Родени во март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во март е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец март.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец март во Категорија:Родени во март
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во март и Категорија:Починати во март

1


1810  Фредерик Шопен — полски композитор и пијанист, наречен „поет на клавирот“.
1886  Оскар Кокошка — австриски сликар.
1899  Димитар Пандилов — прв македонски импресионистички сликар.
1904  Глен Милер — американски музичар, продуцент и композитор.
1921  Благоја Корубин — македонски јазичар.
1927  Хари Белафонте — американски глумец и пејач.
1929  Марија Мирчов - Скаловска — македонска оперска и концертна пејачка.
1933  Шпиро Губерина — хрватски глумец.
1944  Роџер Далтри — англиски рок-пејач, член на групата „Ху“.
1958  Ник Кершо — англиски поп-музичар.
1973  Крис Вебер — американски кошаркар.
1983  Станка Златева — бугарска борачка.
1989  Карлос Вела — мексикански фудбалер.
1993  Хуан Бернат — шпански фудбалер.
1994  Џастин Бибер — канадски поп-пејач и глумец.


2


1459  Адријан VI — римски папа.
1749  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1824  Беджих Сметана — чешки композитор.
1900  Курт Вајл — германски композитор.
1927  Тихомир Огњанов — српски и југословенски фудбалер.
1942  Лу Рид — американски рок-музичар, член на групата „Велвет андерграунд“ (Velvet Underground).
1948  Рори Галагер — ирски блуз и рок музичар.
1955  Зринко Тутиќ — босански и хрватски пејач и композитор на поп-музика.
1956  Јовица Елезовиќ — југословенски ракометар.
1962  Џон Бон Џови — американски рок-музичар.
1971  Метод Мен — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1972  Маурисио Почетино — аргентински фудбалер и тренер.
1973  Дејан Бодирога — српски кошаркар.
1978  Силвестер Шмид — полски велосипедист.
1983  Игор Антон — шпански велосипедист.
1986  Петр Јирачек — чешки фудбалер.
1987  Јонас Јеребко — шведски кошаркар.
1988  Вито Маноне — италијански фудбалер.


3


1847  Александар Грахам - Бел — американски пронаоѓач - физичар, творец на телефонот.
1872  Борис Дранговофицер и воен теоретичар на бугарската армија.
1876  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1895  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1898  Харалампие Манчев — македонски медицински научен истражувач.
1898  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1906  Артур Лундквист — шведски писател, критичар и преведувач.
1911  Џин Харлоу — американска филмска глумица.
1915  Страшо Пинџурнароден херој на Македонија.
1922  Нандор Хидекути — унгарски фудбалер.
1925  Рима Маркова — советска и руска глумица.
1947  Џенифер Ворнс — американска пејачка.
1947  Оскар Табарез — уругвајски фудбалер и тренер.
1953  Јагода Михајловска - Георгиева — македонска писателка и есеистка.
1953  Артур Антунеш Коимбра, познат како „Зико“ — бразилски фудбалер и тренер.
1956  Збигњев Боњек — полски фудбалер.
1958  Миранда Ричардсон — англиска глумица.
1959  Душко Вујошевиќ — српски кошаркарски тренер.
1962  Џеки Џојнер-Керси — американска атлетичарка.
1965  Мендух Тачи — македонски политичар, претседател на „Демократската партија на Албанците (ДПА)“
1967  Зоран Коњановски — македонски политичар.
1975  Шеваљ Етхеми — поранешен член на ОНА.
1981  Ласло Наѓ — унгарски ракометар.
1986  Мехмет Топал — турски фудбалер.
1991  Виктор Елијас — шпански глумец и пејач.
1991  Андреас Волф — германски ракометар.
1993  Мијајло Марсениќ — српски ракометар.
1993  Антонио Ридигер — германски фудбалер.
1998  Џејсон Тејтум — американски кошаркар.


4


1188  Бланка Кастиљска — сопруга на кралот Луј VIII.
1678  Антонио Вивалдивенецијански свештеник и композитор.
1878  Петар Успенски — руски филозоф.
1927  Перо Квргиќ — хрватски глумец.
1934  Александар Митевски — македонски поет.
1935  Бент Ларсен — дански шахист.
1947  Јан Гарбарек — норвешки џез-музичар.
1951  Кени Далглиш — шкотски фудбалер и тренер.
1954  Кетрин О'Хара — американска глумица.
1954  Франсоа Фијон — француски премиер.
1961  Теодосиј Спасов — бугарски џез-музичар.
1962  Мирсад Баљиќ — босански и југословенски фудбалер.
1965  Халед Хосеини — авганистански писател и лекар.
1967  Еван Дандо — американски рок-музичар.
1968  Киријакос Мицотакис — грчки политичар.
1974  Младен Крстаиќ — српски фудбалер и тренер.
1983  Зоран Балдовалиев — македонски фудбалер.
1985  Хрвоје Чале — хрватски фудбалер.
1990  Дрејмонд Грин — американски кошаркар.
1992  Бернд Лено — германски фудбалски голман.


