Урош Рачиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Zen-CZ (10).jpg

Урош Рачиќ (17 март 1998 година) е српски професионален фудбалер кој игра како централен играч за шпанскиот клуб Валенсија ЦФ .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Раните години[уреди | уреди извор]

Роден во Краjeево,[1] Рачиќ започнал да игра фудбал во локалните фудбалски академии „Бамби“ и „Књаз“ заедно со неговиот брат близнак Богдан . По три години играње со фудбалската школа „Алтина“ во Земун, близнаците се вратиле во родниот град и се придружиле на Слога Краљево. Тие исто така играле со Слобода Чачак пред да се приклучат на ОФК Београд .[2] По две години поминати во младинскиот тим, Урош исто така бил лиценциран за прв тим за сезоната 2015–16 .[3][4] Откако постигнал гол за младинскиот тим на натпревар против Црвена звезда Белград за победа од 4: 1, Урош се пресели во противнички тим со неговиот брат близнак и потпиша тригодишен професионален договор со Црвена звезда на 13 март 2016 година.[5]

Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

Рашиќ дебитирал со Црвена звезда Белград на 8 мај 2016 година на пријателски натпревар против Олимпијакос .[6][7] На 14.05.2016 година, тој го имал своето деби во Суперлигата на гостувањето кај Радник Сурдулица, влегувајќи како замена за Александар Катаи .[8]

За време на летната пред-сезона во 2017 година, Рашиќ бил претставен како еден од најдобрите 10 младински изгледи на клубот.[9] На 6 јули 2017 година, Рашиќ го направил својот прв континентален настап за клубот, во реваншот од првото квалификациско коло за Лигата на Европа на УЕФА 2017-18, во нерешено 3-3 против Флоријана .[10] Рашиќ го постигнал својот прв гол за сениорци во Црвена звезда во Белград во победата од 3−1 против ОФК Башка на 13 август 2017 година.[11] На последниот ден од летниот преоден рок во 2017 година, Рашиќ го продолжил договорот со Црвена звезда на 30 јуни 2021 година.[12] Исто така, тој постигнал гол во победата со 2: 1 над Младост Лужани во 14-тото натпреварување во српската кампања во Суперлигата.[13] Неговиот погодок бил прогласен за гол на неделата во домашното фудбалско натпреварување, по што како награда освои рачен часовник .[14] На 5 мај 2018 година, Рашиќ бил фаулиран за удар од белата точка, кој го постигнал Дејан Јовеćиќ во домашната победа над Спартак Суботица со 4-0.[15] Тој постигна гол и му асистирал на својот соиграч Немања Радоњиќ на последниот сезонски натпревар против Вождовац на 19 мај 2018 година.[16]

Валенсија[уреди | уреди извор]

Рачиќ се приклучил на Валенсија во текот на летото на 2018 година во трансфер од 2,2 милиони од Црвена Ѕвезда.[17] На 13 јуни 2018 година, тој потпишал четиригодишен договор [18] но бил доделен на Б-тимот во Сегунда Дивисион Б. Во неговиот договор беше вметната клаузула со фиксна стапка од 100 милиони евра.[19]

Сезона 2017–18[уреди | уреди извор]

На 4 декември 2018 година, Рашиќ дебитирал за Валенсија во победата од 1: 0 над ЦД Ебро во Копа дел Реј .[20]

Заеми[уреди | уреди извор]

На 14 јануари 2019 година, Рашиќ бил позајмен на Сегунда дивисион ЦД Тенерифе до крајот на сезоната .[21] Потоа бил позајмен во португалскиот тим ФК Фамаличао во август 2019 година.[22]

Сезона 2020–21[уреди | уреди извор]

