Миа Борисављевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мирјана „Миа“ Борисављевиќ (Ваљево, Југославија, 8 јуни 1984) е српска поп-фолк пејачка и водителка. Стана популарна во 2008 година кога по потреба за спотот на песната Како да не целосно гола одеше по автопатот.

Животопис[уреди | уреди извор]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Мија започнала јавно кога имала седумнаесет години.[1] Првиот албум Гради за гради излезе во 2008 година, со големо медиумско внимание поради долгонајавениот спот за песната Како да не, во која пејачката е потполно гола шета низмакедонскиот автопат. Во текот на 2009 година промовираше два успешни синглови - Женскатош и Сто војни - дует со Анабела . Веќе следната, во 2010 година, излезе уште еден успешен сингл, јас би се стопила со тебе . На крајот на декември 2012 година, ја објави песната „Лепота балканска“ , која следната година стана една од најголемите поп-фолк хитови, забележувајќи тогаш рекорд од дваесет милиони хитови на Јутјуб. Во 2013 година таа издаде уште еден албум од кој се синглови Мој Белграде , Луда глава , Судбино, моја судбино, Човекот на мојот живот и Не си со него (дует со Елитни одреди. Пејачката ја продолжи својата плодна музичка продукција нижејќи ги синглови Бумеранг , Не, не е тоа, Само ме сакај (дует со МС Стојан), Јас сум на тебе , Ништо лично , Следи ме (дует со Марина Висковиќ ) и други.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Мија е студент по факултетски студии на Универзитетот Мегатренд . Таа е исто така позната по нејзиното учество во VIP серијата „Големиот брат“. Таа има постара сестра, Ива. Таа не крие дека има вградено силикони во градите, но и во усните. Во 2016 година, таа ја водеше третиот серијал на музичката емисија на Пинкови звезди.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албум Година Синглови Хитови
Гради за гради 2008 година Како да не Како да не
Првиот степен на лудило
Мој Белграде 2013 Јас ќе се распуштам со вас
Човекот од мојот живот
Лепота балканска
Женскарош
Јас ќе се распуштам со вас
Човекот од мојот живот
Лепота балканска
Женскарош
Сто војни

Не си со неа Луда глава

Бумеранг
Не, не е тоа
Јас сум на тебе
Ништо лично

Видео-спотови[уреди | уреди извор]

Видео-спот Година Режисер
Прв степен на лудило 2008 година CODE
Како да не 2008 година Дејан Миличевиќ
Женскарош 2009 година MIGAVCI
Сто војни 2010 година Г. Шливиќ
Човекот од мојот живот 2010 година Дејан Миличевиќ
Лаки, лаки 2012 ДМ САТ видео продукција
Судбино, моја судбино 2012 ДМ САТ видео продукција
Не си со неа 2012 Ведад Јашаревиќ
Лепота балканска 2012 Харис Дубица
Луда Глава 2013 AL HAMED
Мој Белграде 2013 AL HAMED
Бумеранг 2014 Ведад Јашаревиќ
Не е, не е тоа 2014 Ведад Јашаревиќ
Само ме сакај 2015 Андреј Илиќ
Следи ме 2016 година G Production
Ништо лично 2016 година TOXIC ENTERTAINMENT
Не си свесна 2016 година TOXIC ENTERTAINMENT
Кој полошо помина 2017 Ведад Јашаревиќ
Зверови 2017 Ведад Јашаревиќ
Кралу мој 2017 SILVER PRODUCTION
Зборуваат по градот 2018 SILVER PRODUCTION
Скандал 2018 SILVER PRODUCTION
Аве Цезаре 2019 SILVER PRODUCTION

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Миа Борисављевиќ Биографија“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2019-03-08.