Ангел Гавровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ангел Гавровски (25 јуни 1942) е познат македонски сликар. [1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Гавровски е роден на 25 јуни 1942 година во тетовското село Жилче. Дипломирал на Факултетот за ликовна уметност во Белград во 1967 година. Член на ДЛУМ од 1968 година. Има излагано на три самостојни изложби и на многу групни изложби[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Традиционална изложба на графики во ДЛУМ". Дневник. Посетено на 2009-10-31.