Ангели и демони (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Ангели и Демони“
200п
Промотивниот постер
Режисер Рон Хаувард
Продуцент Браин Гразер
Сценарист Давид Коеп
Акива Голдсман
(screenplay)
Ден Браун
(novel)
Настапуваат Том Хенкс
Ајалет Зурер
Еван МекГрегор
Музика Ханс Цимер
Кинематографија Салватор Тотино
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 15 мај 2009
Држава САД
Јазик англиски
Претходен Кодот на Да Винчи

Ангели и Демони е американски игран филм кој беше промовиран на 15 мај 2009 година. Филмот се заснова на истоимениот роман на Ден Браун, Ангели и демони. Тој е продолжение на Кодот на Да Винчи од 2006 година, и покрај тоа што самиот роман е напишан пред романот Кодот на Да Винчи. Во главната улога повторно се појавува Том Хенкс во улога на Роберт Ленгтон, а режисер на филмот е Рон Хаувард.