Ден Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ден Браун
Dan Brown bookjacket cropped.jpg
Роден/а22 јуни 1964 (1964-06-22) (55 г.)
Ексетер, Њу Хемпшир, САД
ЗанимањеРоманописец
УниверзитетАмхерст Колеџ
ЖанрТрилер,
Мистерија

Потпис
мрежно место
http://www.danbrown.com/

Ден Браун (англиски: Dan Brown) (роден 22 јуни 1964) е американски писател на трилери, најпознат по бестселерот од 2003, Кодот на да Винчи. Романите на Браун, кои се потраги по богатство сместени во период од 24 часа,[1] обработуваат споредбени теми како криптографија, клучови, симболи, кодови и теории на заговор. Неговите книги се преведени на повеќе од 40 јазици и заклучно со 2009 продадени во повеќе од 80 милиони копии.

Романите на Браун во кои како главен лик се појавува Роберт Ленгдон вклучуваат историски и христијански теми како споредбени мотиви, кои имаат резултирано во причинување контроверзности. Браун на неговата веб-страна наведува дека неговите книги не се анти-христијански, иако тој самиот е на „постојано духовно патување“, и вели за неговата книга Кодот на да Винчи дека е едноставно „забавна приказна која причинува духовна дискусија и дебата“ и додава дека книгата може да послужи како „позитивен катализатор за самокритика и иследување на нашата верба“.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Од 1996, Браун е посветен единствено на пишувањето книги. Неговите први три романи имаат мал успех, со помалку од 10 000 копии од секоја, но четвртиот роман, Кодот на Да Винчи, станува бестселер, искачувајќи се на првото место на листата бестселери на Њујорк тајмс уште првата недела по објавувањето во 2003. Се смета за една од најпознатите книги на сите времиња, со речиси 60.5 милиони копии до 2006. година продадени низ целиот свет. Успехот на оваа книга ја зголеми продажбата и на неговите први три романи. Во 2004, сите негови четири романи во иста недела се најдоа на листата бестселери на Њујорк тајмс. Во 2005., магазинот Тајмс го постави Браун во листата 100 највлијателни личности на годината. Магазинот Форбс го постави Браун на 12. место на нивната листа на најпознати личности во 2005 година, со пресметан годишен профит од 76,5 милиони долари. Тајмс го објави профитот на Кодот на да Винчи – 250 милиони долари.

Дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brown. Witness statement; Pages 17 & 21.
  2. The Da Vinci Code FAQ page; Official website of Dan Brown