Точка на измама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Точка на измама
Македонска корица
Изворен насловDeception Point
ПреведувачМарија Џонс
Земја САД
Јазиканглиски
Жанртрилер
Издавач Pocket Books
Магор
Издадена
2001
Страници 492
ПретходнаАнгели и демони 
СледнаКодот на Да Винчи 

Точка на измама (англиски:Deception Point) е третиот роман на американскиот автор Ден Браун.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кога сателитот на НАСА ќе открие зачудувачки редок објект закопан длабоко во арктичкиот мраз, вселенската агенција, оптоварена со проблеми, ќе ја објави својата толку потребна победа - победа со длабоки импликации кон политиката на НАСА и за престојните претседателски избори. За да се потврди автентичноста на откритието, Белата куќа се повикува на способностите на разузнавачкиот аналитичар Рајчел Секстон. Придружувана од тим експерти, вклучувајќи го и харизматичниот Мајкл Толанд, Рејчел патува на Арктикот и го открива незамисливото: докази за научничко лукаство - дрска измама што се заканува да го нурне светот во контроверзии. Но пред да може да го предупреди Претседателот, Рејчел и Мајкл паѓаат во заседа на смртоносен тим атентатори. Борејќи се да си го спасат животот во пуст предел, опасен по живот, нивна единствена надеж за опстанок е да откријат кој стои зад оваа вешта измама. Вистината, како што ќе дознаат тие, е најшокантна измама.

Критики[уреди | уреди извор]

„Одличен трилер. Голема уверлива приказна која се одвива со убиствено темпо, со убедливи места на случување и со сосема точна мешавина од допадливи и одбини карактери. Фино дотеран амалгам од акција и интрига.“ - Паблишерс викли[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Deception Point | Dan Brown“. danbrown.com. Посетено на 2022-01-29.