Прејди на содржината

Виктор Мелантев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виктор Мелантев
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Златен медал - прво место 2009 Дартмуд C-1 4 x 200 m
Сребрен медал – второ место 2009 Дартмуд C-4 200 m
Бронзен медал – трето место 2009 Дартмуд C-2 1000 m

Виктор Мелантев (руски: Виктор Сергеевич Мелантьев; роден 2 јуни 1986) — руски кану-спринтер којшто се натпреварува од доцните 2000-ти. Тој освои три медали на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства, 2009.

Мелантев исто така се натпреваруваше во дисциплината Ц-1 1000 метри мажи на ЛОИ 2008 во Пекинг, но беше елиминиран во полуфиналето.

Наводи[уреди | уреди извор]