So Appalled

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„So Appalled“
"So Appalled" cover
Песна од Кање Вест заедно со Џеј-Зи (Jay-Z), Pusha T, Prynce Cy Hi, Swizz Beatz и The RZA од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Снимен 2010
Жанр Хип Хоп
Должина 6:38
Куќа Roc-A-Fella, Def Jam
Текст Кање Вест, Ернест Вилсон, Мајк Дејн, Шон Кореј Картер, Теренс Торнтон, Сајдел Јанг, Касем Дејн, Роберт Дигс[1]
Продуцент Канње Вест, No I.D., Мајк Дејн
My Beautiful Dark Twisted Fantasy список на песни
"Monster"
(6)
"So Appalled"
(7)
"Devil in a New Dress"
(8)
Цензорирана корица на песната

"So Appalled" е хип хоп песна изведена од американскиот рапер и продуцент Кање Вест и се појави како седма песна на листата на неговиот петти студиски албум My Beautiful Dark Twisted Fantasy („Мојата Прекрасна Темна Болна Фантазија“).[2] Песната првично е издадена како седма песна од проектот G.O.O.D. Fridays на Вест, песната конечно го најде својот пат на албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy во продолжена верзија.[3] Песната е продуцирана од страна на Вест, заедно со No I.D. и Мајк Дејн, но исто така продуцирањето на песната содржи уште некои истакнати музичари вклучувајќи ги Шон "Jay-Z" Кореј Картер, Теренс "Pusha T" Торнтон, Сајдел "Cyhi Da Prynce" Јанг, Касем "Swizz Beatz" Дејн, Роберт "RZA" Дигс кои исто така завземаа заслуги за текстот на песната.[4] Песната доби позитивни критики од музичките критичари.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2010) Највисока
Позиција
US Bubbling Under R&B/Hip-Hop Singles (Billboard) 14
South Korean Gaon Chart 95

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Credits: My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Allmusic. Retrieved on 2010-11-21.
  2. Lipshutz, Jason. „Kanye West Announces 'Dark Twisted Fantasy' Title and Details“, „Billboard“, Nielsen Business Media, Inc, 5 октомври 2010 (посет. 5 октомври 2010 г).
  3. Fitzmaurice, Larry (23 септември 2010). „Watch Kanye West's Runaway Film Now“. Pitchfork Media. http://pitchfork.com/news/40491-watch-kanye-wests-irunawayi-film-now/. посет. 26 февруари 2011 г. 
  4. (2010) Album notes for My Beautiful Dark Twisted Fantasy by Kanye West. Roc-A-Fella Records.