Жозеф Пуларт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жозеф Пуларт
Joseph Poelaert
Роден(а)21 март 1817
Брисел, Белгија
Починал(а)3 ноември 1879
Брисел, Белгија
НационалностБелгиец
ЗданијаБриселска судска палата

Жозеф Пуларт (хол. Joseph Poelaert; 21 март 18173 ноември 1879) — белгиски архитект. Неговите најистакнати дела се Судската палата во Брисел, Столбот на конгресот, црквата „Св. Катерина“ во Брисел, Богородичната црква во Лакен.

Пулард ја предводел и реставрацијата на Кралскиот театар на ковницата во Брисел по пожарот во 1855 г. Негово дело е и величествената сала на овој театар, која се користи и денес.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Жителите на Маролен, соседство веднаш до судската палата го нарекувале Пуларт „расипаниот архитект“ (Skieven Architect) бидејќи неретко со полиција ги истерувал луѓето од нивните куќи за да направи место за судската палата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]