Watch the Throne

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Watch the Throne“
студио албум од Кање Вест и Џеј-Зи
Издаденавгуст 8 2011 (2011-08-08)
Издавачка куќаРок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
Продуцент88-Keys, Џеф Баскер, Мај Дејн, Hit-Boy, Џеј-Зи (извршен продуцент), Дон Џејзи, Кјамбо Џошуа (извршен продуцент), Sham "Sak Pase" Joseph, Ентони Килхофер, Кен Луис, The Neptunes, Q-Tip, Лекс Лугер, Џи Робертсон (извршен продуцент), RZA, Swizz Beatz, S1, Кање Вест (исто така извршен продуцент)
Хронологија на албуми на Џеј-Зи
The Blueprint 3
(2009)
Watch the Throne
(2011)
Хронологија на албуми на Кање Вест
My Beautiful Dark Twisted Fantasy
(2010)
Watch the Throne
(2011)
Издадени песни од Watch the Throne
 1. "H•A•M"
  Издадена: јануари 11 2011 (2011-01-11)
 2. "Otis"
  Издадена: јули 20 2011 (2011-07-20)
 3. "Lift Off"
  Издадена: август 23 2011 (2011-08-23)
 4. "Niggas in Paris"
  Издадена: септември 13 2011 (2011-09-13)
 5. "Why I Love You"
  Издадена: септември 13 2011 (2011-09-13)

Watch the Throne е колаборативен студио албум од американските рапери Џеј-Зи и Кање Вест, издаден на 8 август 2011, од издавачките куќи Рок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, и Def Jam Recordings. Снимачките сесии за албумот заземале место на најразлични снимачки локации, а почнале во ноември 2010. Албумот е продуциран од страна на 88-Keys, Џеф Баскер, Мај Дејн, Hit-Boy, Џеј-Зи (извршен продуцент), Дон Џејзи, Кјамбо Џошуа (извршен продуцент), Sham "Sak Pase" Joseph, Ентони Килхофер, Кен Луис, The Neptunes, Q-Tip, Лекс Лугер, Џи Робертсон (извршен продуцент), RZA, Swizz Beatz, S1, Кање Вест (исто така извршен продуцент). Проширувајќи го густиот производствен стил од 2010 година на албумот на Кање Вест My beautiful Dark Twisted Fantasy, Watch the Throne вклучува оркестарски и прогресивни рок влијанија, неконвенционални примероци, и драматични мелодии во звукот.

Албумот го направи својот дебакл на првото место на Официјалната амерканска табела (US Billboard 200 chart), продавајќи над 435,000 примероци во првата недела. На овој албум се наоѓаат и три синглови, вклучувајќи го и меѓународниот хит "Otis" и хитовите на американската табела "H•A•M" и "Niggas in Paris". По издавањето, Watch the Throne доби главно позитивни критики од музичките критичари. Албумот беше сертифициран како платина од страна на Снимачката Индустриска Асоцијација на Америка, албумот, исто така од ноември 2011 па сè до денес е продаден во 1,166,000 примероци во САД.

