Нинтендо ДС

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Nintendo DS)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nintendo DS
Изработувач Nintendo
Производител Foxconn
Семејство на
производот
Nintendo DS
Вид Handheld game console
Генерација Седма генерација играчки конзоли
Продажна достапност 2004–2014
Продадени

18.79 милиони (од јуни 30, 2016 ), сите модели 154.02 милиони низ цел свет (од јуни 30, 2016

)
Медиуми Nintendo game card, ROM cartridge
ЦПЕ Два процесори со ARM архитектура
Складирање Мемориска картичка
256 KB флеш меморија
ППП 4 MB RAM
Екран Два дисплеи TFT LCD 256 × 192 пиксели
Поврзување Wi-Fi
Семрежни услуги Nintendo Wi-Fi Connection
Најпродавана игра

New Super Mario Bros., 30.80 million (од септември 30, 2016

)
Обратна
соодветност
Game Boy Advance
Претходник Game Boy Advance
Наследник Nintendo 3DS

Нинтендо ДС (анг. Nintendo DS) е преносна играчка конзола изаработена од Nintendo. Почна да се продава во Северна Америка на 21 ноември 2004 година. Има два дисплеи од кои едниот сензитивен на допир. Според Нинтендо, DS стои за "Developers' System" или "Dual Screen". Конзолата има вграден микрофон и можност за безжична конекција.

Тоа е "предок" на Нинтендо ДСи,Нинтендо 2ДС и Нинтендо 3ДС


Попознатите игри за Nintendo DS се:

Mario Kart DS(Марио Карт ДС)

Pokemon White 2(Покемон Бело 2)

New Super Mario Brothers(Нови Супер Марио Браќа)

Animal Crossing(Животинско Поминување)

Pokemon Platnium(Покемон Платниум)

Final Fantasy 3(Конечна Фантазија 3)

Nintendogs(Нинтендкучиња)