Niggas in Paris

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Niggas in Paris“
Сингл од Кање Вест и Џеј-Зи
од албумот Watch the Throne
Издаден 13 септември, 2011
Формат Дигитално симнување
Снимен 2010 во Париз, Франција
Жанр Источнобрежен хип-хоп
Должина 3:39
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
Композитор Кање Вест, Шон Картер
Продуцент Hit-Boy (Хит Бој), Кање Вест (co.), Мајк Дејн (add.), Ентони Килхофер (add.)
Хронологија на синглови на Џеј-Зи
"Otis"
(2011)
"Niggas in Paris"
(2011)
"Why I Love You"
(2011)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Otis"
(2011)
"Niggas in Paris"
(2011)
"Why I Love You"
(2011)

Niggas in Paris“ (или чистата верзија „In Paris“) е песна изведена од американските хип-хоп артисти Кање Вест и Џеј-Зи, издадена како трет сингл од нивниот заеднички албум Watch the Throne. Песната дебитираше на 75-то место на американскиот Билборд Hot 100 за време на првата недела од издавањето на албумот.[1] Песната беше испратена на Ритмичкото и Урбаното радио на 13 септември, 2011 година.[2]

Табели[уреди | уреди извор]

Табели (2011) Највисока
позиција
Канада (Canadian Hot 100) 22
Јужна Кореја Gaon Chart[3] 53
САД Billboard Hot 100[4] 5
САД Hot R&B/Hip-Hop Songs (Billboard)[5] 1
САД Rap Songs (Billboard)[6] 1
САД Pop Songs (Billboard)[7] 21

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација Продадени копии
САД RIAA Платина[8] 1,000,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Music Charts, Most Popular Music, Music by Genre & Top Music Charts“. Billboard.com. Посетено на 2011-09-08.
  2. „R&R“. Radio and Records. Архивирано од изворникот на 2013-12-29. Посетено на 2011-09-08.
  3. „South Korea Gaon International Chart (Week: June 26, 2011 to July 2, 2011)“. Gaon Chart. Посетено на August 20, 2011.
  4. http://www.billboard.com/column/chartbeat#/news/rihanna-s-love-matches-her-longest-hot-100-1005675632.story
  5. „Music Charts, Most Popular Music, Music by Genre & Top Music Charts“. Billboard.com. Посетено на 2011-09-08.
  6. „Music Charts, Most Popular Music, Music by Genre & Top Music Charts“. Billboard.com. Посетено на 2011-09-08.
  7. „Chart Highlights: Michael Buble Jingles Onto Adult Contemporary“. Billboard. 2011-11-14. Посетено на November 14, 2011.
  8. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2006-02-15. Архивирано од изворникот на 2015-12-12.