5


1133  Хенри IIанглиски крал.
1512  Герард Меркатор — првиот човек којшто го има претставено светот на географска карта.
1569  Џовани Батиста Тјеполофрескосликар од „Великиот маниризам“.
1658  Антуан Ломе де Ламот-Кадилак — основач на Детроит.
1862  Зигберт Тараш — германски шаховски велемајстор.
1871  Роза Луксембург — организаторка на полското и на германското работничко двиење.
1903  Златко Шнајдер — хрватски и југословенски комунист, секретар на СКОЈ.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1918  Џејмс Тобин — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1922  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1926  Лазо Милошевски — југословенски и македонски атлетичар.
1944  Ристо Шанев — македонски поет и писател.
1949  Благоја Ристески - Платнар — македонски поет.
1952  Петар Борота — југословенски и српски фудбалер.
1957  Марк Е. Смит — англиски рок-музичар.
1968  Илирјан Бекири — македонски политичар.
1974  Јенс Јеремис — германски фудбалер.
1974  Ева Мендес — американска глумица.
1976  Шарунас Јасикевичиус — литвански кошаркар.
1985  Дејвид Маршал — шкотски фудбалски голман.
1993  Фред — бразилски фудбалер.
1994  Кенан Караман — турски фудбалер.
1998  Мерих Демирал — турски фудбалер.


6


1459  Јакоб Фугер — германски банкар.
1475  Mикеланџело — италијански сликар и вајар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1906  Лу Костело — американски глумец.
1926  Анджеј Вајда — полски филмски режисер.
1937  Валентина Терешкова — советски космонаут.
1944  Кири Те Канава — новозеландска оперска пејачка.
1953  Снежана Савиќ — српска глумица.
1954  Никица Цукров — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1954  Харалд Шумахер — германски фудбалски голман.
1972  Шекил О'Нил — американски кошаркар.
1973  Грег Остертаг — американски кошаркар.
1977  Јоргос Карагунис — грчки фудбалер.
1984  Томаш Марчињски — полски велосипедист.
1988  Симон Мињоле — белгиски фудбалер.
1989  Ањешка Радванска — полска тенисерка.
1989  Нелсон Оливеира — португалски велосипедист.
1991  Родриго — шпански фудбалер.
1994  Марко Мамиќ —хрватски ракометар.
1994  Маркус Смарт — американски кошаркар.
1996  Тимо Вернер — германски фудбалер.
1996  Кристијан Коулмен — американски атлетичар.


7


1693  Климент XIIIримски папа.
1475  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет.
1765  Жозеф Нисефор Ниепс — француски пронаоѓач, првенец на фотографијата.
1850  Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1864  Александар Радев — македонски деец и бугарски политичар.
1872  Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.
1875  Морис Равел — француски композитор.
1926  Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
1936  Ристо Миљановски — македонски писател.
1937  Валентина Владимировна Терешкова — советски космонаут.
1951  Ненад Стекиќ — српски и југословенски атлетичар.
1952  Тоде Илиевски — македонски писател.
1953  Благоја Стефановски — македонски политичар.
1959  Илија Велев — македонски писател.
1959  Лучано Спалети — италијански фудбалер и тренер.
1960  Иван Лендл — чешки и американски тенисер.
1959  Владимир Талески — македонски поет, раскажувач.
1980  Лора Припон — американска глумица.
1984  Матје Фламини — француски фудбалер.
1997  Александар Соболев — руски фудбалер.
1999  Роланд Араухо — уругвајски фудбалер.


8


1566  Карло Џезуалдо — италијански композитор.
1879  Ото Хан — добитник на Нобеловата награда за хемија.
1899  Мато Ловрак — хрватски писател.
1907  Константин Караманлис — грчки политичар.
1929  Ебе Камарго — бразилска глумица, водителка и пејачка.
1938  Милан Галиќ — српски и југословенски фудбалер.
1941  Христо Крстевски — македонски писател и есеист.
1949  Теофило Кубилјас — перуански фудбалер.
1951  Џејмс Вилијамс — американски џез-музичар.
1960  Бак Вилијамс — американски кошаркар.
1977  Петар Ангелов — македонски ракометар.
1990  Петра Квитова — чешка тенисерка.
1995  Марко Гудуриќ — српски кошаркар.
1997  Тијана Бошковиќ — српска одбојкарка.


