No Church in the Wild

Од Википедија — слободната енциклопедија
„No Church in the Wild“
Песна од Кање Вест и Џеј-Зи (Jay-Z) вклучувајќи го и Френк Оушн
од албумот Watch the Throne
Снимена2011
Жанрхип-хоп
Должина4:32
МаркаРок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
ПеснописецКање Вест, Шон Картер, Чарлс Њапа, Мајкл Дејн, Кристофер Бро, Териус Неш, Гери Рајт, Фил Манзанера, Џејмс Браун, Џозеф Роач
Продуцент(и)88-Keys, Кање Вест, Мајк Дејн

No Church in the Wild — песна изведена од американскиот хип-хоп артист, текстописец и продуцент Кање Вест и американскиот рапер Џеј-Зи и се наоѓа како прва од нивниот колаборативен албум Watch the Throne.[1] Во песната како гостин се појавува Френк Оушн. Песната содржи примероци од песните „K Scope“ од Фил Манзанера, „Sunshine Help Me“ од Spooky Tooth и „Don't Tell a Lie About Me and I Won't Tell the Truth About You“ од Џејмс Браун. Песната е искористена на трајлерот на акциониот филм Безбедна Куќа што би требало да ја има својата премиера во 2012 година.

Продукција[уреди | уреди извор]

Песната е снимена во Њујорк.

Табели[уреди | уреди извор]

Chart (2011) Највисока
позиција
South Korea (Gaon Chart)[2] 72
US Billboard Bubbling Under Hot 100 Singles[3] 20
US Billboard Bubbling Under R&B/Hip-Hop Singles[3] 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-12-24. Посетено на 2011-12-03.
  2. „South Korea Gaon International Chart (Week: August 13, 2011 to August 20, 2011)“. Gaon Chart. Посетено на August 20, 2011.
  3. 3,0 3,1 „Jay-Z > Charts & Awards > Billboard Singles“. Allmusic. Macrovision. Посетено на June 17, 2010.