Џон Лекомпт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џон Лекомп)
Џон Лекомп
John LeCompt свири на гитара на концерт на Evanescence во април 2007.
Животописни податоци
Родено имеJohn Charles LeCompt
Роден(а)10 март 1973
Жанровихеви метал
Алтернативен метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиГитара, вокал, мандолина
Период на активност1994–сега
ИздавачиWind-up Records, Universal Republic (2009-сега)[1]
СоработнициMourningside, Machina, Evanescence, We Are the Fallen

Џон Чарлс Лекомп (анг. John Charles LeCompt, Литл Рок, Арканзас 10 март 1973) — музичар кој е дел од хеви-метал музиката на Литл рок од средината на 1990-те. Тој работел со голем број на бендови, а најпознат бенд во кој работел како музичар е алтернативниот метал бенд Evanescence. Еден од неговите главни соработници е неговиот долгогодишен пријател Роки Греј, кој често свири заедно со Џон во голем број на бендови. Двајцата сега се членови на рок бендовите We Are the Fallen и Machina.[2]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Лекомп е роден во Литл Рок, Арканзас.

Бенд проекти[уреди | уреди извор]

Mindrage[уреди | уреди извор]

Неговиот прв бенд бил христијанскиот метал бенд Mindrage, во кој Лекомп бил и главен вокал и главен гитарист. Заедно со него во проектот биле Ник Вилијамс на бас и Чед Вилбурн на тапани. Mindrage потпишале со Bulletproof Records и во јуни 1998 година го снимиле студискиот албум Sown In Weakness, Raised In Power, во кој има единаесет песни. Нивниот втор албум е EP, заедно со бендот Nailed Promise во кој има четири песни и е издаден од издавачката куќа Pluto Records (овој албум бил последен на групата). За овој албум, Џастин Кардер го заменил Вилбурн на тапани.

Kill System[уреди | уреди извор]

Лекомп подоцна му се приклучил на тогашниот член на Living Sacrifice - гитаристот Роки Греј за да формираат бен кој е познат како Kill System, заедно со Чед Мур (Soul Embraced) на бас, и Ланс Гарвин (исто од бендот Living Sacrifice) на тапани. Овој проект никогаш не издал некоја официјална дистрибуција.

Soul Embraced[уреди | уреди извор]

Лекомп се вратил заедно со Роки Греј да соработува со неговиот бенд Soul Embraced. Лекомп свирел на гитара за време на многуте настапи во живо на бендот, и е вокалист на песната "Seems Like Forever".

Evanescence[уреди | уреди извор]

Откако потпишал со издавачката куќа Wind-up Records во 2002, Лекомп бил вработен од бендот од Литл Рок Evanescence како гитарист за концертите на турнеите, заедно со Роки Греј како тапанар и Вил Бојд на бас. Лекомп исто така ја изведувал песната "Bring Me to Life" во живо заедно со Ејми Ли за време на турнеите. Тој помогнал во пишувањето на неколку песни за Evanescence како песната "Taking Over Me", од албумот на бендот од 2003 наречен Fallen , и песната од албумот The Open Door, "All That I'm Living For". Тој исто така ги програмирал песните "All That I'm Living For" и "Call Me When You're Sober" од The Open Door.

Дури и пред да стане дел од Evanescence, Лекомпимал некои проекти со формерите на бендот. Тој е спомнат во албумот, Origin, каде е наречен како "најсексиот маж кој постои" од Ејми Ли и Бен Муди.

На 4 мај 2007 година, Лекомп е отпуштен од Evanescence од главната пејачка Ејми Ли. Причините за неговиот отказ сѐ уште не се потврдени. Тој бил заменет од гитаристот на Dark New Day, Трој Меклавхорн, кој свирел на турнеите на Evanescence до декември 2007.[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Mindrage[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

  • Sown in Weakness, Raised in Power (Јуни 1998)

EP/Split

  • Mindrage & Nailed Promise (јануари 16, 2001)

Компилација

  • Haven of Blasphemy препеана песна на ЦД-то A Tribute to Living Sacrifice (2001)

Soul Embrace[уреди | уреди извор]

Вокалист

  • Seems Like Forever на *Immune (2003)

Evanescence[уреди | уреди извор]

Machina[уреди | уреди извор]

EP

  • Machina EP (2007)

Студиски албуми

  • To Live And Die In The Garden OF Eden (2010)

We Are the Fallen[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Universal Republic Records Signs New Rock Band We Are the Fallen“. Reuters. October 28, 2009. Архивирано од изворникот на 2013-02-05. Посетено на 2011-01-22.
  2. „Carly Smithson to join forces with ex-Evanescence musicians to become the Fallen“. LA Times. June 18, 2009. Посетено на June 18, 2009.
  3. „Korn, Evanescence Backing Musicians Vow To Carry On With Dark New Day“. Blabbermouth.net. 2007-05-19. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2007-05-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]