Te Amo

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Te Amo“
Rihanna te amo.jpg
Сингл од Ријана
од албумот Rated R
Издаден 11 јуни 2010
(види историја на реализирање)
Формат дигитален даунлоуд, ЦД сингл
Жанр Латино[1]
Должина 3:28
Издавачка куќа Def Jam
Композитор StarGate
Продуцент Ериксен, Хермансен, Фонтлерој II, Робин Фенти
Хронологија на синглови на Ријана
Rockstar 101
(2010)
„Те Амо“
(2010)
Love the Way You Lie
(2010)

Te Amo“ е песна која ја изведува барбадоската Поп/Р&Б пејачка Ријана. Напишана е од страна на Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Џејмс Фонтлерој и самата Ријана, во продукција на StarGate. Кога станува збор за текстот, во него се зборува за жена која е дел од страстите на Ријана. Песната претставува трет меѓународно издаден сингл, а петти од сите вкупно издадени од нејзиниот четврти студиски албум Rated R.[2][3][4] Песната беше изведена на 22 мај 2010, на Big Weekend Music Festival на BBC Радио 1.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rihanna - Rated R“. musicOMH. Архивирано од изворникот на 2012-07-10. Посетено на 2010-05-03.
  2. Rihanna Shoots New Video in Paris
  3. „On The Set of Rihanna's Te Amo Video“. Rap-Up. Посетено на 2010-04-29.
  4. „Rihanna Shoots The Video For Te Amo“. Amp Radio. Посетено на 2010-04-29.
  5. „Radio 1's Big Weekend 2010 - Rihanna“. BBC. 2010-05-18. Посетено на 2010-07-08.