Flashing Lights

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Flashing Lights“
Сингл од Кање Вест featuring Dwele
од албумот Graduation
Издаден November 12, 2007
Формат дигитално симнување, 12 инчен сингл, ЦД сингл
Жанр хип-хоп, Р&Б
Должина 3:57
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Ерик Хадсон
Продуцент Кање Вест, Ерик Хадсон
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Pro Nails"
(2007)
"Flashing Lights"
(2007)
"Homecoming"
(2008)
Хронологија на синглови на Dwele
"The People"
(2007)
"Flashing Lights"
(2007)
"I'm Cheatin'"
(2008)

Flashing Lights — песна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Беше издадена на 22 ноември 2007 година како четврт сингл за неговиот трет студиски албум, Graduation („Дипломирање“). Заслуги за продукцијата како и за текстот на песната земаа Вест и Ерик Хадсон. Во песната можат да се приметат и вокали изведени на Р&Б пејачот Dwele (Двел) како и дополнителни вокали од страна на Кони Мичел од групата Sneaky Sound System.[1] Илустрацијата на официјалниот омот на синглот беше дизајнирана од страна на јапонскиот поп-артист, Такаши Мураками. Песната го постигна своето највисоко второ место на Американската билборд рап-песни табела (Rap Songs).

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2007-08)[2][3][4][5][6] Највисока
позиција
Australian Singles Chart 82
Belgium Singles Chart (Flanders) 5
Belgium Singles Chart (Wallonia) 19
Canadian Hot 100 54
European Hot 100 Singles 84
Irish Singles Chart 21
UK Singles Chart 29
US Billboard Hot 100 29
US Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 12
US Billboard Rap Songs 2
US Billboard Pop Songs 31[7]

Табели за крај на година[уреди | уреди извор]

Табела (2008)[8][9][10] Највисока
позиција
US Billboard Hot 100 90
US Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs 48
US Billboard Hot Rap Tracks 15

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (2007) Album notes for Graduation by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
  2. „Canadian Hot 100 – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-04-19. Посетено на 2008-04-19.[мртва врска]
  3. „Kanye West – Flashing Lights“. aCharts.us. Посетено на 2009-05-09.
  4. „European Hot 100 Singles – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-05-03. Посетено на 2008-05-03.[мртва врска]
  5. „Pop 100 – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-05-17. Посетено на 2008-05-17.[мртва врска]
  6. „Rhythmic Top 40 – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-04-19. Посетено на 2008-04-19.[мртва врска]
  7. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles
  8. „The Billboard Hot 100 – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-12-31. Посетено на 2009-01-26.[мртва врска]
  9. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-12-31. Посетено на 2009-01-26.[мртва врска]
  10. „Hot Rap Tracks – Flashing Lights“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-12-31. Посетено на 2009-01-26.[мртва врска]