Лист на синглови, со одредени топ позиции
Наслов Година Највисоко достигнување на топ листите Албум
АВС
[7]
КАН
[86][87]
ШПА
[88]
НОР
[89]
НВЗ
[13]
ШВА
[90]
ВБ
[15][85]
САД
[87]
САД R&B
[91]
„Numba 1 (Tide Is High)“
(Kardinal Offishall заедно со Ријана или Никол Шерзингер)
2008 47 Not 4 Sale
„A Girl Like Me“ 2009 25 A Girl Like Me
„A Million Miles Away“ 38
„Fading“ 2010 187 Loud
Love the Way You Lie (Втор дел)
(заедно со Еминем)
19 160
„Fly“
(Ники Минаж заедно со Ријана)
87 182 76 Pink Friday
"—" означува дека насловот не достигнал одредено место на топ листата или не бил издаден на таа територија.

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Лист на музички видеа
Наслов Година Режисер/и
„Pon de Replay“ 2005 Little X[92]
„If It's Lovin' That You Want“ Маркус Ребој[93]
„SOS“ (Интернационална и Nike верзија) 2006 Крис Епалбам[94]
„Unfaithful“ Ентони Мендлер[95]
„We Ride“
„Umbrella“ 2007 Крис Епалбам[96]
„Shut Up and Drive“ Ентони Мендлер[97][98][99]
„Don't Stop the Music“
„Hate That I Love You“
„Take a Bow“ 2008
„If I Never See Your Face Again„ (со Maroon 5)
„Disturbia“ Ентони Мендлер/Ријана[100]
„Rehab“ Ентони Мендлер[101][102]
„Live Your Life“ (со T.I.)
„Paranoid“ (со Канји Вест; појавување како гостин) 2009 Набил Елдеркин[103]
„Run This Town (со Џеј-Зи и Канји Вест) Ентони Мендлер[104][105][106]
„Wait Your Turn“
„Russian Roulette“
„Hard“ Мелина Мацукас[107][108][109]
„Rude Boy“ 2010
„Rockstar 101“
„Te Amo“ Ентони Мендлер[110]
„Love the Way You Lie“ (со Еминем) Џозеф Кан[111]
„Who's That Chick?“ (ден и ноќ верзија) Џонас Акерланд[112]
„Only Girl (In the World)“ Ентони Мендлер[113]
„What's My Name?“ Филип Енделмен[114]
„S&M“ 2011 Мелина Мецукас[115]
„All of the Lights“ Хајп Вилијамс[116]
„California King Bed“ Ентони Мендлер[117][118]
„Man Down“

ДВД-а[уреди | уреди извор]

Лист на видео албуми (ДВД-а), со одредени топ позиции и сертификати
Наслов Детали за албумот Највисоко достигнување на топ листите Сертификат
АВС
[119]
БЕ-ФЛА
[120]
БЕ-ВАЛ
[121]
ИТА
[122]
САД
[123]
Good Girl Gone Bad Live
 • Издаден: 12 јуни 2008
 • Издавачка куќа: Def Jam
6 2 2 9 6
 • АВС: Платинум[124]
 • САД: Златен диск[19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Birchmeier, Jason. „Music of the Sun > Overview“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/album/r783863. посет. 15 февруари 2009 г. 
 2. Jeffries, David. „A Girl Like Me > Overview“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/album/r828728. посет. 15 февруари 2009 г. 
 3. Kellman, Andy. „Good Girl Gone Bad > Overview“. http://www.allmusic.com/album/r1059455. посет. 15 февруари 2009 г. 
 4. „Rihanna: Rated R“. Pitchfork Media. http://pitchfork.com/reviews/albums/13740-rated-r/. посет. 10 ноември 2010 г. 
 5. „Rihanna Inks Deal With Barbados Tourism Authority“. Roc Nation. 15 јуни 2011. http://rocnation.com/2011/06/rihanna-inks-deal-with-barbados-tourism-authority/. посет. 24 јуни 2011 г. 
 6. „Rihanna Partners With Barbados Tourism Authority“. The Island Def Jam Group. 16 јуни 2011. http://www.islanddefjam.com/artist/news_single.aspx?nid=9542&artistID=7366. посет. 24 јуни 2011 г. 
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 „Discography Rihanna“. Australian-Charts.com. Hung Medien. http://australian-charts.com/showinterpret.asp?interpret=Rihanna. посет. 13 април 2011 г. 
