Сидсе Бабет Кнудсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сидсе Бабет Кнудсен
Сидсе Бабет Кнудсен во 2016 година
Роден(а)22 ноември 1968 (1968-11-22) (54 г.)
Копенхаген, Данска
Занимањеглумица

Сидсе Бабет Кнудсен (дански: Sidse Babett Knudsen) е данска актерка која работи во театар, телевизија и на филм. Родена е на 22 ноември 1968 година во Копенхаген. Своите почетоци ги направи во 1997 година во серијата Ајде да се изгубиме (Let's Get Lost) каде освои награди за најдобра актерка. На светот ѝ стана позната и по серискиот филм Премиерка (Borgen).