Прејди на содржината

Се роди ѕвезда (филм од 2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Се роду ѕвезда“
РежисерКлинт Иствуд
ПродуцентБили Гербер
Басил Иваник
Џон Петерс
СценаристВил Фетерс
Главни улогиБијонсе Ноулс
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера2012
ЗемјаПредлошка:Film US
Јазиканглиски

Се роди ѕвезда е американски мјузикл кој раскажува приказна за млада жена која навлегува во бизнис, се сретнува и се заљубува во маж, додека нејзината кариера расте, а онаа на мажот опаѓа. Бијонсе Ноулс е најавена како глумица за главната женска улога, а Клинт Иствуд како режисер.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magrath, Andrea (21 јануари 2011). „A Star Is Born... again: Clint Eastwood in talks to direct Beyonce in yet another remake of Hollywood classic“. Daily Mail. Посетено на 21 јануари 2011.
  2. Ш.Н (29 јуни 2011). „Бијонсе и Ди Каприо партнери на филм?“. Kajgana.com. Архивирано од изворникот на 2011-07-02. Посетено на 1 јули 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]