 8. 8,0 8,1 8,2 „Rihanna > Charts & Awards > Billboard Albums“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/rihanna-p704560/charts-awards. посет. 14 февруари 2009 г. 
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Peak chart positions in Finland:
 10. 10,0 10,1 10,2 „Discography Rihanna“ (на french). lescharts.com. Hung Medien. http://www.lescharts.com/showinterpret.asp?interpret=Rihanna. посет. 14 февруари 2009 г. 
 11. „German Charts: Rihanna“ (на german). Media Control GfK International. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/artist/Rihanna/?type=longplay. посет. 27 ноември 2010 г. 
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 „Discography Rihanna“. Irish-Charts.com. Hung Medien. http://irish-charts.com/showinterpret.asp?interpret=Rihanna. посет. 30 април 2011 г. 
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 „Discography Rihanna“. Charts.org.nz.. Hung Medien. http://charts.org.nz/showinterpret.asp?interpret=Rihanna. посет. 30 април 2011 г. 
 14. 14,0 14,1 14,2 „Discography Rihanna“. swisscharts.com. Hung Medien. http://swisscharts.com/artist/Rihanna. посет. 26 април 2011 г. 
 15. 15,0 15,1 15,2 „Chart Stats – Rihanna“. ChartStats.com. архивирано од изворникот на 29 јуни 2012 г.. http://archive.is/USKc. посет. 24 ноември 2010 г. 
 16. „Gold & Platinum: December 2005“. Canadian Recording Industry Association. December 2005. http://www.cria.ca/gold/1205_g.php. посет. 14 февруари 2009 г. 
 17. 17,0 17,1 17,2 „Latest Gold / Platinum Albums“. Radioscope. архивирано од изворникот на 14 октомври 2008 г.. http://web.archive.org/20081014104737/www.radioscope.net.nz/index.php?option=com_content&task=view&id=79&Itemid=61. посет. 25 јануари 2011 г. 
 18. 18,00 18,01 18,02 18,03 18,04 18,05 18,06 18,07 18,08 18,09 18,10 18,11 18,12 18,13 18,14 „BPI – Certified Awards Search“ (To access, enter the search parameter "Rihanna" and select "Search by Keyword"). British Phonographic Industry. http://www.bpi.co.uk/certifiedawards/search.aspx. посет. 6 март 2011 г. 
 19. 19,00 19,01 19,02 19,03 19,04 19,05 19,06 19,07 19,08 19,09 19,10 19,11 19,12 19,13 19,14 19,15 19,16 19,17 19,18 19,19 19,20 „RIAA – Gold & Platinum: "Rihanna"“. Recording Industry Association of America. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?resultpage=1&table=SEARCH_RESULTS&title=&artist=rihanna&perPage=100. посет. 18 мај 2011 г. 
 20. 20,0 20,1 Jones, Alan (4 јануари 2011). „Rihanna tops albums chart, as singles set new record“. MusicWeek.com. United Business Media. http://www.musicweek.com/story.asp?storyCode=1043714&sectioncode=1. 
 21. Herrera, Monica (8 октомври 2010). „Rihanna: The Billboard Cover Story“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/features/rihanna-the-billboard-cover-story-1004120008.story. посет. 11 октомври 2010 г. 
 22. „ARIA Charts – Accreditations – 2006 Albums“. Australian Recording Industry Association. 2006. http://www.aria.com.au/pages/ARIACharts-Accreditations-2006Albums.htm. посет. 14 февруари 2009 г. 
 23. 23,0 23,1 „Gold & Platinum Certification: November 2010“. Canadian Recording Industry Association. November 2010. http://www.cria.ca/gold/1110_g.php. посет. 3 декември 2010 г. 
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 24,5 24,6 24,7 24,8 „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. http://www.musikindustrie.de/gold_platin_datenbank/?action=suche&strTitel=&strInterpret=Rihanna&strTtArt=&strAwards=checked. посет. 19 април 2011 г.  (германски)
 25. „2006 Certification Awards – Multi Platinum“. Irish Recorded Music Association. http://www.irishcharts.ie/awards/multi_platinum06.htm. посет. 20 декември 2010 г. 
 26. 26,00 26,01 26,02 26,03 26,04 26,05 26,06 26,07 26,08 26,09 26,10 26,11 26,12 „Search for: Rihanna“. swisscharts.com. Hung Medien. http://www.swisscharts.com/search_certifications.asp?search=Rihanna. посет. 19 април 2011 г. 
