The Closer I Get to You

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„The Closer I Get to You“
Сингл од Роберта Флек и Дони Хатавеј
од албумот Blue Lights in the Basement
Страна Б „Love is the Healing“
Издаден февруари, 1978
Текстописец Реги Лукас
Џејмс Мтуме
Формат 7" сингл
Жанр Соул
Должина 4:41
Издавачка куќа Atlantic
Продуцент Џое Ферла
Роберта Флек
Еуген Мекданиелс
Хронологија на синглови на Роберта Флек и Дони Хатавеј
„25th of Last December“
(1977)
The Closer I Get to You
(1978)
„If Ever I See You Again“
(1978)

"Come Little Children"
(1974)

"The Closer I Get to You"
(1978)

"You Were Meant for Me"
(1978)

The Closer I Get to You“ е песна оригинално изведена во 1978 од Роберта Флек и Дони Хатавеј. Песната е напишана од клваијатуристот Џејмс Мтуме и гитаристот Реги Ликас, двајцата поранешни членови од Miles Davis'. Издаден од албумот на Флек, Blue Lights in the Basement, станал поголем контроверзен хит. Се искачил две недели на првото место на табелата Хот Соул Синглови во април, 1978, и на второто место на Билборд Хот 100.[1] Добил златна сертификација. Тоа е еден од најпознатите дуети.

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела Највисока
позиција
САД Билборд Хот 100 2
САД Билборд Хот Соул Синглови 1

Преработени верзии[уреди | уреди извор]

Верзија од Бијонсе и Лутер Вандрос[уреди | уреди извор]

За песната биле снимени повеќе преработени верзии, најпрепознатлива е онаа на Лутер Вандрос и Бијонсе Ноулс. Се појавиле на последниот албум на Вандрос Dance with My Father и на првиот соло албум на Бијонсе Dangerously in Love.Оваа верзија на песната требло да биде вклучена во саундтракот на филмот од 2003, The Fighting Temptations во кој глумела и Ноулс.[2] Верзијата на песната од Ноулс и Вандрос е забрзана поп балада.[3] Според листот со музика објавен на Musicnotes.com, поставена е во умерено време и се движи во бавно темпо од 98 удари во минута.[4] Напишана е во тоналитето од Ес-дур.[4] Вокалите на Ноулс се движат од Bb♯3 до Eb6.[4]

Сал Кинкемани од Слант Магазинот напишал: „Dangerously in Love е сосема излишен додека 'The Closer I Get to You', дует со Лутер Вандрос, лични на место на иден албум.“[5] Спенс Д. од IGN Music коментирал: „[...] Во времето кога Бијонсе имаше тим со љубовни песни, Лутер Вандрос, на 'The Closer I Get To You', нејзиниот албум донекаде навлезе во генерична земја. Се разбира, нејзините војали се на место и музиката е адекватно слојна.“[6] Антони Декуртис од Роулинг Стоун напишал: „[...] Додека таа истекува харизма и има добар глас, Бијонсе не е во класа со Витни Хјустон или Мараја Кери како пејачка, фактот што 'The Closer I Get to You', нејзиниот дует со изедначентиот Лутер Вандрос, исто така е јасен.“[7] Нил Драминг од Entertainment Weekly рекол: „Верзијата на 'The Closer I Get to You' со Лутер Вандрос исто така звучи, тажно, малку привремено.“[8] Песната освоила Греми Награда во 2004 за Најдобар Р&Б Настап од Дуо или Група со Вокали.[9] Верзијата на Ноулс и Ландрос се искачила на шеесет и второто место на Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни во средината на 2004.[10]

Други верзии[уреди | уреди извор]

Во епизода на Мартин, Џина (играна од Тиша Кембел-Мартин) и пејачот Кејт Вашонгтон ја извеле „The Closer I Get to You“ на забава. Во филмот Rush Hour 3, кога Крис Такер и Џеки Чен се во францускиот театер и играта завршила, песната ја пеат Такер и Чен. „The Closer I Get to You“ била преработена од филипинскиот акустичен бенд MYMP на нивниот албум од 2005 Versions. Современиот џез гитарист Петер Вајт ја преработил песната за неговиот албум Reflections.[11][12] Друга инструментална верзија е направена од саксофонистот Ким Ватерс на неговиот албум од 2007 You Are My Lady. Содржи вокали од R&B пејачката Лиса Фишер.[13][14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Whitburn, Joel (2004). Top R&B/Hip-Hop Singles: 1942-2004. Record Research. стр. 206. 
 2. Rebecca Murray (9 февруари 2004). „'The Fighting Temptations (Music From The Motion Picture)' News“. About.com. The New York Times Company. http://movies.about.com/cs/fightingtemptation/a/fighttempsound.htm. посет. 5 март 2011 г. 
 3. Ratliff, Ben. Review: Dangerously in Love. Blender. Alpha Media Group. Retrieved on March 14, 2011.
 4. 4,0 4,1 4,2 „The Closer I Get to You sheet music (Digital Download)“, Music Notes. Sony/ATV Music Publishing.
 5. Sal Cinquemani (21 јуни 2003). „Beyoncé Dangerously in Love“. 'Slant Magazine'. http://www.slantmagazine.com/music/review/beyonce-dangerously-in-love/295. посет. 5 март 2011 г. 
 6. D., Spence (3 септември 2003). „Dangerously In Love - Beyoncé's solo debut is a mixed bag of contemporary R&B“. 'IGN'. News Corporation. http://music.ign.com/articles/436/436601p1.html. посет. 5 март 2011 г. 
 7. DeCurtis, Anthony (10 јули 2003). „Album Reviews: Dangerously in Love“. Rolling Stone. Jann Wenner. http://www.rollingstone.com/music/reviews/album/7733/38096. посет. 5 март 2011 г. 
 8. Neil Drumming (27 јуни 2003). „Dangerously in Love (2003)“. Entertainment Weekly. Time Inc.. http://www.ew.com/ew/article/0,,459850,00.html. посет. 5 март 2011 г. 
 9. Joseph Patel (9 февруари 2004). „Beyonce Wins Most, Outkast Shine, 50 Cent Shut Out At Grammys“. MTV News. MTV Networks. http://www.mtv.com/news/articles/1484884/beyonce-wins-most-50-shut-out-at-grammys.jhtml. посет. 5 март 2011 г. 
 10. „Beyoncé – Billboard Singles“. Allmusic. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/beyonc-p349078/charts-awards/billboard-singles. посет. 5 март 2011 г. 
 11. "Reflections 1994 Album" from Answers.com
 12. "The Closer I Get To You" from Answers.com
 13. „You Are My Lady Album“. Answers.com. http://www.answers.com/topic/you-are-my-lady-2007-album-by-kim-waters. посет. 25 мај 2010 г. 
 14. „Betam Waters, Kim You Are My Lady“. Betamonline.com. http://www.betamonline.com/016351514721.html?Shareasale. посет. 25 мај 2010 г. 
Претходник
Bootzilla“ од Bootsy's Rubber Band
Број-еден сингл на Билборд Хот Соул Синглови (верзија од Роберт Флек и Дони Хатавек)
1–8 април, 1978
Наследник
Too Much, Too Little, Too Late“ од Џони Матис и Денис Вилијамс