All Falls Down

Од Википедија — слободната енциклопедија
„All Falls Down“
Сингл од Кање Вест во соработка со Селена Џонсон
од албумот The College Dropout
Страна Б „Get 'Em High“
Издаден 24 февруари 2004
Формат ЦД, 12 инчен винил
Снимен Sony Music Studios
(Њујорк Сити)
Larrabee Sound North
(Лос Анџелес, Калифорнија)
Жанр хип-хоп, соул
Должина 3:43
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Лаурин Хил
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Кање Вест во соработка со Селена Џонсон
"Slow Jamz"
(2003)
"All Falls Down"
(2004)
"Jesus Walks"
(2004)

All Falls Down е песна изведена од американскиот хип-хоп артист и продуцент Кање Вест. Песната беше издадена како втор сингл од неговиот прв албум The College Dropout. Песната е продуцирана од страна на Вест, а исто така во песната се појавува и пејачката Селена Џонсон. Синглот е издаден на 24 февруари 2004 година.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2004)[1][2] Највисока
позиција
Canadian Singles Chart 9
German Singles Chart 72
Irish Singles Chart 23
New Zealand Singles Chart 19
UK Singles Chart 10
U.S. Billboard Hot 100 7
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks 4
U.S. Billboard Hot Rap Tracks 2
U.S. Billboard Pop Songs 22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kanye West and Syleena Johnson - All Falls Down“. aCharts.us. Посетено на 2007-08-03.
  2. „All Falls Down - Kanye West“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 2007-08-03.