9


1459  Америго Веспучииталијански морепловец.
1814  Тарас Шевченко — украински писател.
1907  Мирча Елијаде — романски писател, историчар, филозоф, новинар, есеист.
1920  Фрањо Михалиќ — хрватски и југословенски атлетичар.
1930  Орнет Колмен — американски џез-музичар.
1934  Јуриј Гагарин — советски космонаут.
1942  Џон Кејл — велшки музичар, член на групата „Велвет андерграунд“.
1943  Боби Фишер — американски шахист, поранешен светски првак.
1950  Милиќ Вукашиновиќ — српски и југословенски музичар.
1959  Такаки Каџита — јапонски физичар и нобеловец.
1960  Жељко Обрадовиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1960  Тјери Вињерон — француски атлетичар.
1968  Јури Џоркаеф — француски фудбалер.
1975  Хуан Себастијан Верон — аргентински фудбалер.
1983  Роберто Ферари — италијански велосипедист.
1990  Дели Блинд — холандски фудбалер.
1994  Окај Јокушлу — турски фудбалер.


10


1452  Фернандо II Арагонски — шпански владетел.
1503  Фердинанд Iцар на Светото Римско Царство.
1628  Марчело Малпиги — италијански доктор, анатом и биолог.
1845  Александар IIIцар на Русија.
1872  Христо Матов — македонски револуционер.
1878  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1880  Владислав Петковиќ - Дис — српски поет.
1892  Грегори Ла Кава — американски филмски режисер.
1925  Александар Зацепин — советски и руски композитор.
1928  Сара Монтиел — шпанска пејачка и глумица.
1936  Димитар Гогов — македонски поет.
1936  Сеп Блатер — швајцарски фудбалски администратор, претседател на ФИФА.
1939  Ирина Прес — советска атлетичарка.
1940  Чак Норис — американски глумец.
1942  Благоја Лактински — македонски поет.
1952  Морган Цвангираи — премиер на Зимбабве.
1957  Осама бин Ладен — саудиски терорист, основач на Ал-Каеда.
1958  Шерон Стоун — американска глумица.
1964  Тони Полстер — австриски фудбалер.
1964  Нене Чери — американска поп-пејачка.
1967  Фадил Руфати — поранешен член на ОНА.
1968  Микеле Парамати — италијански фудбалер.
1973  Џон Лекомп — американски музичар.
1975  Валентина Радуловиќ — македонска ракометарка.
1988  Иван Ракитиќ — хрватски фудбалер.
1996  Келечи Ихеаначо — нигериски фудбалер.


11


1544  Торквато Тасо — италијански поет.
1822  Жозеф Бертран — француски математичар.
1892  Артур Хонегер — француски композитор од швајцарско потекло.
1920  Благоја Ангеловски — македонски филмски работник.
1931  Драган Ѓаконовски - Шпато — македонски композитор, диригент и музички аранжер.
1931  Драгутин Аврамовски - Гуте — македонски академски сликар и графичар.
1945  Пири — шпански фудбалер.
1952  Даглас Адамс — англиски писател, драматург и музичар.
1961  Мирјана Ѓурица — југословенска ракометарка.
1978  Дидје Дрогбафудбалер од Брегот на слоновата коска.
1987  Танел Кангерт — естонски велосипедист.
1987  Стефано Пираци — италијански велосипедист.
1988  Фабио Коентрао — португалски фудбалер.
1991  Алесандро Флоренци — италијански фудбалер.
1994  Ендрју Робертсон — шкотски фудбалер.
1994  Ласе Андерсон — француски ракометар.


12


1685  Џорџ Беркли — ирски филозоф.
1824  Густав Кирхоф — германски физичар.
1863  Габриеле Данунцио — италијански поет.
1881  Мустафа Кемал Ататурк — прв турски претседател.
1889  Васлав Нижински — руски балетан и кореограф.
1898  Рибејро Коуто — бразилски писател и дипломат.
1913  Петар Богданов - Кочко — македонски композитор и оперски пејач (тенор).
1922  Џек Керуак — американски писател.
1923  Владек Шејбал — полски глумец († 1992).
1927  Гајо Петровиќ — хрватски марксистички филозоф.
1941  Јосип Скоблар — хрватски и југословенски фудбалер.
1946  Лајза Минели — американска глумица и пејачка.
1948  Џејмс Тејлор — американски поп-музичар.
1950  Хавиер Клементе — шпански фудбалер и тренер.
1957  Патрик Батистон — француски фудбалер.
1962  Андреас Кепке — германски фудбалски голман.
1962  Зоран Чутура — хрватски и југословенски кошаркар.
1971  Драгутин Топиќ — српски и југословенски атлетичар.
1987  Максвел Холт — американски одбојкар.
1989  Нејтан Хас — австралиски велосипедист.
1990  Илија Несторовски — македонски фудбалер.
1990  Никита Алексеев — руски одбојкар.
1997  Дин Хендерсон — англиски фудбалски голман.


