Шејди Рекордс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Shady Records
Холдинг компанија Universal Music Group
Основана 1999
Основач Еминем
Пол Розенберг
Дистрибутер Интерскоп (за САД)
Полидор (надвор од САД)
Жанр хип-хоп музика
Земја на потекло САД
Локација Њујорк

Шејди Рекордс (англиски: Shady Records) е американска издавачка куќа основана во 1999 година од страна на раперот Еминем (познат и под псевдонимот Слим Шејди) со помош на неговиот менаџер Пол Розенберг по успехот со албумот The Slim Shady LP.[1] Оваа куќа досега издала 21 студиски албум, од кои 14 биле одликувани со платинест сертификат од страна на Здружението на музичките сниматели на Америка. Освен Еминем, од попознатите имиња кои членуваат во Шејди Рекордс се 50 Cent, Yelawolf и D12.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Detrick, Ben (August 2005), „Loyalty“, XXL magazine, стр. 22, Архивирано од изворникот на 2012-05-11, Посетено на January 29, 2008CS1-одржување: датум и година (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]