Точка на измама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Точка на измама
Македонска корица
Изворен насловDeception Point
ПреведувачМарија Џонс
ЗемјаFlag of the United States.svg САД
Јазиканглиски
Жанртрилер
ИздавачFlag of the United States.svg Pocket Books
Flag of North Macedonia.svg Магор
Издадена
Flag of the United States.svg 2001
СтранициFlag of North Macedonia.svg 492
ПретходнаАнгели и демони 
СледнаКодот на Да Винчи 

Точка на измама (англиски:Deception Point) е третиот роман на американскиот автор Ден Браун.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кога сателитот на НАСА ќе открие зачудувачки редок објект закопан длабоко во арктичкиот мраз, вселенската агенција, оптоварена со проблеми, ќе ја објави својата толку потребна победа - победа со длабоки импликации кон политиката на НАСА и за престојните претседателски избори. За да се потврди автентичноста на откритието, Белата куќа се повикува на способностите на разузнавачкиот аналитичар Рајчел Секстон. Придружувана од тим експерти, вклучувајќи го и харизматичниот Мајкл Толанд, Рејчел патува на Арктикот и го открива незамисливото: докази за научничко лукаство - дрска измама што се заканува да го нурне светот во контроверзии. Но пред да може да го предупреди Претседателот, Рејчел и Мајкл паѓаат во заседа на смртоносен тим атентатори. Борејќи се да си го спасат животот во пуст предел, опасен по живот, нивна единствена надеж за опстанок е да откријат кој стои зад оваа вешта измама. Вистината, како што ќе дознаат тие, е најшокантна измама.

Критики[уреди | уреди извор]

„Одличен трилер. Голема уверлива приказна која се одвива со убиствено темпо, со убедливи места на случување и со сосема точна мешавина од допадливи и одбини карактери. Фино дотеран амалгам од акција и интрига.“ - Паблишерс викли[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Deception Point | Dan Brown“. danbrown.com. Посетено на 2022-01-29.