Витомир Долински

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Витомир Долински (Јабланица, Струшко, 16 јуни 1961) е македонски новинар, поет и публицист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Долински е роден е во струшкото село Јабланица на 16 јуни 1961 година. Дипломирал на Интердисциплинарните студии по новинарство во Скопје. Од 1988 година работи како постојан дописник на МРТВ од Струга, а поетски, стручни и публицистички трудови објавувал во повеќе весници и списанија.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Небо за нови богови, 2002
  • Албанските историски фалсификати: сведоштва на албанологот проф. др. Каплан Буровиќ, 2009[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Книга од Долински за албанските историски фалсификати“, Дневник, 10 април (посет. 20 март 2011 г). (на македонски)