 27. Trust, Gary (23 јули 2010). „Ask Billboard: Rating Rihanna – Chart Beat“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/column/chartbeat/ask-billboard-rating-rihanna-1004105967.story?tag=hpfeed#. посет. 24 јули 2010 г. 
 28. „ARIA Charts – Accreditations – 2008 Albums“. Australian Recording Industry Association. 2008. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.aupagesARIACharts-Accreditations-2008Albums.htm. посет. 14 февруари 2009 г. 
 29. „Gold & Platinum: September 2010“. Canadian Recording Industry Association. September 2010. http://www.cria.ca/gold/0910_g.php. посет. 26 октомври 2010 г. 
 30. 30,0 30,1 „Kultalevyt " Hakutulokset: Rihanna Albumit“. Musiikkituottajat – IFPI Finland. http://www.ifpi.fi/tilastot/kultalevyt/haku/?q=Rihanna&national=0&type=album. посет. 1 април 2011 г. 
 31. „Certifications Albums Platine - année 2008“ (на french). Syndicat National de l'Édition Phonographique. 2008. http://www.disqueenfrance.com/fr/pag-259165-CERTIFICATIONS.html?year=2008&type=12. посет. 1 април 2011 г. 
 32. „2007 Certification Awards – Multi Platinum“. Irish Recorded Music Association. http://www.irishcharts.ie/awards/multi_platinum07.htm. посет. 20 декември 2010 г. 
 33. 33,0 33,1 33,2 „Charts UK : Lady Gaga repasse en pole position“. Ozap.com. July 2011. http://www.ozap.com/actu/ventes-disques-angleterre-lady-gaga-adele-jason-derulo-katy-perry/431768. посет. 9 јули 2011 г. 
 34. Grein, Paul. „Week Ending Feb. 27, 2011: Albums: All About Adele - Chart Watch“, „Yahoo! Music“, Yahoo! Inc., 2 март 2011 (посет. 4 март 2011 г).
 35. „ARIA Charts – Accreditations – 2010 Albums“. Australian Recording Industry Association. 31 декември 2010. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.aupagesARIACharts-Accreditations-2010Albums.htm. посет. 19 јануари 2011 г. 
 36. „Certifications Albums Platine - année 2010“ (на french). Syndicat National de l'Édition Phonographique. 2010. http://www.disqueenfrance.com/fr/pag-259165-CERTIFICATIONS.html?year=2010&type=12. посет. 1 април 2011 г. 
 37. „2009 Certification Awards – Platinum“. Irish Recorded Music Association. http://www.irishcharts.ie/awards/platinum09.htm. посет. 20 декември 2010 г. 
 38. Grein, Paul (22 декември 2010). „Week Ending Dec. 19, 2010: Michael Wouldn't Have Liked This (Comment #51, by Grein)“. Yahoo Chart Watch. Yahoo!. http://new.music.yahoo.com/blogs/chart_watch/71727/week-ending-dec-19-2010-michael-wouldnt-have-liked-this/;_ylt=AlNuTf_37yqeLCl5ZNyG7Y4PwiUv?page=3#comments. посет. 24 декември 2010 г. 
 39. „ARIA Charts - Accreditations - 2011 Albums“. Australian Recording Industry Association. 30 април 2011. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.auALBUMaccreds2011.htm. посет. 3 мај 2011 г. 
 40. „Gold & Platinum: January 2011“. Canadian Recording Industry Association. January 2011. http://www.cria.ca/goldplat.php#album. посет. 2 февруари 2011 г. 
 41. „Top Albums : Grégoire danse en tête grâce à 23 559 fans“. Chartsinfrance.net. http://www.chartsinfrance.net/Gregoire/news-71525.html. посет. 25 ноември 2010 г. 
 42. http://www.irishcharts.ie/awards/multi_platinum10.htm
 43. Langhorne, Cyrus (јули 2011). „Beyonce Runs The Competition, Big Sean Gets Famous At No. 3, Curren$y, Kendrick Lamar, Pete Rock & Smif-N-Wessun Rile Up The Chart“. SOHH.com. http://www.sohh.com/2011/07/beyonce_runs_the_competition_big_sean_ge.html. посет. 5 јули 2011 г. 