13


1615  Инокентиј XIIримски папа.
1733  Џозеф Пристли — англиски материјалистички филозоф, физичар и хемичар.
1781  Карл Фридрих Шинкел — германски архитект, урбанист и сликар.
1855  Персивал Лоуел — американски астроном.
1860  Хуго Волф — австриски композитор.
1898  Хенри Хатавеј — американски филмски режисер.
1907  Петре Прличкоглумец и режисер, доајен на македонската театарска уметност.
1923  Емил Каревич — полски глумец.
1929  Борис Бузанчиќ — хрватски и југословенски глумец.
1941  Махмуд Дарвиш — палестински поет.
1944  Атина Бојаџи — македонска пливачка.
1945  Анатолиј Фоменко — руски математичар.
1955  Бруно Конти — италијански фудбалер и тренер.
1960  Адам Клејтон — ирски рок-музичар, член на групата „У2“ (U2).
1973  Едгар Давидс — холандски фудбалер.
1974  Татјана Медвед — српска ракометарка.
1975  Марк Клатенбург — англиски фудбалски судија.
1978  Том Даниелсон — американски велосипедист.
1995  Микаела Шифрин — американска скијачка.


14


1681  Георг Филип Телеман — германски барокен композитор.
1820  Виктор Емануел IIиталијански крал, прв монарх на обединета Италија.
1862  Вилхелм Бјеркнес — основач на метеорологијата како наука.
1866  Алексеј Троицки — руски шаховски велемајстор.
1879  Алберт Ајнштајн — германско-американски физичар.
1908  Коча Поповиќ — српски и југословенски офицер, политичар, филозоф и писател.
1913  Доминик Татарка — словачки писател.
1926  Карлос Кони — бразилски писател.
1927  Методија Симоновски — македонски етномузиколог и поет за деца.
1930  Бистрица Миркуловска — македонска писателка за деца.
1930  Томо Шијак — македонски сликар.
1933  Квинси Џонс — американски музичар и продуцент.
1933  Мајкл Кејн — англиски глумец.
1975  Стив Харпер — англиски фудбалер и тренер.
1978  Питер ван ден Хогенбанд — холандски пливач.
1979  Никола Анелка — француски фудбалер.
1988  Стефен Кари — американски кошаркар.


15


1767  Ендру Џексонпретседател на САД.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1935  Ташко Георгиевски — македонски писател.
1940  Фил Леш — американски рок-музичар, член на групата „Грејтфул дед“ (Greatful Dead).
1943  Дејвид Кроненберг — канадски филмски режисер.
1943  Слај Стоун — американски соул-музичар.
1944  Јоаким Кин — германски џез-пијанист.
1944  Иван Ќурковиќ — хрватско-српски фудбалер.
1947  Рај Кудер — американски гитарист.
1948  Давид Албахари — српски писател.
1955  Јасна Злокиќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1955  Стив Лиливајт — англиски музички продуцент.
1956  Иван Јуришиќ — српски фудбалер.
1957  Виктор Муњос — шпански фудбалер.
1963  Нели Хупер — британски музички продуцент.
1968  Милорад Улемек - Легија — српски командант и атентатор на премиерот на Србија.
1975  Веселин Топалов — бугарски шаховски велемајстор.
1975  Ева Лонгорија — американска глумица.
1981  Брис Гијар — француски мечувалец.
1985  Константин Бакун — украински и руски одбојкар.
1990  Драгана Цвииќ — српска ракометарка.
1993  Пол Погба — француски фудбалер.


16


1480  Фернандо Магелан — португалски морепловец во служба на Шпанија.
1787  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1926  Џери Луис — американски глумец.
1930  Изет Сарајлиќ — босански и југословенски поет.
1941  Бернардо Бертолучи — италијански режисер.
1950  Едхем Шљиво — босански и југословенски фудбалер.
1953  Ричард Сталман — американски информатичар, основач на движењето за Слободен Софтвер.
1959  Флејвер Флејв — американски рапер, член на групата „Паблик енеми“ (Public Enemy).
1989  Тео Волкот — англиски фудбалер.
1994  Жоел Ембид — камерунски кошаркар.


17


1834  Готлиб Вилхелм Дајмлер — германски инженер.
1919  Нет Кинг Коул — американски музичар.
1921  Иван Несторовски — македонски геолог.
1921  Љупчо Сантов — македонски партизан и учесник во НОБ.
1935  Владимир Поповиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1936  Никола Нака — македонски градежен инженер.
1938  Рудолф Нуреев — руски и советски балетан.
1939  Џовани Трапатони — италијански фудбалер и тренер.
1943  Газанфер Бајрам — македонски академски сликар.
1955  Гери Синис — американски глумец и режисер.
1959  Дени Ејнџ — американски кошаркар.
1964  Роб Лоу — американски глумец.
1967  Били Корган — американски рок-музичар, член на групата „Смешинг пампикнс“ (The Smashing Pumpkins).
1970  Флорин Радучоју — романски фудбалер.
1976  Алваро Рекоба — уругвајски фудбалер.
1983  Раул Меирелеш — португалски фудбалер.
1985  Дарио Каталдо — италијански велосипедист.
1986  Един Џеко — босански фудбалер.
1989  Шинџи Кагава — јапонски фудбалер.
1993  Кума Бабакар — сенегалски фудбалер.
1994  Марсел Забицер — австриски фудбалер.
1998  Урош Рачиќ — српски фудбалер.


