Коста Пеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коста Пеев (Струмица, 26 јуни 1936)[1] — македонски славист и македонист, дијалектолог и специјалист за дијалектите на македонскиот јазик од Егејска Македонија.[2][3]

Животопис[уреди | уреди извор]

Професор Коста Пеев е дијалектолог и македонист. Роден е во Струмица. Дипломира на Филозофскиот факултет во Скопје (1956-1960). Својата научна дејност ја започнува во 1963 г., кога е избран за асистент во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ во одделението за дијалектологија во Скопје. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас. Како редовен професор (1989) по предметот Дијалектологија на македонскиот јазик на Филолошкиот факултет во два мандата е шеф на Катедрата за македонски јазик. Соработник е на меѓународните проекти ОЛА, ОКДА, ЕЛА.

Автор е на шеесетина лингвистички статии и на дијактелочки речник. Својот обемен архив од скапоцени етнолошки и лингвистички материјали го подарил на Институтот за етнологија и антропологија.[2][4]

Професор Коста Пеев е носител на наградите „Гоце Делчев“, државната награда за образование „Свети Климент Охридски“, како и добитник на високото државно признание – Медал за заслуги за Македонија.[5][6]

Дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 1126. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.
  2. 2,0 2,1 „НАЈСТАРИОТ МАКЕДОНИСТ КОСТА ПЕЕВ ЈА ПОДАРИ ЗБИРКАТА НА ИНСТИТУТОТ ЗА ЕТНОЛОГИЈА И АНТРОПОЛОГИЈА“. Сакам Да Кажам. 2019-04-13.
  3. „ПЕЕВ, Коста“. Македонска Енциклопедија. 2018-10-11.
  4. „Професорот Коста Пеев му донираше скапоцени етнолошки и лингвистички материјали на Институтот за етнологија и антропологија“. МКД.мк.
  5. „Струмичкиот говор: етно-лингвистички материјали - ново издание на професорот Коста Пеев“. Радио МОФ (англиски). 2020-10-06.
  6. „На Институтот за етнологија формирана збирка „Проф. д-р Коста Пеев". makpress.mk.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]