Heat (парфем)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Heat
Heat


Парфем на Бијонсе Ноулс
Опис Женски парфем
Издаден 2 февруари 2010 [1]
Издавач Givaudan’s Claude Dir & Olivier Gillotin
Слоган Фати ја треската (Catch the fever)
Следбеник Heat Ultimate Elixir
URL http://www.beyonceparfums.com/

Heat е првиот женски парфем создаден од Бијонсе Ноулс со издавачката куќа Givaudan Claude Dir and Olivier Gillotin одобрен од страна на Бијонсе Ноулс. Слоганот на парфемот е „Фати ја треската.“ (Catch the fever)

Информации[уреди | уреди извор]

Парфемот е издаден во САД во февруари 2010.[2] Heat е создаден од Бијонсе Ноулс и содржи мириси на црвена ванила, орхидеја, магнолија, нероли и румена праска.[3] „Наречен е Heat, па ние сакавме додатоците да бидат запотени и росни,“ рекла таа. „Моите најсекси моменти се кога излегувам од кадата или тушот и сум чиста, па сакам да го вклучам тоа во моите парфеми.“[3] Ноулс го извлекла парфемот од поминатите турнеи. „Многу од моите настапи вклучуваа оган, па си помисливме ‘Heat.’ Исто така црвената е една од моите омилени бои, како и златната,“ и поради тоа двете бои се наоѓаат на рамката на шишенцето. „Па потоа кога почнавме да го правиме шишенцето изгледаше како да е запалено. Јас сакам стари шишенца — мојата мајка имаше колекција од нив додека јас растев. Сакав нешто со уникатно модерно чувство. Дури и со мојата гардероба, секогаш пробувам да најдам работи кои имаат нешто малку постаромодно, но сè уште класично. Почувствував дека шишето имаше по малку од двете.“[4]

„Сè од дизајнот на шишето за името и идеите за реклами - тоа сум јас. Кога ќе се заложам за нешто, го правам тоа 100 проценти!“ [5]

Промоција[уреди | уреди извор]

Испотена Бијонсе излегува од бањата со пареа.

ТВ рекламата за Heat била режирана од Џејк Нава, кој ги снимиле видеата на Ноулс за песните „Single Ladies (Put a Ring on It)“, „If I Were a Boy“, „Beautiful Liar“, „Baby Boy“ и „Crazy In Love“. Рекламата ја покажува Бијонсе облечена во црвен сатенски фустан која се поти во собата, додека нејзината преработка на „Fever“ свири во позадината.[4] Печатената реклама, снимена од страна на Мајкл Томпсон, ја опишува сензационата Ноулс во истиот фустан носен во ТВ-кампањата.[6]

Во ноември 2010, рекламата била забранета од чувари во Велика Британија поради вулгарноста, топлината, велејќи дека не смее да биде прикажан до 19:30. Огласот, од Стандардното Авторството за Реклами во Обединетото Кралство, откриле дека објавувањето е „сексуално провокативно“ и поднеле жалби против него.[7]

Ноулс ја издала втората преработка на песната „Fever“ како сингл во САД и Канада во iTunes продавниците на 9 февруари 2010 за да го промовира парфемот.[8] Песната била овозможена за дигитално спуштање во Обединетото Кралство на 22 февруари 2010.[9]

Ограничен EP албум[уреди | уреди извор]

„Heat“
EP од Бијонсе Ноулс
Издаденфевруари 2011 (2011-02)
Снимен2010-2011;
Coty, Inc.
(75002 Париз, Франција и Њујорк, Њујорк 10016)[10]
ЖанрР&Б
Траење29:46
Издавачка куќаColumbia Records, Music World Corporation, Coty, Inc.[10]
Бијонсе Ноулс — Хронологија
Irreemplazable
(2007)
Heat
(2011)

