Don't Stop the Music

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Don't Stop the Music
Don't stop the music.png
Сингл од Ријана
од албумот Good Girl Gone Bad
Издаден 8 Септември, 2007
Формат ЦД Сингл, дигитален даунлоад
Снимен 2006
Жанр Денс- поп, Хаус- поп
Должина 4:27
Издавачка куќа Def Jam Recordings
Композитор М.С. Ериксен, Т.Е. Хермансен, Тавана Дебни, Мајкл Џексон
Продуцент Stargate Production
Хронологија на синглови на Ријана
Hate That I Love You
(2007)
Don't Stop the Music
(2007)
Take a Bow
(2008)

„Don't Stop the Music“ е песна на популарната музичка ѕвезда Ријана од нејзиниот трет студиски албум Good Girl Gone Bad. Тоа е трет сингл од албумот во поголемиот дел од Европа, втор сингл во Германија и Шпанија и четврти сингл во останатиот дел од светот. на 6 Декември 2007 „Don't Stop the Music“ доби Греми номинација во категоријата „Најдобра денс песна“ на педесеттите Греми награди. Ријана заедно со „Umbrella“ ја изведе песната на педесеттите музички Греми награди. На првото место синглот стигна и на Австралиската табела со што блезе во историјата на најспуштан сингл.

Синглот „Hate That I Love You“ беше третиот сингл во Европа и Австралија. „Don't Stop the Music“ беше реализиран како четврти што е спротивно на Велика Британија и Ирска.

Песната го содржи примерокот на хоровите Mama-se, Mama-sa, Mama-koosa, од песната „Wanna Be Startin' Somethin'“ од 1983 година на Мајкл Џексон, присутна во албумот Thriller.

Список на песни[уреди | уреди извор]

САД Промо ЦД Сингл (DEFR 16771-2)[1]
ВБ (DONTSTOPCJ1)[2]
 1. "Don't Stop the Music" (верзија од албумот) - 4:27
 2. "Don't Stop the Music" (Jody Den Broeder Radio Edit) - 4:22
 3. "Don't Stop the Music" (The Wideboys Radio Edit) - 3:10
 4. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Edit) - 4:08
 5. "Don't Stop the Music" (Jody Den Broeder Big Room Mix) - 10:33
 6. "Don't Stop the Music" (The Wideboys Club Mix) - 6:39
 7. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08
 8. "Don't Stop the Music" (Jody Den Broeder Big Room Dub) - 8:34
 9. "Don't Stop the Music" (The Wideboys Dub Mix) - 6:44
 10. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Dub) - 7:38
ВБ 2 x 12" промо грамофонска плоча (RISTOPVP1)[3]

Side A

 1. "Don't Stop the Music" (Jody Den Broeder Big Room Mix) - 10:33

Side B

 1. "Don't Stop the Music" (Jody Den Broeder Big Room Dub) - 8:34
 2. "Don't Stop the Music" (Jody Den Broeder Radio Edit) - 4:22
 3. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Edit) - 4:08

Side C

 1. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Dub) - 7:38

Side D

 1. "Don't Stop the Music" (The Wideboys Club Mix) - 6:39
 2. "Don't Stop the Music" (The Wideboys Dub Mix) - 6:44
 3. "Don't Stop the Music" (The Wideboys Radio Edit) - 3:10

|}

Наводи[уреди | уреди извор]