18


1780  Милош Обреновиќ — српски кнез.
1842  Стефан Маларме — француски поет.
1844  Николај Римски Корсаков — руски композитор.
1858  Рудолф Дизел — германски инженер и научник.
1869  Артур Невил Чемберлен — британски политичар.
1877  Едгар Кејси — американски парапсихолог и јасновидец.
1926  Ташко Белчев — македонски палеолингвист.
1929  Криста Волф — германска писателка.
1932  Џон Апдајк — американски писател.
1938  Стојан Георгиев Томовичин — македонски национален деец.
1941  Вилсон Пикет — американски музичар.
1947  Стево Црвенковски — македонски политичар.
1951  Бил Фризел —американски џез-гитарист.
1956  Ингемар Стенмарк — шведски скијач.
1959  Лик Бесон — француски филмски режисер.
1960  Стив Кловс — американски сценарист.
1961  Грант Харт — американски рок-музичар, член на групата Хускер ду (Husker Du).
1963  Ванеса Вилијамс — американска глумица и пејачка.
1970  Квин Латифа — американска пејачка и глумица.
1981  Фабијан Канчелара — швајцарски велосипедист.
1987  Дмитриј Тарасов — руски фудбалер.
1989  Сергеј Паршивљук — руски фудбалер.
1989  Тома Дамизо — француски велосипедист.
1997  Ивица Зубац — хрватски кошаркар.


19


1590  Вилијам Брадфорд — англиски предводник на основачите на колонијата Плимут во Масачусетс.
1629  Алексеј I Романов — руски цар.
1813  Дејвид Ливингстон — шкотски истражувач на африканскиот континент.
1818  Петар Прерадовиќ — хрватски писател.
1873  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог, претставник на доцниот романтизам.
1888  Јозеф Алберс — германско-американски сликар.
1900  Фредерик Жолио – Кири — француски физичар.
1910  Страхил Андреевски — македонски боксер.
1933  Филип Рот — американски писател.
1942  Салаедин Билал — македонски глумец од турска националност.
1943  Митко Маџунков — македонски писател.
1947  Глен Клоус — американска глумица.
1949  Валери Леонтјев — советски и руски поп-пејач.
1955  Брус Вилис — американски глумец.
1956  Егор Гајдар — руски економист.
1960  Тодор Петров — македонски политичар.
1966  Ања Рупел — словенечка поп-пејачка, членка на групата „Видеосекс“.
1971  Лазар Еленовски — министер за одбрана на Република Македонија.
1976  Алесандро Неста — италијански фудбалер.
1976  Петар Грашо — хрватски поп-музичар.
1977  Емил Калешковски — македонски поет.
1979  Хидает Туркоглу — турски кошаркар.
1979  Иван Љубичиќ — хрватски тенисер.
1981  Коло Туре — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.
1981  Стив Камингс — британски велосипедист.
1987  Милош Теодосиќ — српски кошаркар.
1988  Максим Михајлов — руски одбојкар.
1993  Хаким Зијеш — марокански фудбалер.
1995  Ектор Белерин — шпански фудбалер.
1997  Рута Мејлутите — литванска пливачка.


20


1497  Атахуалпа — последен владетел на Тавантинсују.
1725  Абдул Хамид Iотомански султан.
1770  Фридрих Хелдерлин — германски романтистички поет, еден од основоположниците на германскиот идеализам.
1811  Наполеон II — француски цар.
1828  Хенрик Ибзен — норвешки писател.
1875  Сингман Ри — прв претседател на Јужна Кореја.
1945  Пат Рајли — американски кошаркар и тренер.
1952  Сами Шаќири — поранешен член на ОНА.
1955  Перихан Ејупи - Туна — македонска глумица.
1955  Васо Николовски — македонски поет.
1980  Џамал Крафорд — американски кошаркар.
1984  Фернандо Торес — шпански фудбалер.
1986  Бењат Инчаусти — шпански велосипедист.
1987  Емилија Атијас — аргентински модел.
1990  Маркос Рохо — аргентински фудбалер.


