Slow Jamz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Slow Jamz“
Twista featuring Kanye West and Jamie Foxx - Slow Jamz - CD single cover (1).jpg
Сингл од Twista заедно со Кање Вест & Џејми Фокс
од албумот Kamikaze и The College Dropout
Страна Б "Badunkadunk"
Издаден 2 декември 2003
Текстописец Ц.Ц. Мичел
Кање Вест
Барт Бахарх
Хал Дејвид
Формат 12 инчен макси сингл
Жанр хип хоп, Р&Б
Должина 3:32 (Верзија од албумот „Kamikaze“ („Камиказа“))
5:15 (Верзија од албумот „The College Dropout“)
Издавачка куќа Атлантик Рекордс
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Twista (Твиста)
"Get It Wet"
(1997)
"Slow Jamz"
(2003)
"Overnight Celebrity"
(2004)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Through the Wire"
(2003)
"Slow Jamz"
(2003)
"All Falls Down"
(2004)
Хронологија на синглови на Џејми Фокс
"Experiment"
(1994)
"Slow Jamz"
(2003)
"Gold Digger"
(2005)

Slow Jamz“ е Греми номиниран прв сингл од албумот на Twista („Твиста“) Kamikaze и од првиот албум на Кање Вест The College Dropout. Издаден во 2003 година, синглот, кој ги вклучува Кање Вест и Џејми Фокс се издигна на првото место во САД за една недела на 10 февруари 2004 станувајќи првиот сингл на Твиста, Вест и Фокс којшто достигнал до првото место. Верзијата со Кање Вест вклучува вовед и две дополнителни верзии од Џејми Фокс, исклучувајќи го оригиналниот вовед изведен од страна на Твиста. Песната беше номинирана за Греми награда за Најдобра рап колаборација. Магазинот Q ја вметна оваа песна во списокот на деветнаесетте најдобри хип-хоп песни на сите времиња.[1]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2004) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[2] 26
Германија (Media Control AG)[3] 58
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[4] 15
Нов Зеланд (RIANZ)[5] 9
UK Singles Chart 3
U.S. Billboard Hot 100 1
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 1

Наводи[уреди | уреди извор]