Ангели и демони (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Ангели и Демони“
Податотека:Angels and demons.jpg
Промотивниот постер
РежисерРон Хаувард
ПродуцентБраин Гразер
СценаристДавид Коеп
Акива Голдсман
(screenplay)
Ден Браун
(novel)
Главни улогиТом Хенкс
Ајалет Зурер
Еван МекГрегор
МузикаХанс Цимер
КинематографијаСалватор Тотино
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера15 мај 2009
ДржаваСАД
Јазиканглиски
ПретходенКодот на Да Винчи

Ангели и Демони е американски игран филм кој беше промовиран на 15 мај 2009 година. Филмот се заснова на истоимениот роман на Ден Браун, Ангели и демони. Тој е продолжение на Кодот на Да Винчи од 2006 година, и покрај тоа што самиот роман е напишан пред романот Кодот на Да Винчи. Во главната улога повторно се појавува Том Хенкс во улога на Роберт Ленгтон, а режисер на филмот е Рон Хаувард.