21


1713  Франсис Левис — американски пејач.
1768  Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1801  Марија Тереза од Тосканакралица на Сардинија.
1806  Бенито Хуарез — претседател на Мексико.
1817  Жозеф Пуларт — белгиски архитект.
1839  Модест Мусоргски — руски композитор.
1881  Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1887  Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1913  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1931  Блаже Ристовски — македонски академик.
1935  Томас Шапкот — австралиски поет, романописец и драматург.
1942  Киро Донев — македонски писател за деца.
1949  Славој Жижек — словенечки марксистички филозоф.
1954  Ирфан Беќур — македонски поет.
1958  Марлиз Гер — германска атлетичарка.
1960  Ајртон Сена — бразилски возач, светски шампион во „Формула 1“.
1961  Лотар Матеус — германски фудбалер.
1962  Метју Бродерик — американски глумец.
1963  Роналд Куман — холандски фудбалер и тренер.
1967  Мирослав Пецарски — српски и југословенски кошаркар.
1968  Скот Вилијамс — американски кошаркар.
1980  Роналдињо — бразилски фудбалер.
1988  Адријан Курек — полски велосипедист.
1991  Антоан Гризман — француски фудбалер.
1991  Ника Пилиев — руски фудбалер.
1992  Каролина Плишкова — чешка тенисерка.
1993  Лука Митровиќ — српски кошаркар.


22


1459  Максимилијан I — германски крал и свет римски цар.
1876  Бора Станковиќ — српски писател.
1887  Чико Маркс — американски глумец.
1912  Карл Малден — американски глумец.
1923  Марсел Марсо — француски глумец.
1928  Вељко Булаиќ — хрватски и југословенски режисер.
1938  Тришо Стојановски — македонски писател и новинар.
1940  Лилјана Белева — македонски писател.
1941  Бруно Ганц — швајцарски глумец.
1943  Џорџ Бенсон — американски џез-гитарист.
1947  Џејмс Патерсон — американски писател.
1948  Андру Лојд Вебер — британски композитор.
1949  Џон Тошак — велшки фудбалер и тренер.
1950  Горан Бреговиќ — босански и југословенски музичар, член на рок-групата „Бјело Дугме“.
1953  Кенет Рогоф — американски економист и шаховски велемајстор.
1956  Ѓоре Јованоски — македонски фудбалер.
1957  Борис Домагој Билетиќ — хрватски писател.
1958  Жан Виденов — премиер на Бугарија.
1962  Владо Чапљиќ — босански и југословенски фудбалер.
1976  Рис Витерспун — американска глумица.
1978  Нинослав Константиновиќ — еден од учесниците во атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ.
1980  Вели Мумин — македонски боксер.
1985  Енрико Гаспарото — италијански велосипедист.
1985  Мухамед Ал Анбар — фудбалер од Саудиска Арабија.
1985  Јакоб Фуглсанг — дански велосипедист.
1988  Жофре Суп — француски велосипедист.
1989  Патрик Винче — германски ракометар.
1989  Бен Кинг — американски велосипедист.


23


1749  Пјер Симон Лаплас — француски математичар, физичар и астроном.
1868  Дитрих Екарт — германски политичар, клучен во почетоците на Националсоцијалистичката партија.
1900  Ерих Фром — германски филозоф и психоаналитичар.
1908  Џоан Крафорд — американска глумица.
1910  Акира Куросава — јапонски филмски режисер.
1912  Вернер фон Браун — германски физичар.
1931  Виктор Корчној — руски шахист.
1940  Ристо Шишков — македонски театарски, филмски и телевизиски артист.
1946  Драган Кресоја — српски и југословенски режисер.
1949  Рик Окасек — американски пејач, музичар и музички продуцент.
1953  Чака Кан — американска пејачка.
1953  Ивица Шурјак — хрватски и југословенски фудбалер.
1955  Мозис Малоун — американски кошаркар.
1956  Жозе Мануел Барозо — португалски политичар, претседател на Европската комисија.
1960  Даворин Боговиќ — хрватски пејач, член на рок-групата „Прљаво казалиште“.
1962  Стив Редгрејв — британски веслач.
1968  Фернандо Јеро — шпански фудбалер.
1968  Дамон Албарн — англиски пејач.
1970  Џани Инфантино — швајцарско-италијански фудбалски администратор, претседател на ФИФА.
1973  Џејсон Кид — американски кошаркар и тренер.
1973  Јержи Дудек — полски фудбалски голман.
1977  Трајче Стојанов — македонски филозоф.
1978  Валтер Самуел — аргентински фудбалер.
1984  Луис Анхел Мате — шпански велосипедист.
1985  Џонатан Ивер — француски велосипедист.
1990  Гордон Хејворд — американски кошаркар.
1992  Кајри Ирвинг — американски кошаркар.
1995  Озан Туфан — турски фудбалер.