Track listing[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописциProducer(s) Траење
1. No Church in the Wild(заедно со Френк Оушн)Кање Вест, Шон Картер, Чарлс Њапа, Мајкл Дејн, Кристофер Бро, Териус Неш, Гери Рајт, Фил Манзанера, Џејмс Браун, Џозеф Роач88-Keys, Кање Вест, Мајк Дејн 4:32
2. Lift Off(заедно со Бијонсе)Вест, Картер, Џеф Баскер, М. Дејн, Фарел Вилијамс, Питер Хернандез, Сејл СамуелКање Вест, Џеф Баскер, Мајк Дејн, Q-Tip (co.), Фарел (co.), Don Jazzy (add.) 4:26
3. Niggas in Paris“  Вест, Картер, Чансеј Холинс, М. Дејн, W.A. DonaldsonHit-Boy, Кање Вест, Мајк Дејн, Ентони Килхофер (add.) 3:39
4. Otis(заедно со Отис Ридинг)Вест, Картер, Хари Вудс, Џими Камбел, Рег Конели, Кирк Робинсон, Рој Хамонд, Браун, РоачКање Вест 2:58
5. „Gotta Have It“  Вест, Картер, Вилијамс, Браун, Роач, Тони Пинкеј, Фред ВеслејThe Neptunes, Кање Вест (co.) 2:20
6. „New Day“  Вест, Картер, Роберт Дигс, М. Дејн, Лесли Брикус, Антони ЊулејКање Вест, RZA, Мајк Дејн, Кен Луис (add.) 4:32
7. „That’s My Bitch“  Вест, Картер, Камал Фарид, Баскер, Џастин Вернон, Браун, Боби Бирд, Роналд Ленхов, Џеремаја ЛорданКање Вест, Q-Tip, Џеф Баскер (co.) 3:22
8. „Welcome to the Jungle“  Вест, Картер, Касим Дејн, М. ДејнSwizz Beatz 2:54
9. Who Gon Stop Me“  Вест, Картер, Шама Џозеф, М. Дејн, Маурис Симондс, Џошуа КиеркегардШама "Sak Pase" Џозеф, Кање Вест, Мајк Дејн (add.) 4:16
10. „Murder to Excellence“  Вест, Картер, К. Дејн, Лари Грифин јуниор, Скот Мескуди, Квински Џонс, Харвеј Мејсон Џуниор, Џоел Росенбаум, Кајфус Семенја, Бил Самерс, Михаела Модорсеа, Габриела Модорсеа'Murder' продуциран од Swizz Beatz
'Excellence' продуцирана од S1 (Симболик 1)
5:00
11. „Made in America“ (заедно со Френк Оушн)Вест, Картер, Џозеф, М. Дејн, БроШама "Sak Pase" Џозеф, Мајк Дејн (add.) 4:52
12. Why I Love You(заедно Мр Хадсон)Вест, Картер, М. Дејн, Филипе Сербонеси, Хаберт Бланк-Франсард, Тони Камило, Мери СоерМајк Дејн, Кање Вест, Антони Килхофер (co.) 3:21
Бонус песни
Бр. НасловПродуцент/продуценти Траење
13. „Illest Motherfucker Alive“  Саутсајд, Кање Вест, Мајк Дејн 5:25
14. H•A•M“  Лекс Лугер, Кање Вест (co.), Мајк Дејн (add.) 4:35
15. „Primetime“  No I.D. 3:19
16. „The Joy“ (заедно со Куртис Мејфилд)Пит Рок, Кање Вест, Мајк Дејн (add.), Џеф Баскер (add.) 5:17

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Албум[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Australian Albums Chart[1] 2
Australian Urban Albums Chart[2] 1
Austrian Albums Chart[3] 12
Belgian Albums Chart (Wallonia)[4] 16
Belgian Albums Chart (Flanders)[5] 7
Canadian Albums Chart 1
Danish Albums Chart[6] 2
Dutch Albums Chart[7] 3
Finnish Albums Chart[8] 23
French Albums Chart[9] 10
German Albums Chart[10] 2
Irish Albums Chart[11] 5
Japanese Albums Chart[12] 14
New Zealand Albums Chart[13] 4
Norwegian Albums Chart[14] 1
Polish Albums Chart[15] 21
Scottish Albums Chart[16] 3
South Korean Albums Chart[17] 6
Spanish Albums Chart[18] 43
Swedish Albums Chart[19] 27
Swiss Albums Chart[20] 1
UK Albums Chart[21] 3
UK Download Chart[22] 1
UK R&B Albums Chart[23] 1
US Billboard 200 1
US Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums 1
US Billboard Top Rap Albums 1

Синглови[уреди | уреди извор]

Список на синглови, со селектирани позиции на табелата
Име Година Највисока позиција на табелата
US
[24]
US
R&B

[25]
[26]
US
Rap

[27]
AUS
[28]
CAN
[29]
FRA
[30]
SWI
[31]
UK
[32]
"H•A•M" 2011 23 24 14 78 47 30
"Otis"
(заедно со Отис Ридинг)
12 2 2 42 37 69 61 28
"Lift Off"
(со Бијонсе)
121 81 48
"Niggas in Paris" 5 1 1 22
"Why I Love You"
(featuring Mr Hudson)
56 52 87
"Gotta Have It" 84 17 16

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација
Австралија ARIA Злато
Канада CRIA Платина[33]
САД RIAA Платина