Ограничен EP албум наречен Heat бил издаден за промоција на парфемот. Промоцијата на парфемот во САД била заедно со бесплатен торба,[11] додека ограничено издание од EP албумот е користено за промоција во сите продавници во Обединетото Кралство.[12] Издание со компактен диск од EP-от е вклучен со секо купено шишенце од Heat од 50 ml.[12] ВО 2003, Ноулс ја преработила песната од Литл Вили Џон, „Fever“ за саундтракот на The Fighting Temptations. Ноулс подоцна повторно ја снимила песната за рекламата за парфемот и за албумот Heat. EP-от исто така содржи ремиксови ис песните кои Ноулс претходно ги снимила; Karmatronic направил ремикс на „At Last“ и „Satellites“, Catalyst направил ремикс на „Broken-Hearted Girl“ и Lost Daze направил ремикс на „Smash Into You“. Ремиксот на Catalyst на „Broken-Hearted Girl“ бил претходно во ремикс албумот на Ноулс од 2009 наречен Above and Beyoncé – Video Collection & Dance Mixes.[13] Додека го промовирал Heat, британскаат малопродажна продавница Debenhams изјавила дека се состои од пет најдобри хитови на Ноулс.[14] „Fever“ бил издаден како промоционален сингл на 8 февруари 2010 со што бил овозможен за дигитално спуштање.[15]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописциПродуцент(и) Траење
1. Fever“  Еди Кули, Џон ДејвенпортБијонсе Ноулс, Чик Сантана 3:33
2. At Last(Ремикс од Karmatronic)Мак Гордон, Хари ВаренМое Кохен (дополнителен), Петер Кракцар, Акилис Спарта 7:38
3. Broken-Hearted Girl(Ремикс од Catalyst)Кенет Едмондс, Микел Сторлер Ериксен, Тор Ерик Хермансен, НоулсCatalyst 4:55
4. „Satellites“ (Ремикс од Karmatronic)Ијан Денч, Аманда Гоуст, Ноулс, Дејв МеккрекенМое Кохен (дополнителен), Петер Кракзар, Акилис Спарта 7:19
5. „Smash Into You“ (Ремикс од Lost Daze)Ноулс, Териус Неш, Кристофер СтјуартПис Бисквит, Франк Демарија, Антони Сапуто 6:21
Вк. траење:
29:46

Личности[уреди | уреди извор]

Кредитите преземи од ЦД-то за Heat:[10]

 • Дополнителен продуцент - Бијонсе Ноулс, Мое Кохен
 • Вокали - Бијонсе Ноулс
 • Мастеринг - Том Којне
 • Продуценти - Бијонсе Ноулс, Чик Сантана, Акилис Спарта, Петер Кразкар, Каталист, Френк Демарија, Антони Сапито, Пис Бисквит
 • Ремикс Координација - Анџело „Пепе“ Скордос, Бил Колозман

Прием[уреди | уреди извор]

Неколку дена по издавањето на парфемот, тој станал број-едеn мирис во Америка.[16] Парфемот ја освоил Наградата за Животен Стил на норвепките козметички награди.[17] Жирито рекли: „Дамата зад него е визионер, трендовски глобална икона, модел кој докажува дека сè е возможно. Нејзиниот стил претставува мешавина од секси и шик елеганција. Сега самата суштина на нејзиниот самоуверен стил е инспириран од една волшебен мирис кој ослободува моќен оган од неговата внатрешност.“

Производи[уреди | уреди извор]

Heat изданијата на Ноулс вклучуваат парфеми во различни големини — [18]

 • 1 oz. за $39
 • 1.7 oz. за $49
 • 3.4 oz. за $59
 • 6.8-oz. Златен лосион за тело од $24.

