Младен Дилевски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Младен Дилевскимакедонски поет.

Животопис[уреди | уреди извор]

Младен Дилевски е роден во с. Беличица, Гостиварско на 28 јуни 1849 година. Починал во Скопје на 7 декември 1997 година. Завршил средно училиште. Работел како уредник во Македонската телевизија. Член на ДПМ од 1961 година. Автор е на книгата Крадец на сонот (1960)[1].

Наводи[уреди | уреди извор]