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Jay-Z & Kanye West – Watch the Throne“. australian-charts.com. Hung Medien. Посетено на 16 август 2011.
 2. „Top 40 Urban Albums & Singles Chart“. Australian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2011-11-08. Посетено на 2011-11-23.
 3. „Jay-Z & Kanye West "Watch the Throne“. Ö3 Austria Top 40 (германски). Hung Medien. Посетено на 19 август 2011. Text "Austrian Album Charts" ignored (help)
 4. „Jay-Z & Kanye West "Watch the Throne“ (француски). Hung Medien. Посетено на 19 август 2011.
 5. „Jay-Z & Kanye West "Watch the Throne“ (холандски). Hung Medien. Посетено на 19 август 2011.
 6. „Jay-Z & Kanye West "Watch the Throne“ (дански). Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-08-24. Посетено на 19 август 2011.
 7. „Jay-Z / Kanye West – Watch the Throne“. dutchcharts.nl. Hung Medien. 13/08/2011. Посетено на 12 август 2011.
 8. „Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne“. finnishcharts.com. Hung Medien. 13/08/2011. Посетено на 12 август 2011.
 9. „Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne“. chartsinfrance.com. 19/08/2011. Посетено на 19 август 2011.
 10. Staff (August 23, 2011). Rap Stars mix the charts Архивирано на 23 март 2012 г.. Media Control. Retrieved 2011-24-08.
 11. „Top 100 Individual Artist Albums“. Irish Recorded Music Association. Архивирано од изворникот на 2014-11-29. Посетено на 12 август 2011.
 12. септември 12/more/3/ 洋楽アルバム 月間ランキング - Oricon Style - ランキング[мртва врска]. Oricon Inc.. Посетено на 2011 септември 17.
 13. „Jay-Z / Kanye West – Watch the Throne“. charts.org.nz. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-08-24. Посетено на 16 август 2011.
 14. „Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne“. norwegiancharts.com. Hung Medien. 20/08/2011. Посетено на 20 август 2011.
 15. „Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart“. olis.onyx.pl. Посетено на 3 септември 2011.
 16. „Archive Chart“. Scottish Albums Chart. The Official Charts Company. 20 август 2011. Посетено на 15 август 2011.
 17. :: 가온차트와 함께하세요 ::. Korea Music Content Industry Association. Посетено на 2011 август 24.
 18. „Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne“. spanishcharts.com. Hung Medien. 27/08/2011. Посетено на 27 август 2011.
 19. „Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne“. swedishcharts.com. Hung Medien. 27/08/2011. Посетено на 27 август 2011.
 20. „Jay-Z & Kanye West - Watch the Throne“. hitparade.ch. Hung Medien. 23/08/2011. Посетено на 24 август 2011.
 21. „Archive Chart“. UK Albums Chart. The Official Charts Company. 20 август 2011. Посетено на 15 август 2011.
 22. „Album Download Chart“. Theofficialcharts.com. Посетено на 2011-09-17.
 23. „Archive Chart“. UK R&B Chart. The Official Charts Company. 20 август 2011. Посетено на 15 август 2011.
 24. "Kanye West Album & Song Chart History: Hot 100". Billboard.com. Retrieved August 15, 2010.
 25. "Kanye West Album & Song Chart History: Hot R&B/Hip-Hop Songs". Billboard.com. Retrieved August 15, 2010.
 26. „Top Hip-Hop and R&B Songs & Singles Charts“. Billboard.com. Посетено на 17 април 2011.
 27. "Kanye West Album & Song Chart History: Rap Songs". Billboard.com. Retrieved August 15, 2010.
 28. Архивирано на 29 јули 2012 г.. ARIA. Australian Recording Industry Association. (August 15, 2011). Archived from the original on August 20, 2011. Retrieved August 20, 2011.
 29. "Kanye West Album & Song Chart History: Canadian Hot 100". Billboard.com. Retrieved August 15, 2010.
 30. "lescharts.com - Discographie Kanye West" (in French). Lescharts.com. Hung Medien. Retrieved August 14, 2010.
 31. "hitparade.ch - Discographie Kanye West". hitparade.ch. Hung Medien. Retrieved August 22, 2011.
 32. септември 10 "Kanye West - The Official Charts Company". theofficialcharts.com. Retrieved September 4, 2011.
 33. „Gold Platinum Database: Jay Z & Kanye West - Watch The Throne“. Music Canada. Архивирано од изворникот на 2012-08-24. Посетено на 11 ноември 2011.