Love the Way You Lie

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Love the Way You Lie“
Love The Way You Lie single cover.jpg
Сингл од Еминем
од албумот Recovery
Издаден 9 август 2010
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 2010 г.
Жанр Рап, поп-музика
Должина 4:23
Издавачка куќа Интерскоп, Афтермат, Шејди
Композитор Маршал Метерс, Алекс да Кид и Скајлар Греј
Продуцент Алекс да Кид, Макеба Ридик
Хронологија на синглови на Еминем
Not Afraid
(2010)
Love the Way You Lie
(2010)
No Love
(2010)

Love the Way You Lie“ е вториот сингл на Еминем од неговиот седми студиски албум Recovery. На песната се појавува и Ријана која го исполнува рефренот. Ова била прва соработка помеѓу овие двајца музичари, а нешто подоцна ја објавиле и „Love the Way You Lie (Part II)“, која се нашла на албумот Loud од Ријана.[1]

На спотот за песната во главните улоги се појавуваат Меган Фокс и Доминик Монахан, кои глумат нестабилна љубовна двојка. Песната соборила многу рекорди на гледаност и слушаност, а освоила и неколку позначајни музички награди.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tingen, Paul (2011). „Alex Da Kid: Songwriter & Producer“. Sound on Sound. SOS Publications Group. 27 (2): 64–7. ISSN 0951-6816.
  2. Dombrowski, Chris (5 февруари 2011). „Going to Grammys“. The World. Lee Enterprises. Архивирано од изворникот на 2011-02-11. Посетено на 13 ноември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]