IGN

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IGN Entertainment, Inc.
Вид Приватна филијала
Основана септември 1996
Седиште Сан Франциско, Калифорнија, САД
Key people Марк Јунг (Претседател и главен извршен директор)
Пер Шнајдер (потпретседател и издавач)
Талмаџ Блевинс
Дејност Журнализам за видеоигри
Матично
претпријатие
News Corporation
Подружници AskMen
GameSpy Industries
GameStats
Мрежно место IGN.com
Регистрација Бесплатна
IGN Insider
Founder's Club
Достапно во Англиски
Моментален статус Активна

IGN (се чита: ај-џи-ен) (скратено од претходното име Imagine Games Network) — мултимедијално мрежно место за рецензии и новости во врска со видеоигри. Неговото матично претпријатие е IGN Entertainment, кое поседува и управува мрежни места како GameSpy, GameStats и AskMen.

Главното место на IGN се содржи од неколку места, или „канали“, кои имаат свое поддомен на IGN и се занимаваат со одредено подрачје. Каналите за игри се занимаваат со игри за ЛС, Wii, Nintendo DS, Nintendo DSi, Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation 3, PSP, Xbox Live, мобилни телефони, ретро и iPhone. Покрај нив, IGN има и канали за филмови, музика, опрема и технологија, спорт, стрипови, телевизија и друго.

Поранешното седиште на IGN во Бризбејн (Калифорнија)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]