Beyoncé: Live at Wembley

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Beyoncé: Live at Wembley“
албум во живо од Бијонсе
Издаден27 април 2004
Снимен10 ноември 2003
Вимбли Арена
(Лондон, Англија)
ЖанрР&Б, соул, хип-хоп
Траење150 минути
ЈазикАнглиски
Издавачка куќаColumbia, Sony Urban
РежисерЏулија Ноулс, Нахум
ПродуцентЏулија Ноулс, Шарон Али
Бијонсе — Хронологија
Beyoncé: Live at Wembley
(2004)
The Beyoncé Experience Live
(2007)

Beyoncé: Live at Wembley е ДВД/ЦД од американската Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс, издаден на 27 април 2004. ДВД-то го содржи нејзиниот концерт во Вимбли Арената во Лондон, Обединетото Кралство како дел од нејзината Dangerously in Love Tour.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Поврзано: Dangerously in Love Tour
 1. Baby Boy“ – 4:58
 2. Naughty Girl“ – 4:12
 3. Fever“ – 5:57
 4. „Hip Hop Star“ – 4:31
 5. „Yes“ – 4:11
 6. Work It Out“ – 3:47
 7. „Gift from Virgo“ – 3:15
 8. „Be with You“ – 3:58
 9. „Speechless“ – 5:00
 10. DC Medley – 10:43
  1. Bug a Boo
  2. No, No, No Part 2
  3. Bootylicious
  4. Jumpin' Jumpin'
  5. Say My Name
  6. Independent Women Part I
  7. '03 Bonnie & Clyde
  8. Survivor
 11. Me, Myself and I“ – 5:14
 12. Summertime“ – 5:30
 13. Dangerously in Love“ – 8:34
 14. Crazy in Love“ – 8:03
 15. Кредити („Naughty Girl“) – 1:45

ДВД дополнителни содржиини[уреди | уреди извор]

 1. Бекстејџ – 8:38
 2. Сцена/Кореографија – 5:51
 3. Собата за облекување на Бијонсе – 5:48
 4. Омилени Емисии – 3:06
 5. Бијонсе - Соло Артист – 3:25
 6. Ден во Лондон – 4:58
 7. Запознајте ги Обожавателите бекстејџ – 2:58
 8. Разговор со Бијонсе – 16:26
 9. „Crazy in Love“ Живо од Британски музички награди од 2004 – 3:42
 10. Реклама за L'Oréal – 0:31
 11. Продолжување на Destiny's Child – 0:17

Списоци на песни на ЦД-то[уреди | уреди извор]

 1. Wishing on a Star(Били Рае Калвин) – 4:09
 2. „What's It Gonna Be“ (Бијонсе Ноулс, ЛаШон Овенс, Карим Мак, Корте Елис, Лери Трутман, Роџер Трутман, Кандис Лав) – 3:37
 3. „My First Time“ (Ноулс, Фарел Вилијамс, Чед Хуго) – 4:25
 4. „Krazy in Luv“ (Ну Соул Ремикс на Maurice) (Ноулс, Рич Харисон, Шон Картер, Eugene Record) – 6:28
 5. „Baby Boy“ (Светско Миксшоу на Џуниор) (Ноулс, Скот Сторч, Роберт Валер, Картер) – 6:39
 6. „Naughty Girl“ (Quayle Клуб Микс на Калдерон) (Ноулс, Сторч, Валер, Ангела Бејинсе, Пет Балот, Гиоргио Мородер, Дона Самер) – 9:38
  Јапонски бонус песни[1]
 7. „Naughty Girl“ (со Lil' Kim) – 3:51
 8. „Naïve“ (HR Crump Remix Соланж Ноулс дует со Бијонсе и Да Брат) – 3:40

Продажби[уреди | уреди извор]

ДВД-то има продадено повеќе од 264,000 копии во САД. според Nielsen SoundScan.[2] Од 6 октомври 2010, Beyoncé: Live at Wembley продал 197,000 дигитални спуштања.[3]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2004) Највисока
позиција
Италијанска FIMI ДВД Табела 5
Јапонска Орикон Табела за Албуми 8
Швајцарска Табела за Албуми 73
ОК ДВД Табела 2
САД Билборд 200 17
САД Билборд Топ Р&Б/Хип-ХопАлбуми 8
Табела (2010) Највисока
позиција
Италијанска ДВД табела 5[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sony Music Online Japan : ビヨンセ
 2. Hillary Crosley. „Billboard Bits: Beyonce, Bob Marley, Bragg/Brad“. Billboard.com. Посетено на 2007-09-27.
 3. Grein, Paul (October 6, 2010). „Week Ending Oct. 3, 2010: America's Most Popular Inmate“. Yahoo! Music. Yahoo!. Посетено на April 1, 2011.
 4. „Classifica settimanale dal 29/03/2010 al 04/04/2010“. FIMI.