Espionage (продукциски тим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Espionage
ПотеклоТромсе, Норвешка
ЖанровиРок, поп, R&B
ЗанимањаПродукција, пишување
Период на активност2001-сега
Членови
Еспен Линд
Амунд Бјорклунд

Espionage е норвешки Њујорк-базиран музички продукциски тим составен од Еспен Линд и Амунд Бјорклунд. Нивното пробивање било во 2006 како ко-текстописци на хитот на Бијонсе Ноулс, „Irreplaceable“,[1] кој бил на првото место на Билборд Хот 100 10 последователни недели и подоцна станал најдобро продаван хит во САД за 2007.[2] Парот помогнал во пишувањето на синглот „With You“ од Крис Браун[1] кој се искачил на табелата Билборд Хот 100 ерплеј 7 недели во 2008, а исто така ја продуцирале и помогнале во пишувањето на мулти-платинумската песна од Train,[3]Hey, Soul Sister“,[4] која продала 5 милиони дигитални копии во САД и станала најспуштаната песна на сите времиеа од Columbia Records[5] како и најдобро продавана песна во САД на iTunes во 2010.[6] Espionage добиле повеќе BMI Награди.[7][8][9][10][11][12][13][14]

Наводи[уреди | уреди извор]