Homecoming (песна на Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Homecoming“
Сингл од Кање Вест во соработка со Крис Мартин
од албумот Graduation
Страна Б "Good Night"[1]
Издаден 18 февруари, 2008 (ОК)
13 мај, 2008 (САД)
16 јуни, 2008 (Австралија)[2]
Формат дигитално симнување, 12 инчен сингл
Снимен 2006
Жанр хип-хоп
Должина 3:23
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Крис Мартин, Варин Кембел
Продуцент Кање Вест, Варин "Baby Dubb" Кембел
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Flashing Lights"
(2008)
"Homecoming"
(2008)
"Finer Things"
(2008)

Homecoming“ е песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Беше издадена како последен сингл од неговиот трет студиски албум Graduation („Дипломирање“). За продуцирањето на песната се погрижил самиот Вест во соработка со Верин „Baby Dubb“ Кембел, додека пак за текстот во соработка со Кање Вест се погрижија Крис Мартин и Варин Кембел. Своето највисоко шесто место песната го постигна на табелите во Холандија (Dutch Top 40) и Нов Зеланд (New Zealand Singles Chart).

Список на Песни[уреди | уреди извор]

  • ОК:
  1. "Homecoming"
  2. "Stronger" (AD ремикс)
  • Австралиски iTunes - Сингл[3]
  1. "Homecoming"
  2. "Good Night" (со гостување на Mos Def и Al Be Back)

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2007) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[4] 32
Canadian Hot 100 79
Dutch Top 40 6
New Zealand Singles Chart 6
Finnish Single Top 20 7
Irish Singles Chart 9
Norwegian Singles Chart 13
Swedish Singles Chart 19
Turkish Billboard Top 20 21
UK Singles Chart 9
German Singles Chart 18
U.S. Billboard Hot 100 69
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 53
U.S. Billboard Hot Rap Tracks 15
U.S. Billboard Pop 100 50

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://phobos.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewAlbum?id=279696676&s=143460
  2. Herald Sun HiT Australian release dates. Посетено на June 19, 2008
  3. Australian iTunes - Homecoming - Single Архивирано на 13 јули 2012 г. Retrieved: June 13, 2008
  4. ARIA Charts Retrieved: June 15, 2008