Прејди на содржината

Femme Fatale (албум на Бритни Спирс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Femme Fatale“
Студиски албум од Бритни Спирс
Издаден25 март 2011
Жанрпоп денс
Издавачка куќаJive Records
Бритни Спирс — Хронологија
Circus
(2008)
Femme Fatale
(2011)
Издадени песни од Femme Fatale
  1. "Hold It Against Me"
    Издадена: 11 јануари 2011
  2. "Till the World Ends"
    Издадена: 4 март 2011
  3. "I Wanna Go"
    Издадена: 13 јули 2011

Femme Fatale е седми студиски албум од американската поп пејачка Бритни Спирс, издаден на 25 март 2011 од Jive Records. Албумот е снимен во текот од 2009 до 2011 година. Спирс на албумот соработувала со Max Martin и Dr. Luke кои биле ексклузивни продуцери. Бритни на 2 февруари преку нејзиниот twitter акаунт објавила дека Femme Fatale е насловот на наредниот албум. Femme Fatale има добиено претежно добри критики. Албумот се искачил на прво место во САД со што станал шестиот број-еден албум на Спирс во државата со 276,000 продажби. Интернационално, албумот се искачил меѓу топ десет во дваесетина држави.

"Hold It Against Me" е издаден како водечка песна на албумот и се има искачено во првите топ места во седум држави, вклучувајќи ги САД и Канада. Вториот сингл на албумот, Till The World Ends, достигна прво место во Северна Кoреа, Полска и Русија, во САД достигна трето место и го достигна својот максимум во топ 10 во шеснаесет држави низ целиот свет. Постана најдобра песна на US радио во нејзина цера кариера.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]