 44. „Top 50 Ξένων Aλμπουμ“ (на english with some Greek). IFPI. IFPI. http://www.ifpi.gr/chart01.htm. посет. 10 јуни 2010 г. 
 45. "Rated R: Remixed – Rihanna". Billboard. Retrieved June 4, 2010.
 46. " Good Girl Gone Bad [The Remixes] – Rihanna". Billboard. Prometheus Global Media. Retrieved August 10, 2010.
 47. "Rated R: Remixed – Rihanna". Billboard. Prometheus Global Media. Retrieved June 16, 2010.
 48. "Rihanna Album & Song Chart History: R&B/Hip-Hop Albums". Billboard. Prometheus Global Media. Retrieved October 24, 2010.
 49. Peak chart positions for Australian singles:
 50. „Rihanna > Charts & Awards > Billboard Singles“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/p704560/charts-awards/billboard-singles. посет. 11 февруари 2010 г. 
 51. „Rihanna Album & Song Chart History (for Canadian Hot 100)“. Billboard.com. http://www.billboard.com/#/artist/Rihanna/chart-history/658897?f=793&g=Singles. посет. 15 февруари 2010 г. 
 52. „German Charts: Rihanna“ (на german). Media Control GfK International. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/artist/Rihanna/single. посет. 1 април 2011 г. 
 53. „Chartverfolgung / Rihanna feat. Jay-Z“ (на german). Media Control GfK International. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/artist/RIHANNA+FEAT.JAY-Z/single. посет. 15 ноември 2010 г. 
 54. Peak positions for singles in the UK:
 55. Peak chart positions for US singles:
 56. „ARIA Charts – Accreditations – 2006 Singles“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. http://www.aria.com.au/pages/ariacharts-accreditations-2006singles.htm. посет. 28 февруари 2009 г. 
 57. 57,00 57,01 57,02 57,03 57,04 57,05 57,06 57,07 57,08 57,09 57,10 57,11 57,12 57,13 57,14 57,15 „Gold / Platinum Singles“. Radioscope. архивирано од изворникот на 24 август 2011 г.. http://archive.is/L08nR. посет. 4 април 2011 г. 
 58. 58,0 58,1 58,2 58,3 „ARIA Charts – Accreditations – 2007 Singles“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesariacharts-accreditations-2007singles.htm. посет. 28 февруари 2009 г. 
 59. 59,0 59,1 „Kultalevyt " Hakutulokset: Rihanna Singlet“. Musiikkituottajat – IFPI Finland. http://www.ifpi.fi/tilastot/kultalevyt/haku/?q=Rihanna&national=0&type=single. посет. 1 април 2011 г. 
 60. 60,0 60,1 60,2 60,3 „ARIA Charts – Accreditations – 2008 Singles“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.aupagesariacharts-accreditations-2008singles.htm. посет. 28 февруари 2009 г. 
 61. 61,0 61,1 „ARIA Charts – Accreditations – 2009 Singles“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.aupagesARIACharts-Accr.htm. посет. 28 февруари 2009 г. 
 62. „Latest Gold / Platinum Singles“. Radioscope. архивирано од изворникот на 24 август 2011 г.. http://archive.is/L08nR. посет. 23 јули 2010 г. 
 63. 63,0 63,1 63,2 „ARIA Charts – Accreditations – 2010 Singles“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association. 31 декември 2010. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.auaccreds2010.htm. посет. 18 јануари 2011 г. 
 64. 64,0 64,1 64,2 64,3 64,4 „ARIA Charts - Accreditations - 2011 Singles“. Australian Recording Industry Association. 30 април 2011. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupageshttpwww.aria.com.auSINGLEaccreds2011.htm. посет. 3 мај 2011 г. 
 65. „Top 50 Singles Chart – 13/6/2011“. Australian Recording Industry Association. 13 јуни 2011. http://www.ariacharts.com.au/pages/charts_display.asp?chart=1U50. посет. 12 јуни 2011 г. 
 66. Peak chart positions for featured singles in Canada:
 67. Peak chart positions for singles as featured artist in Germany:
 68. „Top 50 Singles: Week ending 2nd December 2010“. Irish Recorded Music Association. http://www.irma.ie/aucharts.asp. посет. 4 декември 2010 г. 
 69. "Eminem feat. Rihanna – Love the Way You Lie – swisscharts.com". swisscharts.com. Hung Medien.
