Why I Love You (песна на Кање Вест и Џеј-Зи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Why I Love You“
Whyiloveyouthethrone.jpg
Сингл од Џеј-Зи и Кање Вест во соработка со Мр Хадсон
од албумот Watch the Throne
Издаден 13 септември, 2011
Снимен 2011
Жанр хип-хоп
Должина 3:21
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
Композитор Кање Вест, Мајк Дејн, Шон Кореј Картер, Филипе Чербонески, Хаберт Бланк-Франкард, Тони Камило, Мери Соер
Продуцент Кање Вест, Мајк Дејн, Ентони Килхофер
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Niggas in Paris"
(2011)
"Why I Love You"
(2011)
"Amen"
(2011)
Хронологија на синглови на Џеј-Зи
"Niggas in Paris"
(2011)
"Why I Love You"
(2011)
"Gotta Have It"
(2011)
Хронологија на синглови на Мр Хадсон
"Love Never Dies (Back For The First Time)"
(2010)
"Why I Love You"
(2011)

Why I Love You“ е песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест и американскиот рапер Џеј-Зи во соработка со Мр. Хадсон, од нивниот заеднички албум Watch the Throne.[1] Песната официјално беше пратена на Ритмичкото радио на 13 септември, 2011 година. „Why I Love You“ содржи примероци од синглот од 2010 година, „I <3 U So“ изведен од страна на Француското хаус дуо Касиус, која што и самата се заснова на примерок на оригиналот од 1971 година, „I Feel a Song (In My Heart)“ изведен од страна на Сандра Ричардсон.[2]

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Белгија (Ultratip Валонија)[3] 14
Франција (SNEP)[4] 56
Швајцарија (Media Control AG)[5] 52
Јужна Кореја (Gaon Chart)[6] 94
ОК Р&Б (The Official Charts Company)[7] 24
ОК Синглови (The Official Charts Company)[8] 87

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-12-24. Посетено на 2011-12-15.
  2. http://www.whosampled.com/sample/view/62349/Cassius-I%20%3C3%20U%20So_Sandra%20Richardson-I%20Feel%20a%20Song%20(In%20My%20Heart)/
  3. "Ultratop.be – Jay-Z / Kanye West feat. Mr Hudson – Why I Love You" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
  4. "Lescharts.com – Jay-Z / Kanye West feat. Mr Hudson – Why I Love You" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
  5. "Jay-Z / Kanye West feat. Mr Hudson – Why I Love You swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
  6. „South Korea Gaon International Chart (Week: August 13, 2011 to August 20, 2011)“. Gaon Chart. Посетено на August 20, 2011.
  7. http://www.theofficialcharts.com/r-and-b-singles-chart/
  8. http://www.zobbel.de/cluk/110820cluk.txt