B'Day

Од Википедија — слободната енциклопедија
„B'Day“
Cover shows a young woman in a low cut dress, with dark eye liner and hair piled high on her head.
Студиски албум од Бијонсе
Издаденсептември 4 2006 (2006-09-04)
Снименаприл 2006; Sony Music Studios
(Њујорк Сити), Great Divide Studios
(Аспен, Колорадо)
ЖанрР&Б, соул, фанк, поп, хип-хоп
Траење37:40
Издавачка куќаColumbia, Music World
ПродуцентБијонсе Ноулс (исто така и додадтен продуцент), Свиз Битс, Син Гарет, Рич Харисон, Родни Џеркинс, Валтер Милсап III, The Neptunes, Шафер „Не-Јо“ Смит, Ши Тејлор, Stargate, Камерон Валaс
Бијонсе — Хронологија
Dangerously in Love
(2003)
B'Day
(2006)
I Am... Sasha Fierce
(2008)
Издадени песни од B'Day
 1. "Déjà Vu"
  Издадена: 31 јули, 2006
 2. "Ring the Alarm"
  Издадена: 17 октомври, 2006
 3. "Irreplaceable"
  Издадена: 5 декември, 2006
 4. "Beautiful Liar"
  Издадена: 28 април, 2007
 5. "Get Me Bodied"
  Издадена: 10 јули, 2007
 6. "Green Light"
  Издадена: 27 јули, 2007

B'Day е вториот студиски албум на американската Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс, издаден на 4 септември, 2006 преки Columbia Records во соработка со Music World Music и Sony Urban Music. Неговиот датум на издавање се совпаѓа со дваесет и петтиот роденден на Ноулс. Албумот отпрвин требало да излезе во 2004 година веднаш по нејзиниот прв студиски албум Dangerously in Love (2003), но проектот за албумот бил кратко запоставен поради снимењето на последниот студиски албум на Destiny's Child, Destiny Fulfilled како и поради нејзината улога во филмот од 2006 Dreamgirls.

Додека била на одмор и го снимала Dreamgirls, Ноулс почнала да соработува со повеќе продуценти; sдодала техники за побрза соработка и го завршила B'Day за три недели. Повеќето од текстовите на албумот биле инспирирани од улогата на Ноулс во филмот. TМузичкиот стил на албумот се движи од фанкот и баладите од 1970-тите–80-тите па сè до урбани елементи како хип-хоп и Р&Б.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописциПродуцент(и) Траење
1. Déjà Vu(со Џеј-Зи)Бијонсе Ноулс, Родни Џеркинс, Делиша Томас, Макеба Ридик, Кели Никол Прајс, Шаун КартерРодни „Darkchild“ Џеркинс 4:00
2. Get Me Bodied“  Б. Ноулс, Касим Бин, Син Гарет, Ридик, Анџела Бејинсе, Соланж НоулсСин Гарет, Свиз Битз 3:25
3. Suga Mama“  Б. Ноулс, Рич Харисон, Ридикс, Чак МидлтоХарисон 3:24
4. Upgrade U(со Џеј-Зи)Б. Ноулс, Ридикс, Гарет, MK, Бејинсе, Кртер, Вили Кларк, Кларенс Рид, С. НоулсSwizz Beatz, Cameron Wallace 4:32
5. Ring the Alarm“  Б. Ноулс, Дин, ГаретСвиз Битз 3:23
6. Kitty Kat“  Б.Ноулс, Фарел Вилијамс, КртерThe Neptunes 3:55
7. Freakum Dress“  Б. Ноулс, Харисон, РидикХарисон 3:20
8. Green Light“  Б. Ноулс, Вилијамс, ГаретThe Neptunes 3:29
9. Irreplaceable“  Б. Ноулс, Шафер Смит, Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен, Еспен Линд, Амунд БјорклундStarGate, Б. Ноулс, Не-Јо 3:47
10. „Resentment“  Б. Ноулс, Валтер Милсап III, Кандис Нелсон, Куртис МајфилдВалтер Милсап III, Б. Ноулс, Нелсон 4:40

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Modern Times од Боб Дилан
U.S. Број-еден албуми од 2006 на Билборд 200
23 септември, 2006
Наследник
FutureSex/LoveSounds од Џастин Тимберлејк
Претходник
Best Thang Smokin' од Young Dro
U.S. Број-еден албум на Топ R&B/Хип-Хоп Албуми
23 септември, 2006