На 13 септември 2020 година, Рашиќ го започнал првиот натпревар на Валенсија во сезоната 2020-21 во Ла Лига против Леванте, во победата од 4-2.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Како член на фудбалската репрезентација на Србија до 18 години, Рачиќ одиграл неколку натпревари во 2016 година и постигна 1 гол против Ерменија на натпревар одигран на 15 март 2016 година.[23] Во август 2016 година, Рачиќ беше повикан во составот на Србија до 19 години за меморијалниот турнир „Стеван Вилотиќ - Шеле“, каде дебитирал на воведниот натпревар против САД .[24] Рашиќ го постигнал својот прв гол за репрезентацијата до 19 години од пенал, на пријателскиот натпревар против Грузија, одигран на 8 октомври 2016 година.[25] Рашиќ беше стрелец и на последниот тест натпревар пред елитното квалификациско коло за Европското првенство до 19 години на УЕФА 2017, против Босна и Херцеговина на 9 март 2017 година.[26] Рачиќ го добил првиот повик во српскиот тим до 21 година од тренерот Горан Џоровиќ во декември 2017 година.[27] Тој дебитирал за тимот во гостувањето кај Катар на 17 декември 2017 година.[28]

Стил на играње[уреди | уреди извор]

Со висина од 1,93 м.,[29] Рачиќ е деснак во фудбалот.[30] Тој се приклучи на Црвена звезда Белград како наследник на Марко Грујиќ и играч кој обично игра на позицијата на централниот дел од средниот ред, способен да игра подеднакво и во напаѓачка и во одбранбена улога [5] Рашиќ, исто така, се обиде да игра како централен бек на пријателски натпревари за време на ерата на Миодраг Божовиќ .[31] Во август 2017 година, Рашиќ беше поврзуван со Јувентус, кога го споредуваа и со Сергеј Милинковиќ-Савиќ .[32] Рашиќ го потенцираше Пол Погба како негов идол.[14]

Кога било објавено за потписот на Рашиќ со Валенсија, поранешниот играч на клубот, Предраг Мијатовиќ, го опишал Рачиќ во шпанските медиуми. Тој рекол дека го гледал против неговиот поранешен клуб, Партизан и ги споменал физичките карактеристики на Рачиќ. Тој исто така го опиша својот начин на игра, но потенцираше разлика во квалитетот помеѓу српската СуперЛига и Ла Лига .

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Рашиќ играјќи Црвена звезда Белград на пријателскиот натпревар против Зенит Санкт Петербург .
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
ОФК Београд 2015–16 [4] Суперлига 0 0 0 0 - - 0 0
Црвена звезда Белград 2015–16 1 0 - - - 1 0
2016–17 8 0 2 0 0 0 - 10 0
2017–18 година 22 3 2 0 10 0 - 34 3
Вкупно 31 3 4 0 10 0 - 45 3
Валенсија 2018–19 Ла Лига 0 0 1 0 - 1 0
2020–21 година 6 0 0 0 - 6 0
Вкупно 6 0 1 0 - 7 0
Валенсија Б (заем) 2018–19 Сегунда Дивисион Б. 15 1 - 15 1
Тенерифе (заем) 2018–19 Сегунда Дивисион 16 1 - 16 1
Фамаличао (заем) 2019–20 Примера Лига 33 3 5 0 - 38 3
Вкупно кариера 101 8 10 0 10 0 0 0 121 8