24


1494  Георг Агрикола — германски научник.
1782  Орест Кипренски — руски уметник.
1820  Александар Бекерел — француски физичар.
1834  Вилијам Морис — англиски писател.
1848  Јован Атанацковиќ — српски генерал.
1870  Петар Кушев — македонски лекар.
1874  Хари Худини — американски илузионист.
1887  Роско Арбакл — американски глумец и режисер.
1897  Вилхелм Рајх — австриски психоаналитичар.
1911  Џозеф Барбера — американски аниматор и режисер.
1919  Ристо Ѓорѓевски — македонски психолог.
1921  Василиј Смислов — советски шахист.
1926  Дарио Фо — италијански писател.
1930  Стив Меквин — американски глумец.
1937  Фејзи Бојку — македонски писател за деца.
1938  Холгер Шукај — германски рок-музичар.
1944  Воислав Коштуница — српски премиер.
1956  Стив Балмер — американски бизнисмен.
1963  Џо Думарс — американски кошаркар.
1973  Владимир Шмицер — чешки фудбалер.
1978  Томаш Ујфалуши — чешки фудбалер.
1981  Адам Вилер — американски борач.
1984  Крис Бош — американски кошаркар.
1986  Наталија Дил — бразилска глумица.
1988  Клас Лодевик — белгиски велосипедист.
1989  Андреј Семенов — руски фудбалер.


25


1479  Василиј III Московскикнез на Московското Кнежевство.
1867  Артуро Тосканинииталијански оперски и симфониски диригент.
1873  Нестор Алексиев Мирчевски — последен од големата тајфа македонски резбари.
1881  Бела Барток — унгарски композитор.
1884  Арсениј Јовков — македонски револуционер, сценарист и публицист.
1886  Атинагора Цариградски — цариградски патријарх.
1911  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј — поглавар на Македонската православна црква.
1921  Александра — кралица на Југославија.
1926  Ласло Пап — унгарски боксер.
1928  Џим Ловел — американски астронаут.
1929  Сесил Тејлор — американски џез-музичар.
1930  Цветко Мартиновски — македонски писател и преведувач.
1931  Пол Моушијан — американски џез-музичар.
1942  Арета Френклин — американска пејачка.
1947  Елтон Џон — англиски поп-рок музичар.
1949  Боб Езрин — канадски музички продуцент.
1962  Марша Крос — американска глумица.
1965  Сара Џесика Паркер — американска глумица.
1965  Стефка Костадинова — бугарска атлетичарка.
1976  Владимир Кличко — украински боксер.
1979  Матео Карара — италијански велосипедист.
1986  Кајл Лаури — американски кошаркар.
1988  Мартејн Кејзер — холандски велосипедист.
1991  Вилко Келдерман — холандски велосипедист.
1992  Ерик Ламела — аргентински фудбалер.
2000  Озан Кабак — турски фудбалер.


26


1821  Ернст Енгел — германски статистичар и економист.
1832  Мишел Бреал — француски лингвист.
1892  Синиша Станковиќ — српски биолог.
1893  Палмиро Тољати — италијански политичар, претседател на Комунистичката партија на Италија.
1901  Лазар Личеноски — македонски сликар.
1940  Џејмс Кан — американски глумец.
1914  Тенеси Вилијамс — американски драмски писател.
1934  Алан Аркин — американски глумец.
1942  Ерика Џонг — американска писателка.
1944  Дајана Рос — американска пејачка.
1948  Стивен Тајлер — американски пејач, член на рок-групата „Аеросмит“ (Aerosmith).
1949  Патрик Зискинд — германски писател и сценарист.
1952  Дидје Пирони — француски автомобилист во трките на „Формула 1“.
1962  Џон Стоктон — американски кошаркар.
1962  Андреј Лавров — руски ракометар.
1963  Драгица Ѓуриќ — југословенска ракометарка.
1964  Штафан Олсон — шведски ракометар.
1964  Илија Најдоски — македонски фудбалер.
1974  Тарибо Вест — нигериски фудбалер.
1977  Немања Прибак — српско-македонски ракометар.
1982  Микел Артета — шпански фудбалер.


27


972  Робер II Побожниоткрал на Франција.
1785  Луј XVIIкрал на Франција.
1845  Вилхелм Конрад Рендген — германски физичар.
1886  Лудвиг Мис ван ден Рое — германско-американски архитект.
1891  Лајош Зилахи — унгарски писател.
1911  Вероника Тушнова — советска и руска поетеса.
1918  Борис Чипан — македонски архитект.
1921  Иван Рабузин — хрватски сликар.
1927  Мстислав Ростропович — советски и руски виолончелист.
1949  Дубравка Угрешиќ — хрватска писателка.
1951  Сања Илиќ — српски композитор и музичар.
1953  Анимари Мозер-Прел — австриска скијачка.
1963  Квентин Тарантино — американски режисер.
1966  Жарко Паспаљ — српски и југословенски кошаркар.
1969  Мараја Кери — американска пејачка.
1983  Василиј Кошечкин — руски хокеар.
1986  Мануел Ноер — германски фудбалски голман.
1990  Наталија Санчез — шпанска глумица и пејачка.
1994  Виктор Ангелов — македонски фудбалер.


