Емил Калешковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емил Калешковски
Роден Емил Калешковски
19 март 1977
Скопје, Македонија Македонија
Занимање македонски поет, раскажувач, и преведувач.

Емил Калешковски (Скопје, 19 март 1977) — македонски поет, раскажувач, и преведувач[1][2].

Животопис[уреди | уреди извор]

Калешковски е роден на 19 март 1977 година во Скопје. Објавува поезија, раскази и препеви во повеќе македонски литературни списанија. Досега ги има објавено поетските книги: Сновиденија на разорениот ум (1997), Ру (2001), Сонцето понекогаш...(2006) и Пропаганда (омаж на заменките) (2017)[3]. Добитник е на наградата Студентски збор за најдобра дебитантска стихозбирка за 1997 година. Дел од неговата поезија е преведена и објавена на англиски, романски, словенечки, хрватски и други јазици. Живее и работи во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Сонцето понекогаш...

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2005-04-30. Посетено на 2010-12-20.
  2. http://www.geocities.ws/skarbo_maja/emil.kaleskovski.htm
  3. „Пропаганда“. www.antolog.mk. Посетено на 2018-12-04.