Красимир Каракачанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Красимир Каракачанов

Красимир Дончев Каракачанов (бугарски: Красимир Дончев Каракачанов; роден на 29 март 1965 во Русе, Бугарија) е политичар од Бугарија, водач на бугарската националистичка партија ВМРО-БНД. На 4 мај 2017 г. е избран за министер за одбрана на Бугарија.

Откако бугарските власти решија да ги отворат досиејата на политичарите, излезе на виделина дека Красимир Каракачанов бил соработник на поранешната комунистичка бугарска служба за државна безбедност под прекарот Иван.

Според некои, овој бугарски националист е вмешан и во активностите за бугаризирање преку агитација на одреден дел од македонското население во Албанија и негирањето на постоење на Македонци во Албанија претендирајќи да ги претстави како „Бугари“ [1]; [2]. Неговата политика е по секоја цена, употребувајќи најрадикални мерки, да се негира постоењето на Македонците како етничка реалност и нивно прикажување како етнички Бугари. Дејноста и постапките на Каракачанов се толерираат од страна на официјалните власти на Република Бугарија[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стојчев, Кокан (18 мај 2007). „Со врескањето против Македонците прави европска кариера“ (PDF). Македонско Сонце. Посетено на 2010-01-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]