28


1483  Рафаело Сантииталијански сликар, истакнат претставник на ренесансата во сликарството.
1749  Пјер Симон Лаплас — француски астроном, физичар и математичар.
1799  Карл фон Базедов — германски лекар и научник.
1800  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
1824  Бранко Радичевиќ — српски поет.
1868  Алексеј Максимович Пешков — попознат како Максим Горки, руски писател.
1914  Бохумил Храбал — чешки писател.
1921  Дирк Богард — англиски глумец.
1936  Марио Варгас Љоса — перуански писател, добитник на Нобеловата награда во 2010 година.
1942  Џери Слоун — американски кошаркарски тренер.
1944  Киќо Слабинац — хрватски и југословенски пејач.
1944  Рик Бери — американски кошаркар.
1961  Бајрон Скот — американски кошаркар и тренер.
1962  Јуре Франко — словенечки и југословенски скијач.
1964  Александар Волков — украински и советски кошаркар.
1965  Срѓан Тодоровиќ — српски и југословенски глумец и музичар.
1966  Џон Акселрод — американски диригент.
1977  Раду Јуде — романски филмски режисер.
1985  Станислас Вавринка — швајцарски тенисер.
1986  Лејди Гага — американска поп-пејачка.
1987  Кајетано Сармиенто — колумбиски велосипедист.
1993  Матија Настасиќ — српски фудбалер.


29


1790  Џон Тајлер — претседател на САД.
1885  Деже Костолањи — унгарски писател.
1870  Павлос Мелас — грчки офицер.
1899  Лаврентиј Берија — советски политичар.
1900  Јиржи Волкер — чешки писател.
1939  Теренс Хил — италијански глумец.
1940  Аструд Жилбертобразилска пејачка на босанова.
1943  Вангелис — грчки композитор на електронска музика.
1944  Разме Кумбароски — македонски поет, романсиер и преведувач.
1946  Роберт Шилер — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1949  Мајкл Брекер — американски џез-музичар.
1952  Теофило Стивенсон — кубански боксер.
1954  Ахмед Демир Доган — бугарски политичар.
1957  Борис Комнениќ — српски глумец.
1959  Пери Фарел — американски рок-музичар.
1960  Стивен Стрит — англиски музички продуцент.
1961  Мајкл Винтерботом — британски филмски режисер.
1965  Красимир Каракачанов — бугарски политичар.
1966  Красимир Балаков — бугарски фудбалер.
1973  Марк Овермарс — холандски фудбалер.
1980  Пабло Уртасун — шпански велосипедист.
1981  Јуси Веиканен — фински велосипедист.
1990  Фабио Фелине — италијански велосипедист.
1993  Торган Азар — белгиски фудбалер.


30


1746  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1844  Пол Верлен — француски симболистички поет.
1853  Винсент ван Гогхоландски сликар, зачетник на постимпресионизмот.
1894  Сергеј Владимирович Илјушин — советски конструктор на авиони.
1895  Жан Жионо — француски писател.
1914  Сони Бој Вилијамсон I — американски блуз-музичар.
1915  Арсенио Ерико — парагвајски фудбалер.
1937  Ворен Бити — американски глумец.
1945  Ерик Клептон — англиски рок-гитарист.
1964  Трејси Чепмен — американска поп-пејачка.
1968  Селин Дион — канадска пејачка.
1972  Карел Поборски — чешки фудбалер.
1973  Јан Колер — чешки фудбалер.
1976  Обаделе Томпсонатлетичар од Барбадос.
1979  Нора Џонс — американска поп-пејачка и глумица.
1986  Серхио Рамос — шпански фудбалер.


31


Портрет на Рене Декарт од холандскиот сликар Франс Халс
1499  Пиј IVримски папа.
1519  Анри IIкрал на Франција.
1596  Рене Декарт — француски филозоф, математичар и физичар.
1675  Бенедикт XIV — римски папа.
1685  Јохан Себастијан Бах — германски композитор.
1732  Франц Јозеф Хајдн — австриски композитор.
1809  Николај Гогољ — руски писател, хуморист и сатиричар.
1850  Чарлс Волкот — американски палеонтолог.
1876  Борисав Станковиќ — српски писател.
1914  Октавио Паз — мексикански писател.
1933  Никита Станеску — романски поет и есеист.
1955  Ангус Јанг — австралиски рок-музичар член на групата „АЦ/ДЦ“.
1966  Роџер Блек — британски атлетичар.
1971  Мартин Аткинсон — англиски фудбалски судија.
1981  Никола Карчев — македонски фудбалер.
1986  Егоиц Гарсија — шпански велосипедист.