Love Lockdown

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Love Lockdown“
Love lockdown.jpeg
Сингл од Кање Вест
од албумот 808s & Heartbreak
Издаден 18 септември, 2008
Формат Дигитално симнување, радио ерплеј, 12 инчен сингл
Снимен 2008
Glenwood Studios
(Брубенк, Калифорнија)
Avex Recording Studio
(Хонолулу, Хаваи)
Жанр поп
Должина 4:30 (верзија од албумот)
4:15 (радио верзија)
Издавачка куќа Roc-A-Fella, Def Jam
Композитор Кање Вест, Џефери Баскер, Џени-Би Инглишмен, Малик Јусеф, Џан Мензиес,
Продуцент Кање Вест, Џеф Баскер
Хронологија на синглови на Кање Вест
"The Big Screen"
(2008)
"Love Lockdown"
(2008)
"Heartless"
(2008)

Love Lockdown“ е песна на американскиот хип хоп артист Кање Вест, издадена на 18 септември, 2008 година како водечки сингл од неговиот студиски албум 808s & Heartbreak. Напишана и продуцирана од стрна на Вест и музичарот Џеф Баскер, беше промовирана од Вест на 2008 MTV Видео Музички Награди пред издавањето како сингл.

И покрај тоа што драстично отстапуваше од неговата претходна работа, песната прими добри критики и беше често наведувана како белег на албумот. Критичарот Џош Тајрангиел од магазинот Time ја именуваше „Love Lockdown“ како најдобра песна за 2008 година.[1] Синглот исто така постигна добар комерцијален успех, со тоа што дебитираше на третото место на американскиот Билборд Хот 100 и оствари обрт од продадени три милиони копии.[2]

Табели, позиции и продажба[уреди | уреди извор]

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2008) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[3] 18
Austrian Singles Chart 18
Belgian Singles Chart (Flanders) 13
Canadian Hot 100[4] 5
Danish Singles Chart[5] 4
Dutch Top 40 13
European Hot 100 Singles[6] 16
Finnish Singles Chart[7] 20
German Singles Chart[8] 8
Hungarian Singles Chart[9] 5
Irish Singles Chart[10] 4
Italian Singles Chart[10] 38
New Zealand Singles Chart[10] 11
Norwegian Singles Chart[10] 14
Swiss Singles Chart[10] 18
Swedish Singles Chart[11] 11
UK Singles Chart 8
UK R&B Chart 1
US Billboard Hot 100[12] 3
US Billboard Hot Dance Club Play[13] 26
US Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[14] 26
U.S. Billboard Pop 100[15] 8
U.S. Billboard Pop Songs[16] 10
U.S. Billboard Rhythmic Top 40[17] 7

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Провајдер Сертификација Продадени копии
Австралија ARIA Злато[18] 35,000+
Нов Зеланд RIANZ Злато[19] 7,500+
САД RIAA 3x Платинум[2] 3,000,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Time, December 22, 2008, pages 47-8.
 2. 2,0 2,1 „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 18 август 2010. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?resultpage=2&table=SEARCH_RESULTS&action=&title=&artist=kanye%20west&format=&debutLP=&category=&sex=&releaseDate=&requestNo=&type=&level=&label=&company=&certificationDate=&awardDescription=&catalogNo=&aSex=&rec_id=&charField=&gold=&platinum=&multiPlat=&level2=&certDate=&album=&id=&after=&before=&startMonth=1&endMonth=1&startYear=1958&endYear=2011&sort=Artist&perPage=25. посет. 1 јануари 2011 г. 
 3. Top 50 Singles Chart - Australian Recording Industry Association
 4. „Canadian Hot 100 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 7 март 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=793&cfgn=Singles&cfn=Canadian+Hot+100&ci=3106548&cdi=10145055&cid=03%2F07%2F2009. посет. 7 март 2009 г. [мртва врска]
 5. „Denmark – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 6 декември 2008. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=798&cfgn=Singles&cfn=Denmark&ci=3103063&cdi=10054700&cid=12%2F06%2F2008. посет. 6 декември 2008 г. [мртва врска]
 6. „European Hot 100 Singles – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 22 ноември 2008. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=349&cfgn=Singles&cfn=European+Hot+100+Singles&ci=3102794&cdi=10046620&cid=11%2F22%2F2008. посет. 22 ноември 2008 г. [мртва врска]
 7. „Finland – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 22 ноември 2008. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=799&cfgn=Singles&cfn=Finland&ci=3102732&cdi=10044226&cid=11%2F22%2F2008. посет. 22 ноември 2008 г. [мртва врска]
 8. Süddeutsche Zeitung: Farin Urlaub stürmt auf Platz zwei der Charts, retrieved 2008-11-11.
 9. Mahasz: Hungarian Singles Chart, retrieved 2010-03-13.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 „Kanye West – Love Lockdown“. aCharts.us. http://acharts.us/song/37872. посет. 9 мај 2009 г. 
 11. „Sweden – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 20 декември 2008. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=808&cfgn=Singles&cfn=Sweden&ci=3104768&cdi=10091559&cid=12%2F20%2F2008. посет. 20 декември 2008 г. [мртва врска]
 12. „The Billboard Hot 100 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 7 март 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=379&cfgn=Singles&cfn=The+Billboard+Hot+100&ci=3106565&cdi=10145725&cid=03%2F07%2F2009. посет. 7 март 2009 г. [мртва врска]
 13. „Hot Dance Club Play – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 28 март 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=359&cfgn=Singles&cfn=Hot+Dance+Club+Play&ci=3107025&cdi=10161079&cid=03%2F28%2F2009. посет. 28 март 2009 г. [мртва врска]
 14. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 31 јануари 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=367&cfgn=Singles&cfn=Hot+R%26amp%3BB%2FHip-Hop+Songs&ci=3105802&cdi=10120835&cid=01%2F31%2F2009. посет. 31 јануари 2009 г. [мртва врска]
 15. „Pop 100 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 11 април 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=396&cfgn=Singles&cfn=Pop+100&ci=3107355&cdi=10172033&cid=04%2F11%2F2009. посет. 11 април 2009 г. [мртва врска]
 16. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles
 17. „Rhythmic Top 40 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 14 февруари 2009. http://www.billboard.com/bbcom/esearch/chart_display.jsp?cfi=378&cfgn=Singles&cfn=Rhythmic+Top+40&ci=3106152&cdi=10132277&cid=02%2F14%2F2009. посет. 14 февруари 2009 г. [мртва врска]
 18. „Top 40 Urban Albums & Singles Chart“. ARIA. Australian Recording Industry Association Ltd. 2009. http://ariacharts.com.au/pages/charts_display_urban.asp?chart=1Q40RB&chart2=1R40RB. посет. 17 мај 2009 г. 
 19. „Chart #1651: Love Lockdown Gold certification“. Recording Industry Association of New Zealand. rianz.org.nz. 12 јануари 2009. http://www.rianz.org.nz/rianz/chart.asp. посет. 12 јануари 2009 г.