Ивица Шурјак

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иван „Ивица“ Шурјак (р. 23 март 1953 во Сплит) — поранешен хрватски фудбалер и државен репрезентативец на Југославија. Играл на позицијата на играч од средниот ред и лево крило.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

ХФК Хајдук[уреди | уреди извор]

Шурјак беше воспитан во една голема генерација млади Хајдук (Мужиниќ, Перузовиќ, Лукетин, Бољат, Јованиќ) кои во 1969/70 беа младински прваци на државата и победници на Купот. Во првиот тим на Хајдук дебитираше на пријателски натпревар против ФК Омиш (4:0) 9 септември 1970 година додека на првиот првенствен натпревар го одигра на првенството 1970/71 година и тоа на натпреварот против Партизан (2:1) кога постигна и победнички гол за Хајдук. За Хајдук играше десет години, од 1971 година до 1981 година и одигра 272 натпревари и 52 постигнати голови. До 1981 година, во белиот дрес, сметајќи ги европските и домашните првенства и купот на натпреварите, тој изведе 487 пати и постигна 127 гола.

Во дресот "Мајстори на морето" играше во време кога ФК Хајдук освои најмногу титули. Во неговите трофеи се забележани четири титули на државен првак (1971,1974,1975 и 1979 година) и пет победи во финалето на Купот (1972-1977), што претставува своеврстен потег. Поголемиот дел од својата кариера ги играше во домашно првенство.

Пари Сент Жермен[уреди | уреди извор]

Во 1981 година од Хајдук Шурјак се пресели за три милиони француски франки во Пари Сент Жермен. Тука остана една сезона и одигра 33 натпревари и постигна 11 голови.

Удинезе[уреди | уреди извор]

По релативно успешна сезона во Франција, Шурјак преминува во Удинезе, италијаниски фудбалски клуб од Удина. Во Удинезе одигра само половина време предвидено од договорот, бидејќи во меѓувреме беа ангражирани бразилските репрезентативци Зико и Едињо, така што за трет странец, по тогашните правила, немаше место. Шурјак потоа се најде на трансфер листа и не играше. За Удинезе одигра 29 натпревари и постигна два гола.

Реал Сагароса[уреди | уреди извор]

Шурјак одигра уште една сезона и во шпанскиот Реал Сарагоса и со 2 гола од 22 натпревари ја заврши својата активна кариера.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За Југословенскиот омладинската репрезентација, Ивица Шурјак играше 4 натпревари и постигна 2 гола, а за југословенската младинска репрезентација одигра три натпревари и постигна еден гол. Тој настапил за омладинската репрезентација во 1971 година и за младата репрезентација што ја изведе во 1972 и 1973 година.

За најдобрата селекција на Југославија тој играше 54 натпревари и постигна 10 гола. Тој го освои своето деби на 6 јуни 1973 година во Загреб против репрезентацијата на Шпанија (0: 0). Последниот состав на Југословенската репрезентација, Шурјак, одигра на Светското првенство во Шпанија, Сарагоса, против селекцијата на Хондурас (1: 0).

Неговиот прв погодок во репрезентативниот дрес, Шурјак, беше против изборот на Грција во квалификациите за Светското првенство во Германија. Резултатот беше 4: 2 за Југославија.

Титули[уреди | уреди извор]

  • Првак на Југославија: 1971, 1974,1975 и 1979-ХФК Хајдук Сплит
  • Куп на Југославија: 1972,1973,1974,1976 и 1977-ХФК Хајдук Сплит
  • Куп на Франција: 1982-ФК Пари Сент Жермен