Heard 'Em Say

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Heard 'Em Say“
Сингл од Кање Вест во соработка со Адам Левин
од албумот Late Registration
Издаден 8 ноември 2005
Формат 12 инчен сингл, ЦД сингл
Снимен 2004
Sony Music Studios
(Њујорк Сити, Њујорк)
Grandmaster Recording Studios
(Холивуд, Калифорнија)
Жанр хип-хоп
Должина 3:23
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Адам Левин, Мајкл Масер, Гери Гофин
Продуцент Кање Вест, Џон Брион
Хронологија на синглови на Кање Вест во соработка со Адам Левин
"Gold Digger"
(2005)
"Heard 'Em Say"
(2005)
"Touch the Sky"
(2006)

Heard 'Em Say“ е песна изведена од американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Беше издадена на 8 ноември 2005 година како трет сингл од неговиот втор студио албум, Late Registration. Кање Вест ја изведе оваа песна во соработка со фронтменот на групата Maroon 5 (Марун 5), Адам Левин, кој го пее рефренот. Песната е ко-продуцирана од страна на Џон Брион, песната содржи делови од песната „Someone That I Used to Love“ изведена од страна на Натали Кол. Рефренот од песната „Heard 'Em Say“ подоцна беше користен на уште една песна на Марун 5, „Nothing Lasts Forever“ која што се појави на нивниот албум од 2007 година, It Won't Be Soon Before Long.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2005/2006)[1][2][3] Највисока
Позиција
Australian Singles Chart 27
Canadian Singles Chart 19
European Hot 100 Singles 71
Finnish Singles Chart 10
German Singles Chart 95
Irish Singles Chart 23
Netherlands Singles Chart 67
New Zealand Singles Chart 15
U.S. Bilboard Hot 100 26
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 17
U.S. Billboard Hot Rap Tracks 12
U.S. Billboard Pop 100 34
U.S. Billboard Pop Songs 26
UK Singles Chart 22

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација Продадени копии
САД RIAA Злато[4] 500,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Heard 'Em Say - Kanye West“. Billbord. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2007-08-03.
  2. „European Hot 100 Singles – Heard 'Em Say“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2005-12-31. Посетено на 2005-12-31.[мртва врска]
  3. „Kanye West feat. Adam Levine – Heard 'Em Say“. dutchcharts.nl. Hung Medien/hitparade.ch. 2006-03-11. Посетено на 2009-05-11.
  4. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2006-02-15. Архивирано од изворникот на 2015-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]