 70. Peak positions for featured singles in the United Kingdom:
 71. „Maroon 5 > Charts & Awards > Billboard Singles“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/p529962. посет. 14 февруари 2009 г. 
 72. „T.I. > Charts & Awards > Billboard Singles“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/p483720. посет. 14 февруари 2009 г. 
 73. „Hot 100: Week of December 11, 2010 (Biggest Jump)“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/charts/hot-100?chartDate=2010-12-11&order=gainer. посет. 2 декември 2010 г. 
 74. „RIAA – Gold & Platinum ("Live Your Life")“. RIAA. http://riaa.org/goldandplatinumdata.php?resultpage=1&table=SEARCH_RESULTS&title=Live%20Your%20Life&artist=&perPage=25. посет. 31 август 2010 г. 
 75. „ARIA Charts - Top 40 Urban Singles Chart - 2011 Singles“. Australian Recording Industry Association. http://www.ariacharts.com.au/pages/charts_display_urban.asp?chart=1Q40RB&chart2=1R40RB. 
 76. „Discographie Rihanna“ (на german). AustrianCharts.at. Hung Medien. http://austriancharts.at/showinterpret.asp?interpret=Rihanna. посет. 14 февруари 2009 г. 
 77. „Canadian Hot 100: Chart Listing For The Week Of September 20, 2008“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. http://www.billboard.com/charts/canadian-hot-100?chartDate=2008-09-20#/charts/canadian-hot-100?chartDate=2008-09-20. посет. 26 ноември 2010 г. 
 78. „Canadian Hot 100: Week of February 13, 2010 (Biggest Jump)“. Billboard. Prometheus Global Media. 13 февруари 2010. http://www.billboard.com/#/charts/canadian-hot-100?chartDate=2010-02-13&order=gainer. посет. 21 ноември 2010 г. 
 79. „Canadian Hot 100: Chart Listing For The Week of February 06, 2010“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/charts/canadian-hot-100?chartDate=2010-02-13&order=drop#/charts/canadian-hot-100?chartDate=2010-02-06. посет. 2 февруари 2010 г. 
 80. UK charity singles sources:
 81. „T.I.'s 'Like' Starts Third Week Atop Hot 100“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. http://www.billboard.com/news/t-i-s-like-starts-third-week-atop-hot-100-1003849064.story#/news/t-i-s-like-starts-third-week-atop-hot-100-1003849064.story. посет. 14 ноември 2010 г. 
 82. Trust, Gary (28 јануари 2010). „Chart Beat Thursday: 'Hope' Helps Haiti“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/column/chartbeat/chart-beat-thursday-hope-helps-haiti-1004063428.story. посет. 4 февруари 2010 г. 
 83. „Billboard chart search: Rihanna - "Wait Your Turn"“ (XML). Billboard.com. http://api.billboard.com/apisvc/chart/v1/list?artist=rihanna&song=wait_your_turn&sdate=1900-01-01&edate=2100-12-25&api_key=bvk4re5h37dzvx87h7rf5dqz. посет. 5 април 2011 г. 
 84. (PDF) The ARIA Report: Week Commencing 7 December 2009. Pandora Archive. http://pandora.nla.gov.au/pan/23790/20100105-0000/issue1032.pdf. посет. 21 ноември 2010 г. 
 85. 85,0 85,1 „Chart: CLUK Update 27.11.2010 (wk46)“. zobbel.de. http://www.zobbel.de/cluk/101127cluk.txt. посет. 5 јануари 2011 г. 
 86. „Kardinal Offishall Album & Song Chart History: Canadian Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/#/artist/kardinal-offishall/chart-history/390263?f=793&g=Singles. посет. 21 ноември 2010 г. 
 87. 87,0 87,1 „Hot 100: Week of December 11, 2010 (Biggest Jump)“ (To access Canadian peak, user must click the white area around the respective song). Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/charts/hot-100?chartDate=2010-12-11&order=gainer. посет. 4 декември 2010 г. 
 88. „Rihanna – A Girl like Me (song)“. spanishcharts.com. Hung Medien. http://www.spanishcharts.com/showitem.asp?interpret=Rihanna&titel=A+Girl+Like+Me&cat=s. посет. 21 ноември 2010 г. 
 89. „Rihanna: S&M“. VG-lista. http://lista.vg.no/album_info.php?AlbumOp=show&albumId=5798&listId=1&albumtype=song. посет. 27 ноември 2010 г. 