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

Валенсија

 • Копа дел Реј : 2018–19 [33]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Близанци из "женске" улице“. unijasprs.org.rs. 2 March 2009. Посетено на 14 May 2016.
 2. „Рачић - Луне ми је други отац“. Red Star Belgrade official website. 5 January 2017. Посетено на 7 January 2017.
 3. „Uroš Račić“. OFK Beograd official website. Посетено на 3 March 2016.
 4. 4,0 4,1 „Uroš Račić“. srbijafudbal.com. Посетено на 12 October 2016.
 5. 5,0 5,1 „Ekspresno završeno: Račići potpisali za Zvezdu!“. mondo.rs. 13 March 2016. Посетено на 14 May 2016.
 6. „Црвена звезда - Олимпијакос 2:2 (1:1)“. Red Star Belgrade official website. 8 May 2016. Посетено на 14 May 2016.
 7. „Урош Рачић - Велика част“. Red Star Belgrade official website. 9 May 2016. Посетено на 14 May 2016.
 8. „Радник - Црвена звезда 1:4 (1:2)“. Red Star Belgrade official website. 14 May 2016. Посетено на 14 May 2016.
 9. „ALO! PREDSTAVLJA Top 10 Zvezdinih klinaca za budućnost“. Alo!. 31 May 2017. Посетено на 7 July 2017.
 10. „Флоријана - Црвена звезда 3:3 (1:1)“. Red Star Belgrade official website. 6 July 2017. Посетено на 7 July 2017.
 11. „Рачић - Дуго сам сањао овај тренутак“. Red Star Belgrade official website. 13 August 2017. Посетено на 13 August 2017.
 12. "FUDBAL", vanredni broj 19/17, page 35“ (PDF). Football Association of Serbia. 31 August 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-09-05. Посетено на 1 September 2017.
 13. „Zvezda spavala i preživela! (VIDEO)“. mozzartsport.com. 22 October 2017. Посетено на 22 October 2017.
 14. 14,0 14,1 „Gol kola - Uroš Račić - Dodela sata 10. novembar 2017“. soskanal.net. 12 November 2017. Посетено на 11 January 2018.
 15. „Црвена звезда - Спартак 4:0 (3:0)“. Red Star Belgrade official website. 5 May 2018. Посетено на 7 May 2018.
 16. „Čas je vidiš, čas je ne vidiš: Radonjić i Ben preneli žurku na teren! (VIDEO)“. mozzartsport.com. 19 May 2018. Посетено на 20 May 2018.
 17. „Gotovo: Račić u Valensiji, Zvezdi 2.2 miliona evra“. N1. 8 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-08-15. Посетено на 13 June 2018.
 18. „Uroš Račić: "Venir al Valencia CF es cumplir un sueño". Valencia CF official website. 13 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-08-07. Посетено на 13 June 2018.
 19. „Comunicado oficial I Uroš Račić“. Valencia CF official website. 13 June 2018. Посетено на 13 June 2018.[мртва врска]
 20. „Račić debitovao za Valensiju, Mestalja je oduševljena: Hoćemo još!“. Mozzart Sport. December 4, 2018. Посетено на December 11, 2018.
 21. „Official statement | Uroš Račić“. Valencia CF. 14 January 2019. Посетено на 7 March 2019.
 22. Dejan Stanković (7 August 2019). Uroš Račić u Famalisau. Mozzart Sport. Посетено на 6 September 2019.
 23. „U18 - Srbi dosta jači od Jermena“. sportske.net. 15 March 2016. Посетено на 2 September 2016.
 24. "Стеван Ћеле Вилoтић": Србија – СAД 2:1 (1:1)“. Football Association of Serbia. 1 September 2016. Посетено на 2 September 2016.
 25. „Реми омладинаца у тесту против Грузије 1:1(0:1)“. Football Association of Serbia. 8 October 2016. Посетено на 12 October 2016.
 26. „Реми омладинаца у реванш мечу са Босном и Херцеговином – 3:3(1:2)“. Football Association of Serbia. 9 March 2017. Посетено на 19 March 2017.
 27. „Ђоровићев списак за Катар: Играчи из Бајерн Минхена, вечитих ривала, чак и омладинац Јовељић!“. Sportski žurnal. 4 December 2017. Посетено на 18 December 2017.
 28. „Никад млађа селекција Србије до 21 године славила у Дохи против Катара -2:1(1:1)“. Football Association of Serbia. 17 December 2015. Посетено на 18 December 2017.
 29. „Урош Рачић“. Red Star Belgrade official website. Посетено на 14 May 2016.
 30. „GRUJIĆEV NASLEDNIK Uroš Račić za Blicsport: Neću pare, želim da me pamte po igrama u Zvezdi“. Blic. 12 February 2017. Посетено на 2 January 2018.
 31. „Pobeda Zvezde za kraj: Babunski se istakao“. mondo.rs. 8 August 2016. Посетено на 10 September 2016.
 32. „Juventus bi Račića za 6.000.000, ali ne ovog leta?“. mondo.rs. 27 August 2017. Посетено на 2 January 2018.
 33. „Barcelona 1–2 Valencia“. BBC Sport. 25 May 2019. Посетено на 25 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]