The-Dream

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
The-Dream
The-Dream изведува на 10 септември, 2008 во Њујорк Сити.
Биографски податоци
Родено име Териус Јангдел Неш
Роден(а) Rockingham, North Carolina
Потекло Атланта, Џорџија, САД
Жанрови Р&Б, хип хоп
Занимања Пејач-текстописец, снимачки продуцент, рапер
Период на активност 1998–Present
Издавачи Def Jam, Radio Killa
Соработници Кристофер „Трики“ Стјуарт, Лос да Мистро, Електрик Ред
Мреж. место the-dreammusic.com

Териус Јангдел Неш, (анг. Terius Youngdell Nash) подобро познат по неговото сценско име The-Dream, е американски Р&Б пејач, текстописец и снимачки продуцент. Роден е во Рокингам, Северна Каролина и е пораснат од неговата мајка Рева Неш сè до нејзината смрт на 35 години. The-Dream се преселил во Атланта, Џорџија, каде бил пораснат од неговиот дедо.

The-Dream се сретнал со R&B продуцентот Лани Стјуарт во 2001, кој му помогнал да потпише договор. Тој поминал две години на вториот албум од Нивеа Complicated и продолжил да пишува и продуцира со Кристофер „Трики“ Стјуарт, пратот на Лани. Заедно, The-Dream и Трики ги продуцирале „Umbrella“ од Ријанаод 2007 и „Single Ladies (Put a Ring on It)“ од Бијонсе, што ја открило кариерата на The-Dream. Тој потпишал договор со Def Jam Records во 2007 и го издал неговиот прв студиски албум Love Hate подоцна истата година. Во март, 2009, The-Dream го издал неговиот втор студиски албум Love vs. Money. Во јуни, 2010, The-Dream го издал третиот албум, Love King.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Териус Неш е роден во Рокингам, Северна Каролина и се преселил со неговата мајка во Атланта на 3 години. Свирел на труба, тапани и гитара како дете.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cordor, Cyril. „The-Dream > Biography“. Allmusic. http://www.allmusic.com/artist/p732203. посет. 10 април 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]