Ентони Мендлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ентони Менлдер
Anthony Mandler
ЗанимањеРежисер
Активен1998–сегашност
Мреж. местоhttp://www.letfilms.com/ LET Films

Ентони Мендлер (англиски: Anthony Mandler) е еден од топ комерцијалните режисери на музички видеа, кој напишал и режирал музички видеа за ѕвезди како: Ријана („Only Girl (In the World)“), Дрејк („Find Your Love“), Ашер („OMG“), Ферги („[Big Girls Don't Cry“), Џеј-Зи заедно со Ријана и Канји Вест („Run This Town“), OneRepublic („Stop and Stare“) и слично. Негов најблизок соработник е Ријана. Заедно работеле на повеќето од музичките видеа кои таа ги има снимено во текот на нејзината кариера почнувајќи од „Unfaithful“ (2006), па сè до „California King Bed“ и „Man Down“ (2011). Кога станува збор за рекламите работел со интернационални клиенти како Моторола, Самсунг, Nike и слично.

Неговата кариера ја започнал како фотограф и најпрво работел за насловните страни на магазини како Entertainment Weekly, Esquire, Men's Health, и ESPN магазинот. Притоа фотографирал голем број познати личности меѓу кои и: Ева Мендес, Еминем, Дејвид Бекам, Хит Леџер и други.[1]

Видеографија[уреди | уреди извор]

2000[уреди | уреди извор]

 • 8Ball & MJG - „Pimp Hard“

2001[уреди | уреди извор]

2003[уреди | уреди извор]

 • Марија - „I Give, You Take“

2005[уреди | уреди извор]

 • Снуп Дог - „Ups & Downs/Bang Out“
 • M.I.A. - „Bucky Done Gun“
 • Common - „Testify“
 • Кем - „Find Your Way“
 • 50 Cent - „Hustler's Ambition]]“
 • Шон Пол - „Ever Blazin“
 • Нивеа - „Complicated“
 • Еминем - „When I'm Gone“
 • DPGC - „Real Soon“

2006[уреди | уреди извор]

2007[уреди | уреди извор]

2008[уреди | уреди извор]

2009[уреди | уреди извор]

 • Џон Леџенд - „Everybody Knows“
 • Утада - „Come Back To Me“
 • Робин Тик - „Dreamworld“
 • Даниел Мериведер - „Red“
 • The Killers - „A Dustland Fairytale“
 • Мелани Фиона - „Give It to Me Right]]“
 • Еминем - „Beautiful“
 • Џеј-Зи - „D.O.A. (Death of Auto-Tune)“
 • Џастин Бибер - „Bigger“
 • Даниел Мериведер - „Impossible“
 • Максвел - „Bad Habits“
 • Џеј-Зи feat. Ријана и Канји Вест - „Run This Town“
 • Мери Џеј. Блиџ - „The One“
 • Мери Џеј. Блиџ - „Stronger“
 • Мери Џеј. Блиџ - „I Am“
 • Рајан Лезли - „You're Not My Girl“
 • Амери - „Heard 'Em All“
 • Џон Мајер - „Who Says“
 • Ријана - „Russian Roulette
 • Ријана - „Wait Your Turn
 • Џеј-Зи feat. Мр Хадсон - „Young Forever“

2010[уреди | уреди извор]

2011[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]