 90. „S&M – Swiss Charts“. swisscharts.com. http://swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Rihanna&titel=S%26M&cat=s. посет. 28 ноември 2010 г. 
 91. „Hot R&B/Hip-Hop Songs: Week of April 9, 2009 (Biggest Jump)“. Billboard. Prometheus Global Media. http://www.billboard.com/charts/r-b-hip-hop-songs?chartDate=2011-04-09&order=gainer. посет. 6 април 2011 г. 
 92. „Music Videos Directed by Little X: Yeah!, Pon de Replay, Get Busy, Trick Me, Turn Me On, Gangsta Lovin', Excuse Me Miss“. Amazon.com. http://www.amazon.com/Music-Videos-Directed-Little-Gangsta/dp/1155715985. посет. 10 ноември 2010 г. 
 93. Tecson, Brandee J.; Richard, Yasmine (19 август 2005). „Rihanna Insists She's Got What You Need In 'Pon De Replay' Follow-Up“. MTV News. MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1508016/20050819/rihanna.jhtml. посет. 10 ноември 2010 г. 
 94. „Rihanna – S.O.S. (Rescue Me)“. MuchMusic (CTVglobemedia). http://watch.muchmusic.com/top-artists/rihanna/clip74333#clip74333. посет. 10 ноември 2010 г. 
 95. Moss, Corey (26 август 2006). „Rihanna Shows She's 'Still A Teen' In 'We Ride' Video“. MTV News. MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1539455/20060825/rihanna.jhtml. посет. 10 ноември 2010 г. 
 96. Rodriguez, Jayson. „Rihanna's 'Umbrella' Clip was Paint By Numbers“, MTV News. MTV, 5 септември 2007 (посет. 14 февруари 2009 г).
 97. Anitai, Tamar (13 мај 2008). „Video Premiere: Maroon 5 Featuring Rihanna, 'If I Never See Your Face Again'“. http://buzzworthy.mtv.com/2008/05/13/video-premiere-maroon-5-featuring-rihanna-if-i-never-see-your-face-again/. посет. 10 ноември 2010 г. 
 98. „Rihanna | Hate That I Love You (Feat. Ne-Yo)“. MTV. http://www.mtv.ca/music/video_browse_play.jhtml?vid=178454&aid=2002414. посет. 10 ноември 2010 г. 
 99. Vena, Jocelyn (20 октомври 2009). „Rihanna Plays 'Russian Roulette' On New Single“. MTV News. MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1624241/20091020/rihanna.jhtml. посет. 10 ноември 2010 г. 
 100. „Rihanna | Disturbia“. MTV. http://www.mtv.ca/music/video_browse_play.jhtml?vid=260510. посет. 10 ноември 2010 г. 
 101. „Director Anthony Mandler Discusses Rihanna’s Music Video Evolution“. Rap-Up. Devin Lazerine. 20 март 2010. http://www.rap-up.com/2010/03/20/director-anthony-mandler-discusses-rihannas-music-video-evolution/. посет. 31 октомври 2010 г. 
 102. „Video" T.I. f/ Rihanna – 'Live Your Life'“. Rap-Up. http://www.rap-up.com/2008/10/28/video-ti-f-rihanna-live-your-life/. посет. 10 ноември 2010 г. 
 103. „Video: Kanye West f/ Rihanna – 'Paranoid' (final edit)“. Rap-Up. http://www.rap-up.com/2009/06/03/video-kanye-west-f-rihanna-paranoid-final-edit/. посет. 10 ноември 2010 г. 
 104. Baker, Paul (26 ноември 2010). „Jay-Z's 'Run This Town' Video Feels 'Rebellious,' Director Says“. MTV News. MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1619084/20090819/jay_z.jhtml. посет. 19 август 2010 г. 
 105. Baker, Paul (26 ноември 2010). „Rihanna Wanted 'Bravado' In 'Wait Your Turn' Video, Director Says“. http://community.livejournal.com/ohnotheydidnt/40811846.html. посет. 11 мај 2009 г. 
 106. Baker, Paul (26 ноември 2010). „Rihanna Director Didn't Want 'Russian Roulette' Video To Be 'Too Obvious'“. MTV News. MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1626269/20091113/rihanna.jhtml. посет. 13 ноември 2009 г. 
 107. „Rihanna Changes Pace with 'Hard' Video“. Rap-Up. http://www.rap-up.com/2009/12/01/rihanna-changes-pace-with-hard-video/. посет. 26 ноември 2010 г. 
