Пеколот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Пеколот“
Податотека:Inferno (2016 film).png
РежисерРон Хаувард
Продуцент
Главни улоги
МузикаХанс Цимер
КинематографијаСалваторе Тотино
Монтажа
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиераоктомври 14 2016 (2016-10-14) (Обединето Кралство)
октомври 28 2016 (2016-10-28) (САД)
Времетраење121 минути[1]
ЗемјаСАД
Јазиканглиски

Пеколот (англиски: Inferno) — американски игран филм од 2016 година. Филмот се заснова на истоимениот роман на Ден Браун, Пеколот од 2013 година. Филмот претставува продолжение на „Кодот на Да Винчи“ од 2006 и Ангели и демони од 2009 година. Во главната улога повторно се појавува Том Хенкс, кој го глуми ликот на Роберт Ленгтон, а режисер на филмот е Рон Хауард.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Inferno (12A)“. British Board of Film Classification. July 15, 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-25. Посетено на July 15, 2016.