Diamonds from Sierra Leone

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Diamonds from Sierra Leone“
Сингл од Кање Вест
од албумот Late Registration
Издаден 31 мај 2005
Формат Дигитално симнување
12 инчен макси сингл
Снимен 2004
The Record Plant
Grandmaster Recording Studios
(Холивуд, Калифорнија)
Жанр хип-хоп
Должина 3:58
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Девон Харис, Џон Бери, Дон Блек
Продуцент Кање Вест, Џон Брион, Дево Спрингстин
Хронологија на синглови на Кање Вест
"The Corner"
(2005)
"Diamonds from Sierra Leone"
(2005)
"Go!"
(2005)

Diamonds from Sierra Leone“ е Греми победничка песна изведена од американскиот хип-хоп артист, текстописец и продуцент Кање Вест. Песната беше издадена на 4 јули 2005 година како водечки сингл од неговиот втор студиски албум, Late Registration.[1] Оваа песна содржи примерок од официјалната трака за филмот од серијалот Џејмс Бонд од 1971 година, Дијамантите се вечни изведена од страна на Ширлеј Бејси. Бејси беше пријатно изненадена од изведбата на Кање и изјави дека сака да работи со него во иднина.[2] Песната заврши со највисокото четриесет и трето место на американскиот Билборд Хот 100, постигна доста добар успех на iTunes (Ајтјунс) музичкиот сервис, и се искачи на осмото место на UK Top 40 (ОК Топ 40). Оваа песна исто така освои Греми награда за Најдобра рап песна на 48-то издание на Греми наградите.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Chart (2005) Највисока
позиција
Australian ARIA Singles Chart[3] 52
Canadian Singles Chart 18[4]
Danish Singles Chart 9[4]
Dutch Singles Chart 9[4]
European Hot 100 32[5]
Finnish Singles Chart 17[4]
German Singles Chart 67[4]
Irish Singles Chart 19[4]
Norwegian Singles Chart 16[4]
Swedish Singles Chart 30[4]
Swiss Singles Chart 52[4]
UK Singles Chart 8[4]
U.S. Billboard Hot 100 43[6]
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 21[7]
U.S. Billboard Hot Rap Tracks 11[8]
U.S. Billboard Pop 100 40[9]
U.S. Billboard Rhythmic Top 40 24[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (2005) Album notes for Late Registration by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
  2. World Entertainment News Network (2007-10-29). „Shirley Bassey Wants To Work With Kanye West“. Starpulsec.com. Starpulse. Архивирано од изворникот на 2007-11-01. Посетено на 2007-10-29.
  3. http://pandora.nla.gov.au/pan/23790/20051020-0000/issue815.pdf
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 4,8 4,9 „Kanye West – Diamonds From Sierra Leone“. aCharts.us. Посетено на 2009-05-09.
  5. „European Hot 100 Singles – Diamonds From Sierra Leone“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-07-23. Посетено на 2005-07-23.[мртва врска]
  6. „The Billboard Hot 100 – Diamonds From Sierra Leone“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-09-24. Посетено на 2005-09-24.[мртва врска]
  7. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Diamonds From Sierra Leone“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-09-17. Посетено на 2005-09-17.[мртва врска]
  8. „Hot Rap Tracks – Diamonds From Sierra Leone“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-07-30. Посетено на 2005-07-30.[мртва врска]
  9. „Pop 100 – Diamonds From Sierra Leone“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-10-22. Посетено на 2005-10-22.[мртва врска]
  10. „Rhythmic Top 40 – Diamonds From Sierra Leone“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-07-02. Посетено на 2005-07-02.[мртва врска]