 108. „Rihanna's 'Rude Boy' Video Director Responds to Criticism“. Rap-Up. http://www.rap-up.com/2010/02/25/rihannas-rude-boy-video-director-responds-to-criticism/. посет. 26 ноември 2010 г. 
 109. „Sneak Peek: Rihanna – 'Rockstar 101'“. Rap-Up. http://www.rap-up.com/2010/05/18/sneak-peek-rihanna-rockstar-101/. посет. 26 ноември 2010 г. 
 110. „Rihanna caught in a fog filming scenes for Te Amo music video in Paris“. Metro. Associated Newspapers Ltd. 30 април 2010. http://www.metro.co.uk/metrolife/music/824098-rihanna-caught-in-a-fog-filming-scenes-for-te-amo-music-video-in-paris. посет. 23 јули 2010 г. 
 111. Rihanna skips roulette for poolside fun in Las Vegas | Mail Online“, Dailymail.co.uk, 22 јули 2010 (посет. 23 јули 2010 г).
 112. James, Nicole (20 октомври 2010). „Rihanna Goes Goth in Second 'Who's That Chick?' Video“. MTV. http://buzzworthy.mtv.com/2010/10/20/rihanna-gothwhos-that-chick-video/. посет. 13 октомври 2010 г. 
 113. „Rihanna's 'Only Girl (In The World)' Video Premieres“. MTV News. MTV. 13 октомври 2010. http://www.mtv.com/news/articles/1649936/20101013/story.jhtml. посет. 13 октомври 2010 г. 
 114. Montgomery, James (27 септември 2010). „Rihanna Shoots Video For Loud Track 'What's My Name?'“. United States: MTV News. MTV. http://www.mtv.com/news/articles/1648757/20100927/rihanna.jhtml. посет. 23 октомври 2010 г. 
 115. Turner, Sadao. „EXCLUSIVE: Sneak Peek at Rihanna’s New "S&M" Video (PHOTOS)“, „RyanSeacrest.com“, Ryan Seacrest Productions, 24 јануари 2011 (посет. 5 февруари 2011 г).
 116. „Video: On Set of Kanye West's 'All of the Lights'“. 31 декември 2010. http://www.rap-up.com/2010/12/31/video-on-set-of-kanye-wests-all-of-the-lights/. посет. 21 февруари 2011 г. 
 117. „Rihanna Feels the Distance in New "California King Bed" Video“. 9 мај 2011. http://popdust.com/2011/05/09/rihanna-california-king-bed-video-premiere/. посет. 9 мај 2011 г. 
 118. „Rihanna Director Talks Upcoming 'Man Down' Video“. MTV.com. 16 мај 2011. http://www.mtv.com/news/articles/1663924/rihanna-man-down-music-video.jhtml. посет. 16 мај 2011 г. 
 119. „The ARIA Report“ (PDF). Australian Recording Industry Association. 13 октомври 2008. стр. 25. http://pandora.nla.gov.au/pan/23790/20081020-0000/issue972.pdf. посет. 26 февруари 2009 г. 
 120. „Rihanna – Good Girl Gone Bad Live DVD“ (на dutch). ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch. http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Rihanna&titel=Good+Girl+Gone+Bad+Live+%5BDVD%5D&cat=a. посет. 15 ноември 2010 г. 
 121. „Rihanna – Good Girl Gone Bad Live DVD“ (на french). ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch. http://www.ultratop.be/fr/showitem.asp?interpret=Rihanna&titel=Good+Girl+Gone+Bad+Live+%5BDVD%5D&cat=a. посет. 15 ноември 2010 г. 
 122. „Archivo, DVD Musicali, Classifica settimanale dal 20-06-2008 al 26-06-2008“ (на italian). Federation of the Italian Music Industry. http://www.fimi.it/classifiche_result_dvd.php?anno=2008&mese=06&id=59. посет. 26 февруари 2009 г. 
 123. „Top Music Videos“. Billboard. 9 август 2008. стр. 56. http://books.google.com/books?id=-xMEAAAAMBAJ&printsec=frontcover&source=gbs_all_issues_r&cad=1&output=embed&allissues=1. посет. 12 ноември 2010 г. 
 124. „ARIA Charts - Accreditations - 2010 DVDs“. Australian Recording Industry Association. 2010. http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.audvd2010.htm. посет. 27 ноември 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]