Сергеј Паршивљук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Викторович Паршивљук
Sergey Parshivluk IMG 2887.jpg
Лични податоци
Полно име Сергеј Викторович Паршивљук
Роден на 18 март 1989 (1989-03-18) (33 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина  м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Спартак Москва
Број 15
Младинска кариера
ФК Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007- ФК Спартак Москва 81 (1)
Репрезентација
2008–2009 Русија U-21 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Сергеј Паршивљук (руски: Сергей Викторович Паршивлюк, роден на 18 март 1989 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Спартак Москва.

Паршивљук својата професионална кариера ја започнал во 2007 година како играч на ФК Спартак Москва.

За Репрезентацијата на Русија до 21 година дебитирал во 2008 одигрувајќи два натпревари.