Кеша

Од Википедија — слободната енциклопедија

Kesha Кеша
Кеша во Шладминг, Австрија во декември 2010
Животописни податоци
Родено имеКеша Роуз Шеберт
Роден(а)1 март 1987(1987-03-01)(37 г.)
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
ПотеклоНешвил, САД
ЖанровиЕлектропоп, денс-поп, кранккор[1]
ЗанимањаПејач, текстописец
ИнструментиВокали, пијано, гитара
Период на активност2005–сега
ИздавачиRCA, Kemosabe
СоработнициФло Рида
Мреж. местоkeshasparty.com

Кеша Роуз Шеберт (анг. Kesha Rose Sebert; родена на 1 март 1987), подобро позната како Кеша (стилизирано и како Ke$ha) — американска поп-пејачка и текстописец. Во 2005, на 18 години, Кеша потпишала договор со издавачката куќа на Dr. Luke, Kemosabe Entertainment. Иако таа била активен музичар уште од тогаш, била позадински вокал и пишувала песни за други музички артисти, нејзиниот пробив на музичката сцена допол во раната 2009 откако се појавила на синглот број-еден од Фло Рида, „Right Round“.

Нејзиниот прв сингл, „Tik Tok“, издаден кон крајот на 2009, се искачил на првото место во 11 држави. Нејзиниот прв албум, Animal е издаден во јануари 2010 година и се искачил на прво место во САД, Канада и Грција. До септември, Кеша продала два милиони копии од албумот ширум светот и издала уште три топ-десет синглови од Animal.[2] Подоцна Кеѓа го издала и EP албумот, Cannibal, во ноември истата година, чиј водечки сингл „We R Who We R“ се искачил меѓу првите синглови на табелите.

Кеша рекла дека на неа музички влијанија имаат артистите како Мадона, Деби Хари, Queen, Џони Кеш, Ерон Невил, Боб Дилан и Beastie Boys. Нејзината музика сдржи елементи од денс-поп-музика, како и рап музика на многу песни.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Tik Tok 2009 Syndrome
Blah Blah Blah 2010 Брендан Малој
Your Love Is My Drug 2010 Honey
Take It Off 2010 Пол Хунтер,Dori Oskowitz
Dirty Picture 2010 Алекс Херон
Stephen 2010 SKINNY
Animal 2010 SKINNY
We R Who We R 2010 Хјуп Вилијамс
Blow 2011 Крис Марс Пилиеро
Die Young 2012 Дарен Креиг
C'Mon 2013 Дарен Креиг
Crazy Kids 2013 Дарен Креиг
Dirty Love 2013 Кеша
Timber 2013 Davis Rousseau
Praying 2017 Џонас Акерлунд
Woman 2017 Кеша,Лаган Себерт
Learn to Let Go 2017 Исак Равишанкара
Good Old Days 2017 Џони Валенсија
Rainbow 2017
I Need a Woman to Love 2018 Лаган Себерт
Hymn 2018 Исак Равишанкара
Here Comes The Change 2018 Џонас Акерлунд
Body Talks 2018 Лаган Себерт
Raising Hell 2019 Luke Gilford
My Own Dance 2019 Allie Avital
High Road 2020 MAGIC SEED
Little Bit Of Love 2020 Kesha, Jonah Best & Mr Peep$
Stronger 2021 Andrew Donoho

Турнеи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.allmusic.com/album/r1818489
  2. 2,0 2,1 RCA Music Group (27 август 2010). "Kesha Continues Her 2010 World Domination". Соопштение за печат.  посет. 28 август 2010 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]