Ирфан Беќур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ирфан Беќур (турски: Irfan Bekür) е поет, драмски автор, преведувач од турската националност во Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ирфан Беќур е роден во Скопје на 21 март 1954 година. Завршил средно образование. Работел како артист во турската драма при Театарот на народностите во Скопје. Живее и работи во Данска. Член на ДПМ од 1984 година. Автор е на делата: Црвениот круг (поезија, 1980), Да се уништи фантазијата (поезија, 1982), Мемет (драма, 1982), Луѓе и гулаби (драма, 1984), Картонска кутија (драма, 1986). [1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија,2004, стр. 40.