Hate That I Love You

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hate That I Love You
Hate That I Love You .jpg
Сингл од Ријана
од албумот Good Girl Gone Bad
Издаден 21 август 2007 (САД)
12 ноември 2007 (ВБ)
16 Ноември, 2007 (Германија)
7 јануари 2008 (Франција)[1]
29 февруари 2008 (Европа)
16 април 2008 (Италија)
Формат ЦД Сингл, дигитален даунлоад
Снимен 2006
Жанр Поп, Р&Б
Должина 3:39
Издавачка куќа Def Jam Recordings
Композитор С. Смит, М.С. Ериксен, Т.Е. Хермансен
Продуцент Stargate Production
Хронологија на синглови на Ријана
Shut Up and Drive
(2007)
Hate That I Love You
(2007)
Don't Stop the Music
(2007)

Hate That I Love You е песна на поп ѕвездата Ријана, реализирана како трет сингл од нејзиниот трет студиски албум Good Girl Gone Bad. Во песната учество зема и поп- р&б пејачот Не- Јо, кој и претходно соработувал со Ријана, потпишувајќи се како автор на нејзиниот хит од 2006 „Unfaithful“. Песната е продуцирана од страна на Stargate, која исто така ги продуцираше песните на неа од 2006 „Unfaithful“ и „Sexy Love“.

Песната беше номинирана во Греми наградите за : „Најдобра Р&Б песна“ и „Најдобар Р&Б перфоманс на дуо или група со вокали“ на Гремите награди од 1950-тите.

Лист на песни[уреди | уреди извор]

САД Промо ЦД сингл (DEFR16755-2)[2]
  1. "Hate That I Love You" (Радио)
  2. "Hate That I Love You" (Инстументал)
Германски Макси ЦД СИнгл (602517537866)[3]
  1. "Hate That I Love You"
  2. "Hate That I Love You" (К- класичен ремикс)
  3. "Hate That I Love You" (Инструментал)
  4. "Hate That I Love You" (Видео)
ЕУ CD Singl (602517513693)[4]
  1. "Hate That I Love You"
  2. "Hate That I Love You" (К- класичен ремикс)

Наводи[уреди | уреди извор]