Heat Ултиматен Еликсир[уреди | уреди извор]

Heat Ultimate Elixir


Парфем на Бијонсе Ноулс
Опис Женски парфем, ограничено издание
Издаден септември 2010 [19]
Издавач Givaudan’s Claude Dir & Olivier Gillotin
Слоган Завртете го копчето за да се загрее (Turn the heat up)
Претходник Heat
Следбеник Heat Rush

Во август 2010 било изјавено дека Ноулс повторно ќе го издава нејзиниот прв парфем како ултиметен еликсир користејќи мириси кои ќе прикажат поприватна страна на забавувач.[20] Парфемот е издаден во септември 2010.[19] Темата на парфемот е да се понуди поинтензивна и посензуална верзија на оригиналниот Heat.[21]

Производи[уреди | уреди извор]

Миристо е издаден во парфем од 50 милилитри ($59).[22]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Beyoncé Gets Heated at Fragrance Launch“. Rap-Up.com. Посетено на 2010-08-12.
 2. „Beyoncé Launches Her First Fragrance: Beyoncé Heat“. Архивирано од изворникот на 2009-12-19. Посетено на 2011-06-10.
 3. 3,0 3,1 Akhtar, Amina. „Beyoncé Unveils Her New Fragrance - The Cut“. Nymag.com. Посетено на 2010-08-12.
 4. 4,0 4,1 „Beyonce Discusses Launch of 'Heat' Fragrance - Beauty Industry and Products News“. WWD.com. Посетено на 2010-08-12.
 5. „Beyoncé Catches 'Heat' in Fragrance Ads“. Rap-Up.com. 2009-12-29. Посетено на 2010-08-12.
 6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-08. Посетено на 2011-06-10.
 7. http://www.billboard.com/#/news/beyonce-s-perfume-ad-too-hot-for-u-k-tv-1004127017.story
 8. „Fever - Single by Beyoncé - Download Fever - Single on iTunes“. Itunes.apple.com. 2010-02-08. Посетено на 2010-08-12.
 9. Praxis Media. „Radio1 Rodos Greece ::: UK Forthcoming Singles ::: Charts, DJ Promos, Dance, Lyrics, Free Mp3 Samples Downloads“. Radio1.gr. Архивирано од изворникот на 2008-10-11. Посетено на 2010-08-12.
 10. 10,0 10,1 10,2 (2011) Album notes for Heat by Beyoncé Knowles. Columbia Records.
 11. „Free gift with $59 Beyonce Heat or Heat Rush purchase!“. Macy's. Macy's, Inc. Архивирано од изворникот на 2011-05-06. Посетено на April 28, 2011.
 12. 12,0 12,1 March, Bridget (February 21, 2011). „Free limited edition CD with Beyonce Heat perfume“. Cosmopolitan. Hearst Corporation. Архивирано од изворникот 2011-04-28. Посетено на March 26, 2011.
 13. Kellman, Andy. „Above and Beyoncé: Video Collection & Dance Mixes - Beyoncé“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на March 26, 2011.
 14. „Fragrance Offers“. Debenhams. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на March 26, 2011.
 15. „Fever - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на March 26, 2011.
 16. „Beyoncé on Grammy Acceptance Speech: 'What Did I Just Do?'. Rap-Up.com. Посетено на 2010-08-12.
 17. http://www.klf.no/?CatID=1186
 18. „Beyonce Discusses Launch of 'Heat' Fragrance - Beauty Industry and Products News“. WWD.com. Посетено на 2010-08-12.
 19. 19,0 19,1 Posted by Marie-Helene "May" Wagner on July 30, 2010 (2010-07-30). „Beyoncé Heat Ultimate Elixir (2010) {New Perfume} {Celebrity Fragrance} | The Scented Salamander: Perfume & Beauty Blog & Webzine“. Mimifroufrou.com. Посетено на 2010-08-12.
 20. „Beyonce: New Heat Ultimate Elixir Perfume Coming Soon [News“. BeyonceFan.com. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на 2010-08-12.
 21. Loves it! 7-30-2010 @ 7:13PM (2010-07-29). „Beyonce Turns Up the Heat with 'Ultimate Elixir'. StyleList. Посетено на 2010-08-12.
 22. „Beyonce Heat Ultimate Elixir ~ new perfume :: Now Smell This“. Nstperfume.com. 2010-07-31. Посетено на 2010-08-12.